A hejcei légi katasztrófa és az azt követő másfél év eseményei

<p>Hejce. 2006. január 19.-én Hejcénél, a Borsó-hegyen lezuhant az a katonai repülőgép, amely Koszovóból hazatérő 43 katonát szállított.</p>

LECZO ZOLTÁN

2006. január 19,, 19.36. Eltűnik a légi irányítás radarernyőjéről annak az AN–24-es repülőgépnek a rádiójele, amelynek fedélzetén a koszovói Pristinából hazatérő 43 szlovák katonát szállítja Kassára. A gép a Borsod megyei Hejce közelében levő Borsó-hegyre zuhant. Fél tíz után megérkeznek a helyszínre az első mentőegységek, akik a 27 éves Martin Farkaš személyében csupán egyetlen túlélőt találnak.

2006. január. 20. Hejcén a szlovákiai és magyarországi fegyveres erők tagjai biztosítják a tragédia helyszínét, a média képviselőinek Havril András, a magyar honvédség vezérkari főnöke délelőtt bejelenti, hogy 23 áldozat személyazonosságát már megállapították. A kora esti órákban a 42 elhunyt katona földi maradványait Kassára szállítják. Szlovákiában rendkívüli kormányülésen döntenek az áldozatok hozzátartozóinak kárpótlásáról, és 24 órás nemzeti gyászt hirdetnek.

2006. január. 21. A Borsó-hegyen megtalálják a lezuhant gép fekete dobozát.

2006. január. 25. Először lép a nyilvánosság elé a tragédia egyetlen túlélője, Martin Farkaš, ám a baleset részleteiről és az azt megelőző eseményekről nem kíván beszélni.

2006. január. 26. Az eperjesi sportcsarnokban példátlan biztonsági intézkedések mellett búcsúztatják el a szerencsétlenségben elhunyt katonákat. A szertartást az épület előtt elhelyezett kivetítőkön több ezres tömeg kíséri figyelemmel. A tiszteletadáson többen a díszőrség tagjai közül rosszul lesznek, a hozzátartozók némelyikét ugyancsak orvosoknak kell ellátniuk.

2006. január. 27. Lemond tisztségéről Juraj Liška szlovák hadügyminiszter, de indoklásában hagsúlyozza, nem érezi felelősnek magát a Hejcén történt légi katasztrófa miatt.

2006. február. A kormány döntésének értelmében a lehető legnagyobb kártérítést, összesen 67 millió koronát kapnak a januárban repülőgép-szerencsétlenségben elhunyt katonák hozzátartozói. Döntés születik arról, hogy a tragédia helyszínén, Hejcén emlékmű épüljön, és erre a célra nyilvános gyűjtést is hirdetnek.

2006. április. A védelmi bizottság ülésén Ladányi Lajos, az MKP képviselője bemutatja azokat a tárgyakat – mobiltelefont, repülőgép-alkatrészeket, aranyláncot, karórát, útleveleleket, iratokat stb. –, amelyeket néhány nappal a tanácskozás előtt a Borsó-hegyen gyűjtött össze. A baleset helyszínét az ülést követő napon átvizsgáló szlovák katonák még kb. 500 kiló hasonló jellegű tárgyat találnak az erdőben.

2006. május. Nyilvánosságra kerül, hogy a hejcei emlékmű felállítására közadakozásból 1,2 millió korona gyűlt össze, ehhez az OTP Bank további 1 millióval járul hozzá. Az egyik országos tévécsatorna a szerencsétlenségről készített dokumentumfilmjének bevételét ugyancsak erre a célra ajánlja fel. A mintegy 700 négyzetméter alapterületű emlékparban álló szobor elkészítésére a Szlovák Építészeti Kamara pályázatot ír ki. Szlovákiában végleg kivonják a forgalomból a lezuhant AN–24-es párját, mely a katasztrófa után egy miniszteri rendelet értelmében egyébként sem repülhetett.

2006. június. A Borsó-hegy tetején leleplezik azt az emlékművet, melyet a januári szerencsétlenség áldozatainak tiszteletére a helyi erdőgazdaság állíttatott. A rendezvényen részt vesz Martin Fedor, a februárban lemondott szlovák hadügyminiszter utódja is. Berényi József, a külügyminisztérium államtitkára bejelenti, hogy a faluban 4,5 millió koronából felállítandó emlékművet valószínűleg október 15-e és november 1-je között leplezik le. A hónap végére kiderül, hogy az emlékművet a pályázaton győztes Sabo–Perleczky–Molnár-alkotócsoport készítheti el.

2006. július. Milan Vanga, a hadügyminisztérium szóvivője bejelenti, hogy elkészült a baleset okait vizsgáló bizottság több mint ezeroldalas jelentése, melyet először az áldozatok hozzátartozói ismerhetnek meg, utána a közvélemény elé tárják. František Kašický, az új szlovák hadügyminiszter Hejcére látogat.

2006. szeptember. A kassai Szent Erzsébet-székesegyházban František Rábek tábori püspök, a szlovák fegyveres erők és fegyveres testületek ordináriusa celebrál szentmisét a repülőgép-szerencsétlenség áldozatainak tiszteletére. Katonák egy csoportja gyalog zarándokol el a Borsó-hegyre, ahol újabb tiszteletadást tartanak, mintegy 200-250 hozzátartozó részvételével.

2006. október. Mindössze három elhunyt katona családtagja tett panaszt a baleset okát vizsgáló jelentéssel kapcsolatban. Az ügyészség a dokumentumban kizárta, hogy a repülőgép műszaki okok miatt zuhant le, és a tragédia okaként emberi mulasztást jelölt meg. A benyújtott panaszokat elutasították.

2006. november. A médiában híradás jelenik meg arról, hogy a hejcei plébános nehezményezi, hogy a faluban a repülőgép-baleset áldozatainak épp egy földre zuhanó angyalt ábrázoló szoborral állítsanak emléket. Ez azért is megengedhetetlen, mert a bukott angyal a katolikus vallásban negatív tartalmú jelkép. Az ügyben hasonló álláspontot fogalmazott meg Seregély István egri érsek és František Rábek is.

2006. december. František Kašický hadügyminiszter úgy nyilatkozik, hogy a januári tragédia első évfordulójára nem készül el a hejcei emlékmű, azt előreláthatólag csak 2007 tavaszán leplezik le.

2007. január 19. Hejcén az emlékmű alapkőletétele után megemlékezést tartottak a balesetben elhunyt szlovák katonák tiszteletére.

2007. május 19. Felállítják Hejcén a tragédia áldozatainak tiszteletére készült emlékművet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?