A városé a zsinagóga

Megvásárolta a város a királyhelmeci zsinagóga épületét, az évtizedek óta üresen álló komplexum remélhetőleg megmenekül az enyészettől.KirályhelmecA királyhelmeci zsinagóga építésének időpontját a különböző források eltérően jelölik.

Megvásárolta a város a királyhelmeci zsinagóga épületét, az évtizedek óta üresen álló komplexum remélhetőleg megmenekül az enyészettől.

Királyhelmec

A királyhelmeci zsinagóga építésének időpontját a különböző források eltérően jelölik. Az egyik szerint már 1840-ben állt, mások az 1850-es évet tartják hitelesnek. Az ortodox zsinagóga klasszicista stílusban épült, és kisebb megszakítással (1944–1945) az 1960-as évek elejéig működött, amikor a helyi zsidó hitközség a kivándorlások következtében megszűnt. Az épület mai állapotát tekintve viszonylag szilárd, de belső és külső rendbehozatalt igényelne. A közvetlen szomszédságában állt a később épült, jóval kisebb chassid zsinagóga, amely a II. világháború után semmisült meg. A királyhelmeci zsinagóga felújításának terve az elmúlt évtizedekben többször felmerült, de eddig nem sikerült valóra váltani az elképzeléseket. A rekonstrukció elvégzését az tette lehetetlenné, hogy az épület nem volt az önkormányzat tulajdonában.

Pataky Károly, Királyhelmec polgármestere lapunknak elmondta, a tervezett felújítás már a tavalyi választási programjában is szerepelt, és nagyon örül annak, hogy sikerült megtenni az első lépést. A város ugyanis rendkívül jutányos áron, 6000 euróért vette meg a zsinagóga épületét és a hozzá tartozó telket a gazdasági minisztériumtól. A parcellán összegyűlt szemetet elszállítják, és keresni fogják a lehetőségét, hogy a rekonstrukcióhoz állami vagy európai uniós forrásokat szerezzenek. Az épületet kulturális célokra használnák, és emlékszobát rendeznének be itt a királyhelmeci zsidóság tiszteletére.

A Királyhelmechez közeli Perbenyikben egyébként néhány éve sikerült megmenteni az enyészettől a zsinagógát. A rekonstrukció során kicserélték az épület tetőszerkezetét, szigetelték a falakat, restaurálták a mozaikablakokat, a padlót díszes műkővel borították, és tatarozták a zsinagóga belső tereit. Az épület rendkívül rossz állapotban levő tűzfalait a kivitelező lebontotta, majd újrarakatta. A perbenyiki zsinagógában rendezték be a Nemzetek Galériáját, melyet a Ticce Bodrogközi és Ung-vidéki Alkotók Társasága működtet. A felújított épület azóta kiállításoknak, bemutatóknak és kulturális rendezvényeknek is otthont adott.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?