Veszélyes vírusterjesztő kártevők

A levéltetvek a liszteskékkel és a pajzstetvekkel rokon szívó szájszervű puhatestű rovarok. Általában kis termetűek, szárnyas és szárnyatlan alakúak. Színük változó, egyes fajokat viaszfonalak borítják. Az ellenük való sikeres védekezés alapfeltétele, hogy ismerjük életmódjukat, és a természetes ellenségükkel való kapcsolatukat.

A levéltetvek különböző módon szaporodnak. Leggyakoribb az elevenszülés, amely az utódgondoskodás speciális fajtája. A lárva, ahogy elhagyja az anyja testét, táplálkozni kezd. A levéltetvek rendkívüli károkat okoznak azáltal, hogy szűznemzéssel is szaporodnak – külső és belső tényezők (nappalhosszúság, alacsony hőmérséklet stb.) hatására ivarosan szaporodó alakok jönnek létre. E szaporodási mód terméke rendszerint az áttelelő tojás, amelyből a következő tavasszal az ősanya kel, és újabb szűznemzéssel nemzedéksort indít el. Ilyen levéltetű-szaporodásnak lehetünk tanúi napjainkban is.

A levéltetvek kártétele

A levéltetvek táplálkozásuk során szívogatásukkal közvetlen kártételt okoznak. Ennek jele a görbülés, torzulás, szövetburjánzás, gubacsosodás, színelváltozás, mézharmat-kiválasztás a károsított növényi részen. Azonban a közvetett kártétel veszedelmesebb, a tetvek ugyanis a vírusok átvitelét okozzák. A zöld őszibarack levéltetű például több mint 100 vírusfajt terjeszt. A csonthéjas gyümölcsök legveszedelmesebb vírusát, a sárka vírust a zöld őszibarack levéltetű, a sárga szilva levéltetű és a komló levéltetű terjeszti. A hamvas szilva levéltetű a szilván kívül még a kajszi és őszibarackfán is előfordul. A cseresznye és a meggy levéltetű kártevője a fekete meggy és cseresznye levéltetű. Az almatermésűekben a zöld almalevéletű, a levélpirosító almalevéltetű, a szürke almalevéltetű és a későbbi fejlődésben a fűre váltó zöld alamlevéltetű a leggyakoribb.

Mikor és mivel védekezzünk?

A levéltetvek elleni védekezés csak akkor lehet sikeres, ha rendszeresen figyeljük a kártevő fejlődését jelző növény-egészségügyi szolgálat előrejelzéseit. A védekezés ehhez képest lehet preventív, történhet a kártevő szárnyas alakjainak megjelenésekor, valamint a kis kolóniák kialakulásának időszakában.

A védekezés időzítése függ továbbá a levéltetű fajától, a kultúrnövénytől, de meghatározó szempont az is, hogy a kártevő vírusterjesztő. A levéltetveknek ugyanis elegendő mindössze néhány másodperc ahhoz, hogy szívogatásuk hatására a veszélyes vírusokat továbbadják. A gyümölcs- és zöldségkultúrákban, valamint az erdészeti kultúrákban is az első levéltetvek elleni kezeléseket az előrejelzésre alapozva a kártevők betelepedésekor, megjelenésekor kell elvégezni.

Előrejelzéseink is igazolják, hogy térségünkben a levéltetvek betelepedése a gazdanövényekre, gyümölcsfákra, kertészeti növényekre stb. már a napokban elkezdődött, a kártevők tömeges elszaporodása pedig fokozódni fog. Az ellenük alkalmazható engedélyezett rovarölő szerek a következők: Acord, Actara 25 WG, Actelic 50 EC, Aztec, Basudin 600 EW, BI 58 EC Nové, Calypso 480 EC, Cyper 10 EM, Cyper Extra, Decis EW 50, Diazol 50 EW, Dursban 480 EC, Fury 10 EW, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Komplet, Metanoin 48 EM, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Oleoekol, Aliekol, Orion 30 EC, Pirimor 25 WG, Polytrin 200 EC, Pyrinex 48 EC, Pyrinex 25 ME, Reldan 40 EC, Sumithion Super, Talstar 10 EC, Ultracid 40 WP, Vaztak 10 EC, Vektafid A, Zolone EC. A felsorolt szerek a szaküzletekben, gazdaboltokban már kis csomagolásban is kaphatók.

Néhány hasznos tanács

A permetlé töménységére vonatkozólag a vegyszer csomagolásán feltüntetett adatokat tekintsük mérvadónak. Téves az a nézet, miszerint töménység növelésével jobb hatásfokot érhetünk el. Az ellenkezője igaz. Csak a rovarölő szer egészségügyi és várakozási ideje lesz hosszabb, a hatásidő, hatásfok nem hosszabbodik meg. Tehát csak a fogyasztókat, és önmagunkat károsítjuk meg, ha nem tartjuk be maradéktalanul az előírásokat.

A választható inszekticidek többségére jellemző, hogy egyéb rovarkártevők ellen is alkalmazhatók. ĺgy a felsorolt készítmények pusztítják például az almamolyt, aknázómolyokat vagy a pajzstetveket is.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?