Nagykürtös. Jó irányba terelheti Besztercebánya megye déli részének további fejlődését nyolc szervezet és a megye együttműködése. A fél éve aláírt szerződés első részeredményei már ismeretesek.
A 2007 és 2013 közötti időszakra terveznek
Ebben elsősorban a régióban lévő belső források kiaknázásának feltételeit tárták fel. Feltérképezték például a mezőgazdasági területek alternatív kihasználásának lehetőségeit, ide tartozik a gyógynövénytermesztés, agroturisztika fejlesztési lehetőségei, a borászat, a vadászat, a halászat és a mezőgazdasági termékek alternatív energiaforrásként való kihasználása. A járás önkormányzatainak igénye szerint pályázatokat készítettek el, a megyei támogatásnak köszönhetően ingyen. Ezek a pályázatok elsősorban a biológiai hulladék hasznosítását szolgálják.
A másik igen fontos szakterületnek, a vidéki turizmusnak a fejlesztése érdekében konkrét tevezeteket készítettek a Középső–Ipoly Mente Régiófejlesztési Ügynökség munkatársai. Ezek célja, hogy a járásba érkező turistákat legalább három napig a régióban tartsák a járás bemutásával, kulturális, történelmi, sport-, pihenési és szórakozási lehetőségek bemutatásával. A harmadik szakterület a tájékoztatás, az információk áramoltatása. A Nagykürtösi járásban lévő önkormányzatok számára információs szolgáltató szervizként is működik az ügynökség, az aktuális és a jövőre vonatkozó pályázati lehetőségekről folyamatosan tájékoztatják a településeket. A helyi fejlesztési elképzelések elkészítésében és aktualizálásában a 2007–2013 Nemzeti Stratégiai Referenciakeret irányvonala szerint segítette az ügynökség az önkormányzatokat. Ennek keretében több önkormányzatnak tudták elkészíteni a falufejlesztési tervét. Ezek a dokumentumok azért fontosak, mert ahhoz, hogy az önkormányzatok már az első körben pályázni tudjanak, kidolgozott falufejlesztési programmal kell rendelkezniük, ezenkívül a beruházások tervdokumentumaival és érvényes építkezési enegedéllyel is. „Munkánk értelmetlen és elképzelhetetlen az önkormányzatok és a vállalkozók együttműködése nélkül.
A járás látványosságait, valamint a konkrét produktumokat egy kiadvány segítségével kívánjuk lehetőleg még az idén publikálni, terveink szerint minden információ az ügynökség honlapján hozzáférhető lesz. Határ menti régióként fontosnak tartjuk a magyarországi partnerekkel a tapasztalatcserét, mivel a turizmus egyik célközönsége éppen innen érkezik” – mondta el lapunknak Lőrinc Mária, a Középső–Ipoly Mente Régiófejlesztési Ügynökség igazgatója.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.