Világjárvánnyá is fajulhat

Manila/London/Peking/Ungvár. A Világbank tegnap 5 százalékra szállította le a kelet-ázsiai térség gazdasági növekedésére vonatkozó prognózisát az atipikus vírusfertőzés, az iraki háború és egyéb külső hatások mérlegelése után. Egy brit szakértő komor jóslattal állt elő a járvány terjedési sebességével kapcsolatban.

Angelina Jolie nem félt Ázsiába utazni. A hollywoodi sztár Thaiföldön olyan ősi khmer szimbólumokat tetováltatott a vállára, amelyek garantáltan megóvják őt a balesetektől. TASR/EPA-felvételA Világbank legutóbbi, novemberben közzétett prognózisában 5,5 százalékos GDP növekedési jóslat szerepelt. A nemzetközi pénzügyi szervezet azzal számolt, hogy a SARS vírus kedvezőtlen gazdasági hatása csak rövid ideig tart majd és támogató gazdaságpolitikával Ázsia túl tud jutni a mostani válságon. „Kelet-Ázsia gazdaságai erős alapokkal rendelkeznek, ezért ellen tudnak állni a rövid távú megrázkódtatásoknak és képesek a világ más részeinél gyorsabb gazdasági növekedésre” – olvasható a Világbank közleményében. Az átmeneti sokkok legyűrése után 2004-ben a térség GDP-je 6 százalékkal bővülhet. 2002-ben a régió országai – Japánt figyelmen kívül hagyva – 5,8 százalékkal fejlődtek. A Világbank úgy véli, hogy bár a SARS hatása rövid távon igen komoly, azért a térségben számos ellenhatás létezik, így a hazai kereslet felfutása, illetve az 1997-98 évi pénzügyi válságot követő stabilizálódás, aminek következtében mintegy 800 milliárd dollárra növekedtek a valutatartalékok. Ugyan Kína a SARS-válság epicentrumában áll, a hatalmas gazdaság hazai kereslete részben húzóerőt fejt ki az idén is az exportra utalt ázsiai országokra. Ami a vírusfertőzéssel kapcsolatos legújabb gazdasági fejleményeket illeti, a Citigroup és a J.P. Morgan is közzétette prognózisát, amely szerint Kína gazdaságának visszaesése várható ez év második negyedévében. (Kína az elmúlt években 7 százaléknál is gyorsabban fejlődött átlagban.) A Fitch hitelminősítő intézmény Hongkong gazdasági kilátásait lefelé módosította, a légitársaságok százával törölték a járatok számát és az első számú japán autóipari konszern, a Toyota bejelentette, hogy kivonja stábját Kínából.

A vírus eddig 251 ember halálát okozta és világszerte 4461 embert fertőzött meg. A Világbank várakozása szerint elsősorban a turizmus, az üzleti utazások szektora, a közlekedés és a kiskereskedelem szenvedi majd meg a vírus hatását.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felhívásához csatlakozva a brit kormány is közölte, hogy nem tanácsolja a kanadai Torontó, valamint Hongkong, Peking és néhány délkelet-kínai város felkeresését a SARS terjedése miatt. A brit egészségügyi minisztérium közölte, hogy az utazási felhívást a WHO-val tartott egyeztetés után adta ki. A tárca szóvivője azt mondta, hogy a brit állampolgárokat a kormány erőteljesen eltanácsolja az említett térségektől.

Patrick Dixon, a London Business School orvoskutatója a Sky News brit hírtévének azt mondta: jelenleg 25 százalék esélyt ad annak, hogy a SARS világjárvánnyá fajul. Dixon szerint az atípusos tüdőgyulladás az AIDS-nél is pusztítóbbnak bizonyulhat. Az AIDS 15-20 év alatt 80 millió embert fertőzött meg, de lassan terjed, és már vannak hatékony életmeghosszabbító gyógyszerek a kezelésére. A SARS azonban más, nem hagy ennyi időt. Dixon szerint a jelenlegi tendenciát kivetítve 60 héten belül 1 milliárd is lehet a SARS-esetek száma a világon. A kutató felszólította a kormányokat, hogy nemzetbiztonsági ügyként kezeljék a járványt.

Zárlatot rendeltek el tegnapra virradóra az 1200 ágyas pekingi egyetemi kórházban a járvány miatt. A 2300 egészségügyi alkalmazottat foglalkoztató kórházat rendőrök vették körül, épületeit nem lehet elhagyni, és senki sem mehet be. Peking vezetése már szerdán bejelentette, hogy karanténba akarják helyezni az atípusos tüdőgyulladásban megbetegedett személyeket, és le kívánják zárni az összes olyan épületet, ahol a SARS vírusa felütötte a fejét. ĺgy zárt területté nyilvánítják azokat az épületeket – kórházakat, iskolákat, gyárakat, szállodákat, lakóházakat és építési területeket –, ahol fertőzöttek vannak. A kínai egészségügyi tárca szerdai adatai szerint Pekingben 693 személy betegedett meg súlyos akut légúti szindrómában, s 35 halálos áldozatot szedett. Kínában 106-an, míg Hongkongban 105-en haltak bele a fertőzésbe.

Kárpátalján a közegészségi és járványügyi szolgálat minden szükséges intézkedést megtesz annak érdekében, hogy gátat vessen a SARS esetleges terjedésének, miután a Munkács melletti menekülttáborban a hét elején tüdőgyulladásban meghalt egy pakisztáni menekült. Mohamed Szaid holttestét hétfőn szállították át a pósaházai menekülttáborból a munkácsi klinikai kórházba, ahol megállapították: halálát heveny kétoldali tüdőgyulladás és tüdőödéma okozta. A munkácsi orvosok szerint egyelőre nem állítható biztosan, hogy atípusos tüdőgyulladásról van szó, a végső szót majd Kijevben mondják ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?