Víz alatt vagy jégben a gabonafélék egy része

A gabonatermelők tavaly ősszel mintegy 320 ezer hektáron vetették el az őszi búzát.

A gabonatermelők tavaly ősszel mintegy 320 ezer hektáron vetették el az őszi búzát. Az állományok egy része sajnos, a későbbi vetés és a nem megfelelő időjárási viszonyok miatt már eleve nem megfelelő kondícióban indult a telelésnek, s ezt a kedvezőtlen állapotot az idei kemény, helyenként belvizekkel tűzdelt tél még tovább fokozta. A növényállományok, főleg ott, ahol nem hullott elegendő hó, és úgy fagyott be a talaj, bizony megsínylették a tél viszontagságait, s azokon a parcellákon, ahol a búza nem jutott el az átteleléshez szükséges fejlődési fokozatba, vélhetően komoly károsodást szenvedett. Egyelőre túl korai lenne arról beszélni, hogy milyen mértékű lesz majd a károsodás, a növénytermesztési kutatóintézet szakembereinek véleménye szerint azonban a gazdáknak számolniuk kell azzal, hogy egyes területeken ki kell majd szántaniuk az őszi vetést, s helyette tavasziakkal pótolni.

A Vág-menti településeken a január eleji belvizek már amúgy is jelentős kárt okoztak az elvetett gabonafélékben, hiszen a leesett majd hirtelen elolvadó havat a befagyott talaj nem volt képes elvezetni, s így a felszínen maradt víztócsák, tavak újra befagyva láthatóan „megtizedelték” az egyes parcellák állományát. A Komáromi járásban mintegy háromezer hektár gabona került víz, illetve jég alá, amit a termelőknek vélhetően menthetetlenül ki kell majd szántaniuk. Az Érsekújvári járásban másfél – kétezer hektárnyi őszi vetést öntött el a belvíz, s fagyott meg rajta a gabonával együtt.

A Galántai járásban szintén jelentős területeket borított el a belvíz. Perleczky Gábor a regionális agrárkamara igazgatója szerint elsősorban a járás a déli részein kerültek víz alá a növényállományok. A területen gazdálkodó gazdaságok, az agrárkamara és a helyi önkormányzat képviselőinek részvételével lezajlott bizottsági szemléken több mint kétezer hektárnyi területet vettek nyilvántartásba, ahol a belvíz pusztított. Sajnos, azokon a területeken, ahol a víz megfagyott, minden bizonnyal teljesen elpusztult a növényzet.

A legnagyobb mértékű károsodást a járás déli részén levő telepöléseken, Királyrév, Feketenyék Nádszeg, Alsószeli határában je-gyezték fel. Úgyszintén komoly károk keletkeztek a Vág folyó mentén levő településeken, főleg Vágán, ahol a belvíz nemcsak a határban, hanem a település házaiban is jelentős károkat okozott.

Királyréven például mintegy ötszáz hektárt borít a kellemetlen belvíz, ebből a csaknem 250 hektáron elvetett őszi búza komoly károsodást szenvedett. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?