Zuzana Dolinková egészségügyi miniszter és az ellenzéki képviselők egymásra mutogatnak, mindkét fél állítja, hogy a másik hazudik
Tovább dagad a botrány a trencséni kardiológiai osztály körül
Az ellenzéki képviselők továbbra is állítják, nagy bajban van a Trencséni Egyetemi Kórház kardiológiai osztálya az ott dolgozó orvosok felmondása miatt, Zuzana Dolinková (Hlas) egészségügyi miniszter szerint azonban az osztály működése nincs veszélyben. Oskar Dvořák, a Progresszív Szlovákia (PS) képviselője ráadásul állítja, az új kórházigazgató több mint egymillió eurót fizetett ki olyan felújítási munkálatokért, amelyeket el sem végeztek.
Múlt héten lapunk is beszámolt a trencséni kórház kardiológiai osztályának helyzetéről: Dolinková új igazgatót nevezett ki a kórház élére Michal Plesník személyében, aki rövidesen le is váltotta az osztály alapítóját és egyben főorvosát, Peter Blaškót. Az ellenzéki képviselők állítják, a főorvos leváltása nem szakmai, hanem politikai alapon történt, Plesník a saját emberét akarta beültetni az osztály élére. Ezzel azonban nem értett egyet az ott dolgozó szakemberek jelentős része, ezért beadták a felmondásukat.
Párhuzamos valóságok
Az ellenzék a múlt héten azt állította, a felmondások miatt gyakorlatilag megbénult a kardiológiai osztály, ami a helyiek számára igencsak aggasztó hír. A központban ugyanis életveszélyes eseteket is elláttak, például ide szállították Trencsén környékéről az infarktusos eseteket. Így azonban nincs kinek ellátnia a betegeket, és a legközelebbi kardioközpontok másfél órára találhatók a trencséni kórháztól, ami komoly életveszélyt jelenthet a páciensek számára.
Dolinková azonban tagadta, hogy bármiféle problémák merültek fel az osztály működésével kapcsolatban. A miniszter hétfőn tett közzé egy videót a trencséni kórházból, melyben elmondta, a saját szemével győződött meg arról, hogy a kardiológiai osztály rendesen működik, és aki mást állít, az szerinte hazudik. Kiemelte, az osztályon egy főállásban és négy másodállásban dolgozó orvos mondott fel, akiknek az összteljesítménye 2,5 orvosét tette ki. Júliusban azonban felvettek három új szakembert, és a kórház vezetése jelenleg is tárgyal a személyzeti kapacitások megerősítéséről.
Az egészségügyi miniszter továbbá elmondta, félrevezetőek az ellenzéki képviselők kardioközponttal kapcsolatos állításai. Szerinte ahhoz, hogy az osztály teljesítse a kardioközponttá válás feltétetelit, legalább 80 ágyra, 2–3 műtőteremre és állandó működésre lenne szükség. Mivel azonban a trencséni kórházban 8 ilyen ágy van, helyesebb kardiológiai osztályról beszélni, ahol a statisztikák alapján heti 1–3 beteget látnak el.
Valaki hazudik
Peter Stachura, a KDH parlamenti képviselője keddi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, Dolinková állításai közül több nem felel meg a valóságnak. Szerinte már az sem állja meg a helyét, hogy az osztály rendesen működik, hiszen az igazgatóváltás előtt az osztályon heti 20 beteget láttak el, most pedig ennek csak a tizedét.
„A miniszter asszony szerint ez rendes működés?"
– tette fel a kérdést Stachura.
Továbbá leszögezte, a nevük elhallgatását kérő kórházi alkalmazottak és egyéb közeli források elmondása alapján a felmondásokkal nem 2,5 orvosnyi teljesítmény veszik el az osztályról, ahogy azt a tárcavezető állítja, hanem 4,4. Az említett három új orvos közül az egyik a főorvos, aki 0,6-os szerződéssel rendelkezik.
„Képzeljenek el egy olyan süllyedő hajót, amelyen a kapitány csak félmunkaidőben dolgozik”
– jelentette ki a képviselő.
A másik új orvos, akitől Dolinkováék elvárják az osztály bebiztosításának működését, 0,2-es szerződést írt alá, a harmadik orvos pedig megbízási szerződésen van, tehát bármikor elhagyhatja a kórházat.
„Ez egy újabb példája annak, hogy a miniszter asszony nem mond igazat. Egyszerűen félrevezeti a közvéleményt”
– jegyezte meg Stachura.
Felújítás?
Oskar Dvořák szerint a kardiológiai osztály működése augusztusban sincs biztosítva, és a miniszter továbbra sem mutatott be semmilyen tervet vagy vészmegoldást. Ehelyett a személyi cserékkel van elfoglalva, amelyek több szempontból is kérdésesnek bizonyultak. Dvořák a Sme napilap információira hivatkozva hangsúlyozta, a kórházban 2019-ben szükség volt a csővezetékek cseréjére, amelyet egy Camase nevű cégre bíztak. A szerződés alapján a cég a munkálatokért cserébe nem kért semmilyen pénzt, viszont a kórház elkötelezte magát, hogy 10 éven keresztül havonta 40 ezer eurót fizet majd a kazánház üzemeltetéséért és karbantartásáért. Felmerült azonban a gyanú, hogy a Camase nem is végezte el a felújítást, amit Dvořák a sajtótájékoztatón fotókkal is igyekezett alátámasztani. Az ügy korábban rendőrség elé is került, így a Matovič- és Heger-kormányok idején a kórház vezetősége nem fizetett semmit a Camase számlájára. Miután azonban Dolinková kinevezte Plesníket a kórház élére, az új vezető szinte azonnal kifizette az évek alatt összegyűlt, több mint egymillió eurós tartozást. És ez még nem minden: Dolinková nemrégiben kinevezte Tomáš Lorencet, a Camase felügyelőbizottságának tagját a minisztérium szolgálati irodájának főtitkárává.
Tomáš Szalay, az SaS képviselője szerint ez is bizonyítja, hogy a minisztérium Dolinková irányítása alatt egy személyi ügynökséggé vált, amelynek az a feladata, hogy a hozzá közel álló embereket magas állami pozíciókba juttassa. Éppen ezért összehívják a parlament egészségügyi bizottságát, hogy a miniszter személyesen is válaszoljon a képviselők kényes kérdéseire.
Kérdéses azonban, hogy a koalíciós többséggel rendelkező bizottság ülését egyáltalán sikerül-e megnyitni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.