Az EU elfogadta a fogyatékossági kártyára és a fogyatékossággal élők parkolási kártyájára vonatkozó irányelvet

fogyatékosság

Az Európai Unió Tanácsa új irányelveket fogadott el az európai fogyatékossági kártyáról és a fogyatékossággal élő személyek európai parkolási kártyájáról, a szabályozások megkönnyítik a fogyatékossággal élők EU-n belüli utazásait – tájékoztatott az uniós tanács hétfőn.

A közlemény szerint az európai fogyatékossági kártya és a fogyatékossággal élők európai parkolási kártyájának létrehozásáról szóló irányelv rövid távú külföldi tartózkodás során az egész unión belül azonos hozzáférést biztosít a fogyatékossággal élők számára a különleges feltételekhez vagy a kedvezményes intézkedések igénybevételéhez. Ilyenek lehetnek egyebek mellett a csökkentett árú vagy ingyenes belépési díjak, az elsőbbségi hozzáférés bizonyos szolgáltatásokhoz, a segítségnyújtás és a fenntartott parkolóhelyek igénybevétele.

Az irányelv ezen jogosultságokat kiterjeszti azokra a nem uniós állampolgárokra is, akik jogszerűen tartózkodnak az uniós országokban – tájékoztattak. 

A fogyatékossággal élők európai parkolási kártyái fizikai formátumban készülnek majd, de a tagállamoknak lehetőségük lesz digitális formátumban is kiállítani őket. A papír alapú és a digitális fogyatékossági igazolványok kiállítása a tagállami hatóságok feladata lesz – írták. A kártyákat ingyenesen bocsátják ki és újítják meg, kivéve, ha azt elvesztik vagy megsérül. A tagállamok dönthetnek úgy, hogy az európai parkolási kártya kiállításának vagy megújításának adminisztratív költségeihez kapcsolódó díjat számítanak fel. Az európai fogyatékossági kártyához egy nagy A betű is feltüntethető lesz azok számára, akiknek fokozott támogatásra van szükségük, vagy akik személyi segítő támogatásra jogosultak. Mindkét kártya QR-kódot tartalmaz a csalások megelőzése érdekében – tájékoztattak. 

A kártyákról, és az általuk biztosított jogosultságokról egy, az unió hivatalos nyelvein hozzáférhető honlap nyújt tájékoztatást – tették hozzá. 

Az irányelvek végleges elfogadását követően mind az uniós tanács, mind az Európai Parlament elnöke aláírja, majd kihirdetésüket követően azonnal hatályba lépnek. A tagállamoknak mindkét irányelv esetében két és fél év áll rendelkezésükre, hogy nemzeti jogszabályaikba iktassák, és három és fél év áll rendelkezésükre az intézkedések alkalmazására.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?