A Kondé családra emlékeztek „Pókaföldjén”

(a szerző felvétele)
Dunaszerdahely |

Dunaszerdahelyen mindenki tudja merre található a „Sárga kastély”, a város egyik legjelentősebb műemlék épülete. Ez az épület ad otthont a Csallóközi Múzeumnak. Ha ellátogatunk a múzeumba, tulajdonképpen Pókaföldjén járunk.

Az év elején a városi önkormányzat a Bíró Márton Polgári Társulás javaslatára a 2022-es évet Kondé-emlékévvé nyilvánította. Az emlékév keretén belül számos programot szerveztek, emléktáblát avattak, rendbe hozták, felújították és áthelyezték a család síremlékét és emlékkonferenciát rendeztek.

De kik azok a Kondék és honnan származnak?

Erre próbáltak választ adni a múlt héten szervezett Pókateleki Kondé család emlékkonferencián és kiállításon, amit stílusosan Pókaföldjén, a „Sárga kastályban” tartottak. A konferencia életrehívója Nagy Attila helytörténész, házigazdája Nagy Iván a Csallóközi Múzeum igazgatója. A Kondé család mintegy 680 évvel ezelőtt írta be magát a város történetébe, amikor a tulajdonába került Pókatelek az akkori Dunaszerdahely határában, ami egy falurész, egy dűlő volt. A Kondé család címere megtalálható a „Sárga kastély” homlokzatán. Nagy Iván előadásában a családnév eredétere kereste a választ, a névtani vizsgálatát szemléltette, hogy milyenek voltak a nyelvi viszonyok a név kialakulásának idején. Végül azzal zárta, mind a mai napig nem sikerült megfejteni, honnan eredeztethető a Kondé családnév. Csiba Balázs, a Pozsonyi Comenius Egyetem oktatója szakmai tanulmányában bemutatta Kondé Mihály életét és pályáját. Megjegyezte, ugyan a születési és elhalálozási időpontok nem teljesen pontosak, de 68 oklevélben említik meg a nevét. Nyáry István, a Csallóközi Múzeum munkatársa előadádásában bemutatta a családfát és a pókateleki Kondé család 18–20. századi leszármazását. Végül Nagy Attila helytörténész: Egy Kondé-sír sorsa – pókateleki Kondé István és emlékezete címmel tartott bemutatót.

(a szerző felvétele)

A Kondé család Dunaszerdahely egyik legjelentősebb és legrégebbi csallóközi nemesi családja. Ismert családnév a Csallóközben, sok leszármazottal és nagy múlttal bír. Nagy Attila helytörténész, lokálpatrióta fáradhatatlan munkájának köszönhetően a nyáron értékmentő munka indult el a család síremlékét illetően és októberben emléktáblát avattak azon a helyen, ahol a híres püspök született. Pókateleki Kondé Miklós, nagyváradi római katolikus püspök (a Kondék katolikusak voltak) 1732-ben született Dunaszerdahelyen. A teológiát Nagyszombatban végezte és először a környéken Somorján, Csallóközcsütörtökben és Felbáron szolgált, majd Bécsbe került, ahol a Pazmaneum rektora lett. 1772-ben Esztergomba került és éveken át itt teljesített szolgálatot, mígnem 1800. augusztus 16-án nagyváradi megyés püspök lett. Ez a tisztséget haláláig, 1802-ig töltötte be. Szociális érzékenységgel megáldott püspök volt, támogatta a női nevelést, szegényház alapításához adakozott, támogatta az újfalui ispotályt. Az ő tiszteletére avattak emléktáblát október 20-án a Bacsák utcán, a Csemadok-ház előtt és ahogyan Nagy Attila fogalmazott:

„A mai táblaavatáson elsősorban szeretnénk az ember, de a töretlen pályautat bejárt pap és magyar egyházi méltóság előtt is fejet hajtani”.

Kiemelte, szerinte mik azok a tulajdonságok, amelyekkel a püspök bírt és példaként szolgálhatnak nekünk: szociális érzékenység, kitartás és hűség.

Még a nyáron indult az az értékmentő munka a temetőben, aminek célja a Kondé család sírjának a rendbetételét és áthelyezését szolgálta.

„A cél egyrészt kegyeleti – szeretnénk, ha a város legrégibb és egyik legjelesebb családja méltó nyughelyet kapjon”

– fogalmazott akkor Nagy Attila. Az 1819-es Kondé–Biró sír vörösmárvány-fejfáját előbb áthelyezték, utána októberben egyházi szertartás mellett, az ott lévők földi maradványait emelték ki és a nagytemetőben, a Kálváriával átellenben lévő helyen újratemették őket. Latin nyelvű újratemetés volt, a sírban kilenc személy földi maradványait emelték ki és helyezték át. A helytörténésztől megtudtuk, hogy a sírban a Pókateleki család Dunaszerdahelyen maradt ágának ősszülei, Pókateleki Kondé István (1743–1811) császári és királyi tanácsos, templomatya és felesége, Padányi Biró Margit (1760–1812), illetve leszármazottaik nyugodtak. A sírkő is mutatta, mennyire gazdag családról volt szó, a fejfa 400 kilós, törékeny vörös márványból készült.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?