Tardoskedd/Érsekújvár. A nagyszüleitől kapott ajándékba egy rész szőlőt, de a tardoskeddi Bencze Ádám ekkor még nem gondolt arra, hogy bármi köze lesz a borászathoz.
Később, az alapiskola elvégzése után az érsekújvári vendéglátóipari szakiskolába jelentkezett.
A tardoskeddi borszakértő már többszörösen bizonyított
Később, az alapiskola elvégzése után az érsekújvári vendéglátóipari szakiskolába jelentkezett. Nagy hatással volt rá a tanárnője, Blažena Felvidékyová, aki beavatta őt a borszakértő mesterségbe. Az első sikerek után ennek az érdekes hivatásnak az elkötelezettje lett, mi több, azt tervezi, hogy az iskola elvégzése után a sommelier-borszakértő mesterséget népszerűsíteni fogja. „Znojmó városában két évvel ezelőtt harmadik helyezett lettem, amit egyfajta biztatásnak vettem szakmai előmenetelem szempontjából. Idén februárban Brünnben, a Grand Prix Sommelier versenyen másodikként végeztem, a borszakértők közép-európai megmérettetésén már a döntőbe jutás sem bizonyult könnyű feladatnak. Egy igényesen összeállított menühöz kellett kiválasztanunk az italokat, versenyszámként ugyancsak nehéz volt a degusztáció, többféle italt kellett megkülönböztetnünk” – tudtuk meg Ádámtól. A tardoskeddi fiatalembernek szerénysége nem engedte kimondani, hogy a hazai és külföldi versenyek részvevőinek nem csak jó orra és kifejlett ízlelőbimbókra van szükségük. A verseny elméleti részében a legapróbb részletekig ismerniük kell az európai borászatot, és a borokon kívül a szivarok, likőrök, a kávé világában is otthonosan kell mozogniuk. „Idén március derekán Bazinban, a VITIS Pezinok versenyén sikerült elnyernem az első helyezést az ugyancsak színvonalasnak számító nemzeti fordulóban. Ennek köszönhető, hogy mára nagyon jó kapcsolat alakult ki köztem és a versenyt szervezők között, még ajánlatot is kaptam, hogy Brünnben érdekes gyakorlati munkában vehetek részt” – tudtuk meg Bencze Ádámtól. A fiatalember elmondása szerint, a sommelier szakmán belül, elsősorban a jobb vendéglőkben lehet érvényesülni, ahol rendszeresen különféle borfajták degusztációját tartják. Az ilyen rendezvényeken maga is szívesen segédkezik, és a jelek szerint bőven lesz is majd rá lehetősége. Azon talán már egyetlen olvasó sem lepődik meg, hogy Bencze Ádám az iskola sommelier körének tagja. A diákok a délutáni foglalkozások során egyfajta világutazóként járják be a Földet, külön-külön kitérve egy-egy ország borászati hagyományaira, borfajtáira. Ádám szerint a hazai borok nagyon jó minőségűek, elsősorban a Délvidék borait emelné ki. A hazaiaknál gyengébbek az ifjú szakértő szerint az osztrák borok, és annak ellenére, hogy jelentős reklám jut a magyar termékeknek, ma már nemzetközi szinten nem tartoznak a legjobbak közé. „Idehaza az emberek a külföldi – spanyol, olasz, magyar – borokat részesítik előnyben, pedig néha az olcsóbb, talán nem annyira tetszetősen csomagolt hazai borokkal jobban járnának” – vallja Ádám, akire érdemes lesz a jövőben minden ínyencnek odafigyelnie, mert tehetségét és szakértelmét már most elismerik idehaza és külföldön egyaránt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.