Kassa. A turisztikai szempontból jelenleg „halott” Domica környéke és a határ túloldalán virágzó Aggtelek közötti különbségek mérséklését, valamint a mikrorégió gazdasági és szociális fejlesztésének elindítását tűztek ki célul egy pozsonyi székhelyű civil szervezet, akik az ENSZ fejlesztési programjából (UNDP) kértek és kaptak anyagi támogatást, összesen mintegy 65 ezer dollárt terveik megvalósítására.
A helyieknek is akarniuk kell a változást
„Rögtön az elején láttuk, hogy ez nem egy hatvanméteres síkfutás lesz, hanem komoly maraton. A legfontosabb, hogy a helyiek is akarják a változást, a fejlődést, és hogy ennek érdekében összefogjanak, közös pályázatokat dolgozzanak ki. Úgy vettük észre, hogy a legtöbb helyen hiányoznak azok a karizmatikus egyéniségek, akik képesek koordinálni ezt a tevékenységet. A tehetséges emberek ugyanis mára elhagyták a régiót, akik pedig maradtak, azok elfásulttá, szkeptikussá, apatikussá váltak, nem igazán hisznek a változás lehetőségében” – számolt be tapasztalatairól Štefan Szabó, a Sosna társulás vezetője, aki szerint az érintett falvakban sokan „fentről” várják a segítséget, eszükbe sem jut, hogy maguk vegyék kezükbe saját sorsukat.
A perifériára sordódott községekben sokak szerint épp az izoláltság miatt maradtak fenn olyan népszokások, hagyományok, amelyek a turisták számára is érdekesek lehetnek. Hiányzik viszont a vidéki turizmus feltételeinek megteremtéséhez szükséges közösségi szellem, az egészséges lokálpatriotizmus, a régió iránt érzett szeretet. Daniel Pitoňák, az ENSZ Fejlesztési Programjának pozsonyi képviselője mindezek ellenére sikeresnek ítéli a februárban indult és a napokban befejezett projektet. „Az embereket sikerült ráébresztenünk arra, hogy változtatniuk kell eddigi hozzáállásukon, és a tartós fejlődés érdekében az egyes szektoroknak együtt kell működniük. Valamennyi községben kidolgozták a gazdasági és szociális fejlesztési tervet, kitűzték a célokat és felmérték a lehetőségeket. Jelen pillanatban ez is komoly eredménynek számít. Felvettük a kapcsolatot a megyei önkormányzattal, valamint a megyei hivatalban működő Regionális Fejlesztési Ügynökséggel, akik tárt karokkal fogadtak minket, hiszen ők sem szeretik a duplicitást” – mondta Daniel Pitoňák, hozzátéve, hogy a szomszédos Magyarországon végbement fejlesztéseket nem lehet a hazai lehetőségekhez hasonlítani, a magyar kormány másképp kezeli a turizmusfejlesztés kérdését, az új kabinet terveivel kapcsolatban pedig még borúsabbak a várakozások. Ezért a jövőben még több múlik majd az érintett települések vezetésén, illetve a régióban működő civil szervezeteken.
A több hónapos munka során lehetőség nyílt arra is, hogy a kassai és pozsonyi szakemberek beavassák a helyieket a pályázatírás rejtelmeibe. A közösen kidolgozott, sikeres projektek közül említést érdemel a kecsői ifjúsági klub felújítása, a szilicei községi hivatal, valamint a helyi kultúrház rendbehozatala, és a gömörhorkai ritka karsztképződményekhez vezető turistaaút megépítése. Ez utóbbit egyébként az elmúlt hétvégén vehették birtokukba a helyiek és a községbe látogatók.
Az ENSZ Fejlesztési Programjának szakemberei a jövőben is készek támogatni a domicai mikrorégió községeinek pályázatait, igyekeznek felkarolni a fantáziadús helyi kezdeményezéseket, és összehangolni az egyes szektorok munkáját.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.