A mentőautókba orvos is kellene

Nyitra. Az eredeti minisztériumi javaslattal ellentétben a módosított változat szerint már a városban is lesz mentőszolgálat, és a törvényalkotók a többi mentőközpont helyszínét is megváltoztatták.

Lúčnica nad Žitavou helyett Verebélyen lesz mentőszolgálat, Elefánti marad, de Berenccsel a legújabb koncepció már nem számol – helyette az érsekújvári járásbeli Komjáton hoznak létre egyet. Összesen hat mentőállomás fog működni a Nyitrai járásban: négy Nyitrán, egy Verebélyen, egy pedig Elefántiban. Ezek közül még csak az eredeti két nyitrai mentőállomás működik, és nem tudni, mikor alakul meg a többi.

Viktor Žák, a nyitrai kórház igazgatója éppen ezért olyan utasítást adott ki, hogy amíg az új központok nem kezdenek el megbízhatóan működni, a nyitrai mentősök változatlanul lássák el az egész járást. „A későbbiekben mi szeretnénk működtetni a verebélyi mentőszolgálatot is, de az elefántira nem tartunk igényt, mert javarészt a Nagytapolcsányi járás betegeit fogja ellátni” – mondta Viktor Žák. Azzal elégedett, hogy Nyitra – az első tervekkel ellentétben – nem marad ki a mentőállomást működtető városok sorából.

Az egész tervezetet ugyanakkor túldimenzionáltnak tartja. „Soknak találom a hat mentőalakulatot, mert a régió 163 ezer lakosát eddig két csapat is el tudta látni. Szlovákiában mi hoztuk létre elsőként – a tűzoltókkal együtt – az integrált mentőszolgálatot – nyilatkozta Žák. – Tudom, itt leginkább a szervezésen múlik a hatékonyság. A mostani törvényjavaslat szerint ötvenezer lakosra kell jutnia egy gyorsmentőnek, tehát még eggyel kellett volna gyarapítanunk a számukat, és ezt reális, elérhező célnak tartanám.”

Azt, hogy miből telik majd Nyitrán négy teljes mentőalakulatra (kocsival, felszereléssel, személyzettel), az igazgató elképzelni sem tudja. „Még jó, hogy az olyan kis falvakról, mint amilyennek Berencs is számít, letettek. Ugyanakkor úgy vélem, Elefántiban és Komjátiban is magántársaságok fogják működtetni a mentőállomást, mert nekik nagyon megéri. Ugyanolyan állami hozzájárulást kapnak majd, mint egy százezer lakosú nagyváros, és sokkal kevesebb lesz a betegük. Ha az összes tervezett mentőállomás létrejön, csak a működtetésük évi 2,5 milliárd koronába fog kerülni. Ráadásul: az orvosok és az ápolók fizetésével is számolni kell, s az sem mindegy, lesz-e elég, szakképesített orvos. Eddig kilencven mentőállomás működött Szlovákiában, most 217 lesz, tehát a semmiből legalább száz mentőorvost is elő kellene teremteni” – véli a kórházigazgató.

Különösen gond ez, hiszen a legjobb szakemberek mind külföldre mennek dolgozni. „Lehet, az elbocsátott orvosok átképzésével számolnak, de ez sem valósítható meg egyik napról a másikra, legalább hároméves átmeneti időszakra lenne szükség. Áttanulmányoztam a törvényjavaslatot, és a finanszírozás módjáról egy betűt sem találtam benne. Márpedig ha az állam kötelez valamire, pénzt is kell adnia hozzá” – teszi hozzá Viktor Žák, a nyitrai kórház vezetője.

Nem tartható mindenhol a tizenöt perc

Nyitra. A hatályos törvény szerint a mentőnek húsz percen belül kell megérkeznie a beteghez, az új jogszabály tizenöt perccel számol, és a késedelemért bírságot kell fizetni. Viktor Žák szerint az időt csak a könnyen elérhető településeken lehet majd tartani, a legtávolabbi falvakat, mezei utakon megközelíthető tanyákat, hegyi üdülőket sokszor még húsz percen belül sem tudják elérni. „Szlovákiában mindig voltak olyan régiók, amelyek a gyorsmentőszolgálat határán kívül estek, 1994-ig például Zselíz és Ipolyság környékén egyáltalán nem volt gyorsmentő. Ma ilyen már nincs, de a tizenöt percen belül mindenki számára elérhető, hatékony mentőszolgálat is utópia, amíg nem teremtik elő hozzá az anyagiakat is. A mostani formájában ezt a javaslatot kapunak tartom, amelyen át korlátlanul áramolhat be a magántőke az egészségügyi ellátásba – nyilatkozta a nyitrai kórház igazgatója. – Más kérdés, milyen színvonalon, mert egy dolog adminisztratív intézkedéssel kinevezni egy épületet mentőállomásnak, megvenni néhány kocsit, a másik dolog pedig szükség esetén valóban életeket menteni.” (vm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?