Ma (szerda) ugyan lejár a határidő az illegálisan tartott haszonállatok regisztrációjára, de a regisztráció maga folytatódik és kötelező. Az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet elsősorban a száj- és körömfájásra fogékony állatok beregisztrálását várja, de regisztrálni kell már egy család méhet is.
Néhány tyúkot nem kell regisztrálni, de aki pénzt akar a leölt kecskéiért, annak nincs választása

Máig (április 9.) adott lehetőséget az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet (ŠVPS) az illegálisan tartott állatok utólagos regisztrációjára, de a mezőgazdasági minisztérium tájékoztatása szerint a regisztráció továbbra is kötelező.
A Haszonállatok Központi Nyilvántartásába (CRHZ) mindenkinek regisztrálnia kell, aki egy vagy több szarvasmarhát, juhot, kecskét, sertést, lovat, méheket, vagy több mint 300 tojót, több mint 1500 húsbaromfit, 5 vagy több futómadarat tart
– tájékoztatta az Új Szót Veronika Daničová, a mezőgazdasági minisztérium szóvivője. Állítása szerint a jegyzék már 2003 óta létezik. A nyulakat viszont nem kell, mert szerinte még nem szerepelnek a CRHZ nyilvántartásában. Mivel 300 tojót vagy 1500 húsbaromfit kevés háztájiban tartanak, a tyúkok regisztrációja miatt nem kell aggódniuk a gazdáknak.
Simon Zsolt (Magyar Fórum) volt mezőgazdasági miniszter szerint azonban még mindig probléma, hogy az ŠVPS honlapján elérhető rendelet „minden állattartóról” beszél, nem csak a fertőzésre fogékony állatok esetében írja elő a regisztrációt.
2019-ig volt kivétel
A minisztérium tájékoztatása szerint már 2019-től kötelező a regisztráció akkor is, ha csak 1 állatot tartanak az emlős haszonállatok közül. „Szlovákia 2019-ig kapott kivételt, addig elég volt regisztrálni azt a háztáji gazdaságot, ahol csak két vagy több sertést tartottak” – tájékoztatott a minisztérium.
A 33 eurós illetéket a természetes személyeknek csak egyszer, a regisztráció alkalmával kell befizetni, és akkor is csak 33 euróba kerül, ha többféle állatot tart, például a disznók mellett vannak kecskéi vagy juhai is.
Richard Takáč mezőgazdasági miniszter szerint nem kell büntetést fizetnie annak, aki most regisztrálja állatait, de a tárca arra már nem adott egyenes választ, hogy mi lesz azzal, aki lekéste a mai határidőt. A farmot még azelőtt regisztrálni kell, hogy az állattartás megkezdődött volna, így akár bírság is kiszabható azokra, akik csak később regisztrálnak.
Simon Zsolt felelőtlenségnek tartja azt is, hogy a regisztrációért a természetes személyektől 33 eurót kérnek, és szerinte félrevezetően nevezi ezt „illetéknek” a minisztérium .
Ez nem állami illeték, ez a regisztert vezető állami vállalat árlistáján szereplő ár, amit a miniszter utasítására eltörölhetnének, vagy felfüggeszthetnének a járvány idejére
– magyarázta Simon.
Kártérítés csak a regisztrált állatok után jár, kivéve Bakán
Akik viszont nem akarják kockára tenni az állami kártérítést, amit a jelenlegi járvány miatt leölt állatokért fizet a minisztérium, azoknak mindenképpen regisztrálnia kell.
A kompenzáció feltétele a regisztrált tenyészet
– tájékoztatott a minisztérium. Ennek némileg ellentmond, hogy az elsőként megfertőződött telepek környékén – Bakán, Medvén és Csiliznyáradon – lévő, nem regisztrált háztáji gazdaságok kaptak/kapnak kártérítést. Richard Takáč legalábbis többször állította ezt, a héten pedig már arról tájékoztatott, hogy megkezdik a kártérítés kifizetését a gazdáknak.
A regisztrációval csak elkezdődik a bürokrácia
Az állatok, pontosabban a farm regisztrációjával azonban nem ér véget a bürokrácia.
A regisztrált állatokról minden változást jelenteni kell, azt is, ha eladták, azt is, ha levágták, de ugyanúgy azt is, ha a tehénnek borja született
– magyarázta az Új Szónak Simon Zsolt, a Magyar Fórum elnöke.
A következő probléma, hogy az elmulasztott tájékoztatást is bírságolják, ráadásul a CRHZ azt szereti, ha a kommunikáció elektronikusan folyik. „A CRHZ meghatározza a farm számát, amit elküld az állattartónak a belépési adatokkal együtt a CRHZ honlapjára, amelynek segítségével elektronikusan tud minden változást jelenteni” – tájékoztatott a miniszter.
Simon szerint ez komoly akadály lehet, mivel sok állattartó már az idősebb korosztályba tartozik, sokuknak nincs elektronikus csippel ellátott személyije, nem használják az e-Slovensko portált, ezért nem tudnak elektronikusan kommunikálni.
A volt mezőgazdasági miniszter szerint a szaktárca ezzel tönkreteszi a vidék agrárjellegét.
Ezzel megszűnhet az egyes régiók jellegzetessége, a vidéki, háztáji jellegű gazdaságok ellehetetlenülnek, pedig a vidéki embernek mindig is sajátja volt az állattartás
– magyarázta Simon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.