<div>Mozartot játszó zongoristarobot, portrékat készítő festőmasina és a kínai kalligráfiában jártas robotkar varázsolja el a látogatókat a pekingi Robot Világkonferencián.</div>
Zongorista és festőművész robotok bűvölik el a látogatókat
Peking |
Az Olaszországban gyártott TeoTronico 53 „ujjal” kelti életre a kiállítótér közepén álló zongorát. A világhírű robot már több hangversenyen is szerepelt, sőt még egy hús-vér zongoraművésszel is összemérte tudását. A zongorázás mellett a robot beszél, énekel, mulatságos arckifejezéseket vág, szívesen elegyedik párbeszédbe bárkivel, képes mozgatni a fejét, a száját, a szemét, a szemhéját és a szemöldökét is. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"286199","attributes":{"alt":"","author":"Facebook","class":"media-image","height":"360","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]] „Ez a robot zenetanár-asszisztensként működik, segítve a diákok tanulását” – mondta Peter Csang, a TeoTronico kínai képviselője, hozzátéve, hogy egyelőre nem tervezik a zongoristarobot tömeggyártását. A pekingi konferencián fellépő, öltönyt és nyakkendőt viselő masina harmadik generációs. A negyedik generációs változat, amely képes zenét is komponálni, Európában már elérhető. TeoTronicón kívül más „művészi hajlamú” robotok is vannak a konferencián. Az ellenzős sapkát, szemüveget és bajszot viselő Szajtacsien elmerülten készíti a látogatók portréit a festményeiből nyílt kiállítás kísérőprogramjaként. A valamivel több mint másfél méter magas festőművészrobot, amelyet a Sencseni Robotika Akadémián készítettek, fénykép alapján rajzolja le modelljeit nagyjából öt perc leforgása alatt. Az akadémia munkatársa, Fang Szeven szerint a robotot, amelynek külseje szándékosan „a külföldi utcai művészt” idézi, múzeumokban, bevásárlóközpontokban és éttermekben lehet hasznosítani, hogy rajzolni tanítsa, vagy csupán bevonzza az érdeklődőket. A robotból már kettőt eladtak a konferencia előtt, darabját nagyjából 300 ezer jüanért (nagyjából 35 ezer euró), de bérelni is lehet a masinát. A hús-vér művészek mindezek ellenére egyáltalán nem tartanak a robotoktól. „Ha művészetről van szó, a robotok nem tudják helyettesíteni az embert” – szögezte le Csen Csö kínai zeneszerző. Hozzátette: egy zenemű előadása és megkomponálása az érzelmeken alapszik. „A robotokból hiányzik a kreativitás” – fogalmazott Csiu Csecsie, a pekingi Képzőművészeti Akadémia munkatársa.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.