Tornalja. Az EU biztosai által kezdeményezett, „Egy tavaszi nap Európában” elnevezésű program keretén belül a gömöri városba látogatott Berényi József külügyi államtitkár. Előbb a művelődési házban találkozott a helyi gimnázium diákjaival, majd látogatást tett a gimnáziumban. Ebből az alkalomból beszélgettünk az MKP politikusával.
A külügyi államtitkárral a jövőről és a lehetőségekről
Az emberek népszavazás útján döntöttek arról, hogy az Unióhoz tartozzunk, ugyanakkor meg van a lehetőség arra, hogy bármikor kilépjünk onnan anélkül, hogy katonákat vezényeljenek ide. És ha már valaminek a tagjai vagyunk, akkor arról beszélni kell a diákokkal. Örültem a meghívásnak, mert külügyi államtitkárként sok olyan dolgot láthattam, tapasztalhattam, amit érdemes elmondani a fiataloknak. Hiszek az Európai Unióban, annak ellenére, hogy látom a nehézségeket is. Hiszem, hogy ennek a kontinensnek szüksége van erre a szövetségre, illetve a kelet-európai országoknak szükségük van az EU-ra. Ez az, amit a diákoknak el kell mondani, mert ez a folyamat valahol mégiscsak róluk szól. A tagságból eredő előnyök lassan érik el térségünket, el kell telnie néhány évnek, hogy minden ember a saját bőrén érezze a változást. Még nem vagyunk a schengeni övezet és az eurozóna tagjai. Ez a folyamat el fog tartani 2010-ig, és a mai diákok épp ekkor fognak kilépni az életbe. Jó, ha a felmerülő nehézségeket majd kezelni tudják, ugyanakkor hasznos lehet számukra, ha élni tudnak a kínálkozó lehetőségekkel.
Milyen az érdeklődés Szlovákia iránt a többi uniós ország polgárai részéről? Szlovákia makrogazdasági mutatóit nézve kedvező kép alakult ki rólunk külföldön, de a megfelelő helyeken tisztában vannak-e az egyes régiók közötti eltérésekkel?
A nyugat-európai lakosság részéről komoly fenntartások és félelmek voltak a keleti bővítést megelőzően. A régi tagországok azért korlátozták a szabad munkavállalást – aminek egyáltalán nem örülünk – mert úgy gondolták, a csatlakozás akár komoly népvándorlást is előidézhet. Az Unión belül a megfelelő helyeken természetesen tisztában vannak a nálunk uralkodó regionális különbségekkel. Annál is inkább, mert nem valamilyen szlovákiai különlegességről van szó. Hasonló különbségek vannak például Magyarország, Lengyelország, de Portugália egyes térségei között is. A megoldás pedig a szolidaritás elvének érvényesítése, hogy a gazdag régiók támogatják a leszakadó térségeket. Erre épül fel a strukturális alapok támogatásának rendszere. Az már más kérdés, hogy az egyes országoknak fel kell készülniük ezeknek a támogatásoknak a befogadására, feldolgozására és elosztására. Enélkül az uniós pénzek nem jutnak el hozzánk.
Van az MKP-nak megyei vagy országos szinten terve a nehézségek leküzdésére?
Természetesen az MKP is és a jelenlegi kormány is tudatosítja a meglévő regionális különbségeket és az ebből fakadó gondokat, s megpróbál tenni ellene. Az egyik ilyen komoly döntés az volt, hogy azon vállalkozókat fogja a kormány támogatni, akik az ország középső és keleti régióiban kívánnak beruházni. A másik ilyen stratégiai döntés az autópálya kiépítése. Annak szorgalmazásában, hogy a déli gyorsforgalmi út ezeken a régiókon keresztül vezessen, az MKP élen jár. Hogy Nagyszombatban, Galántán, Diószegen vagy máshol letelepedtek a külföldi vállalatok, az elsősorban az infrastruktúra fejlettségének és a helyi önkormányzat hozzáállásának a kérdése volt. A nevezett térségben 10–15 kilométeren belül autópálya található. Ugyanakkor a kormány is támogatta a cégek letelepedését, például a helyi közutak felújításával. Fontos kritérium a helyi lakosság iskolázottsági szintje is. A munkáltatónak látnia kell, hogy az emberek valóban dolgozni akarnak. Azt kell tehát mondanom, a keleti régiók lemaradásának legfőbb oka a fejletlen infrastruktúra, ennek kiküszöbölése viszont nem olcsó mulatság. Az autópálya építése drága és lassú folyamat. Bízom benne, hogy hamarosan a leszakadó térségekben is megjelennek a befektetők. Addig is azonban e térségek településeinek fel kell készülniük, hogy megfelelő, tulajdonjogilag rendezett, közművesített területtel, illetve az önkormányzat részéről kellő tárgyalókészséggel tudják fogadni az érdeklődőket. Ha a külföldi cégek jó tapasztalatokat szereznek nálunk, annak hamar híre megy, s ez vonzani fogja a többi vállalatot is.
A régiók közötti különbségek megszüntetésében milyen szerepet játszanak a helyi és regionális önkormányzatok?
A megyei önkormányzatok kialakulása során az Unió úgy nyilatkozott, nem kívánja, hogy a kormány a régiófejlesztésre szánt támogatásokat decentralizálja, s annak elosztását az újonnan létrejövő önkormányzatokra ruházza át. Az EU kérte, hogy e keretek pályáztatását, a pályázatok elbírálását, a pénzek elosztását mindaddig az állam lássa el, míg a megyei önkormányzatok kellőképpen meg nem erősödnek. Most úgy néz ki, hogy 2006-tól a megyéknek komoly szerep juthat ezen összegek elosztása során. Az egyes megyei önkormányzatoknak igen komoly beleszólási lehetőségük lesz abba, mely kistérségek részesüljenek uniós támogatásban. Addig még nagyon sok munkát kell elvégezni, s mindezek mellett nagyon szigorú ellenőrzésre kell számítani – Görögországnak most kell milliárdokat visszafizetnie, mivel nem jól használtak fel különféle támogatásokat – ez azonban azt is jelenti, a megyei képviselők súlya nagyon megnő. Ezért nem mindegy, hogy az idei megyei választásokon kik kerülnek be az önkormányzatokba. Ezért tartom rendkívül fontosnak, hogy a választók jóvoltából megfelelő emberek kerüljenek a megfelelő helyekre.
Tény, hogy a munkanélküliséget és az átlagfizetéseket tekintve egy folytonos sáv alakult ki Ipolyságtól Királyhelmecig vagy az Ung-vidékig. Ha a megyei önkormányzatok a rájuk bízott pénzeknek köszönhetően megerősödnek, megnő a helyi önkormányzatok súlya és mozgástere is. Fontos, hogy a helyi és regionális önkormányzatok, kistérségi társulások már most felkészüljenek a támogatások megszerzésére és az elnyert összegek jogszerű és hatékony felhasználására.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.