Az Egyesült Államok tárgyalásokban reménykedik Kínával, de nem hátrál meg a vámokról szóló vitában – hangoztatta Scott Bessent pénzügyminiszter szerdán reagálva az újabb vámemelést jelentő kínai válaszlépésre.
Az Egyesült Államok tárgyalásokban reménykedik Kínával, de nem hátrál meg a vámokról szóló vitában

A Trump-adminisztráció vámokról szóló tárgyalásokért is megbízott tagja a Fox Business gazdasági hírtelevíziónak adott interjúban azt hangoztatta, hogy Kína csak veszíthet azon, ha a megtorlás taktikájához folyamodik az amerikai vámokkal szemben.
Scott Bessent arra reagált, hogy a kínai kormány közölte, a korábban bejelentett 34-ről, 84 százalékra emeli az Egyesült Államokból érkező áruk vámtételét már a héten. A pekingi döntés már válasz volt arra, hogy szerdától az Egyesült Államok összesen 104 százalékra növelte a kínai árukra alkalmazott vámot.
Az amerikai vám több elemből áll össze. Tartalmazza a – februárban életbe lépett – 25 százalékos vámot, a kábítószerkereskedelem elleni elégtelen kínai fellépése miatt, emellett 34 százalékos vámtétel szerepel Kínára az elnök átfogó viszonossági vámrendszerében. Donald Trump további 50 százalékos büntető vámot jelentett be azután, hogy Kína a hétvégén szintén 34 százalékos pótlólagos vámot helyezett kilátásba az amerikai termékekre.
A pénzügyminiszter sajnálatosnak nevezte, hogy a pekingi kormány nem hajlandó a tárgyalásra, aminek szükségességét azzal támasztotta alá, hogy Kína „a legsúlyosabb megsértője a nemzetközi kereskedelmi rendszernek”. „Az övék a legkiegyensúlyozatlanabb gazdaság a modern világ történetében” – fogalmazott, utalva arra, hogy a kínai gazdaság a kivitelre épül, és az exporthoz képest alacsony az import.
Kifejtette, hogy egy, az Egyesült Államokkal vívott vámháborúban Kína azért van vesztes pozícióban, mert – pontosan az amerikai kereskedelmi deficit miatt – jelenleg az Egyesült Államok ötödannyi értékű árut szállít Kínába, mint amennyit onnan importál, így a vámok sokkal nagyobb terhet jelentenek a kínai, mint az amerikai gyártók számára.
Scott Bessent hozzátette ugyanakkor, hogy egy ilyen háborúnak nincs győztese.
Donald Trump elnök szerdán közösségi médiaoldalán megjelent bejegyzésében az Egyesült Államokban való befektetéseket sürgetett, ami mellett a vámmentességgel érvelt. A Truth Socialon megjelent írásban az amerikai ipari beruházások melletti érvek között a felgyorsított engedélyezési eljárásokat, a környezetvédelmi akadályok elhárítását említette, valamint a termeléshez szükséges energiaforrások könnyű elérhetőségét, az elektromos hálózatra való egyszerű rákapcsolódást.
Az elnök egy másik bejegyzésben a Kongresszus republikánus tagjaihoz fordult, hogy fogadják el az adócsökkentésekről szóló átfogó törvényt, ami lehetővé teszi az általa megígért adócsökkentéseket, elsősorban a lakossági terhek mérséklése érdekében.
Donald Trump átfogó gazdaságpolitikai elképzeléseinek eleme az adócsökkentések megvalósítása, aminek fedezetéül a megnövekvő vámbevétel szolgálna. A vámokból származó növekvő állami bevételek a szövetségi költségvetés hiányának csökkentését is szolgálja.
A Kongresszus felsőháza, a szenátus több tagja kétpárti támogatással egy az elnök által bejelentett vámintézkedések megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot mutatott be.
Az egyik kezdeményező Rand Paul republikánus szenátor közleményében azt hangoztatta, hogy a vámok adónak minősülnek, az adók elfogadása pedig a Kongresszus hatáskörébe tartozik. „A vészhelyzet kihirdetésére vonatkozó elnöki jogkörrel való visszaélés az átfogó vámok érdekében nem csak az amerikai emberek mindennapos kiadásait növeli, de ellentétes az Alkotmánnyal. Itt az ideje, hogy a Kongresszus éljen felhatalmazásával és helyreállítsa a hatalmi egyensúlyt” – fogalmazott Kentucky szenátora, aki korábban is határozott ellenzője volt a vámok alkalmazásának.
Ron Wyden demokrata szenátor, a javaslat másik kezdeményezője szerint az elnök által követett vámokra épülő politika recesszióba viszi az Egyesült Államokat, ami munkahelyek megszűnését eredményezi. Úgy vélte, hogy az új kereskedelempolitika kárainak felszámolása évekbe telhet.
A jogszabály megszüntetné az elnök által kihirdetett gazdasági vészhelyzetet. Donald Trump a vészhelyzet adta elnöki jogkörrel élve léptette életbe az új, viszonosságra épülő vámrendszert.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.