<p>Vasárnap osztják ki 55. alkalommal az amerikai zenei szakma legrangosabb elismeréseit, a Grammy-díjakat. Az eredetileg Gramophone Díjnak nevezett Grammyt 1958-ban alapították, akkoriban mindössze 22 kategóriában tüntette ki a lemezszakma a zenei élet kiválóságait. Az idei Grammyn 81 kategóriában nyújtanak át díjakat a raptől a rockon és a gospelen át a countryig számos zenei műfajban, beleértve a klasszikus zenei produkciókat is.</p>
Vasárnap osztják ki a Grammy-díjakat
A legfontosabb négy díjat az év albumáért, az év daláért, az év felvételéért és az év legkiemelkedőbb új előadójának ítélik oda. Az elismerésekről az amerikai lemezakadémia tagjai döntenek, akik elsősorban szakmai szempontokat vesznek figyelembe az eladási adatok vagy a slágerlisták rangsorai helyett.
A Grammy legjei között tartják számon, hogy 1971-ben elsőként Paul Simonnak sikerült a Bridge Over Troubled Water című lemezével elnyernie az év albumáért, felvételéért és daláért járó díjat is. A férfi énekesek közül Michael Jacksonnak sikerült egy lemezzel a legtöbb díjat elnyerni: 1984-ben nyolc Grammyt gyűjtött össze a Thrillerrel és az azon szereplő Beat It című számmal. Az együttesek közül a Santana tartja a rekordot: 2000-ben egyetlen estén szintén nyolc Grammyt kapott Supernatural című albumáért.
Az is Grammy-történeti tény, hogy a néhai magyar karmester, Solti György kapta pályafutása során a legtöbb, összesen 32 Grammyt, köztük az életművét díjazót is.
A díjátadó gála rendszerint nagy nézettségű műsor a televízióban. A vasárnapi, háromórásra tervezett ceremónián olyan sztárok lépnek fel, mint Rihanna, Justin Timberlake, a Maroon 5, Frank Ocean, Alicia Keys és Elton John.
Az élő közvetítés joga a CBS televízióé, amely afféle "gardróbellenőrzésre" intve előzetesen néhány fontos szabályra hívta fel az előadók és a gálán részt vevő közönség figyelmét. A korábbi botrányokat elkerülendő kikötötték, hogy mindenki tartózkodjon a szabados öltözködéstől, ne forduljon elő, hogy kivillan valakinek a melle, illetve nemi szerve. Egyúttal azt is kérték, hogy senki ne viseljen olyan pólót, amelyre márkanevet vagy politikai tartalmú üzenetet, illetve valamiféle aktivista szöveget nyomtak.
A CBS-t annak idején 550 ezer dollárra büntették azért, mert a 2004-es amerikaifutball-döntő közvetítésének félidős szórakoztató műsorában kivillant a fellépő Janet Jackson keble. A büntetést később törölték, a döntést tavaly hagyta helyben a legfelsőbb bíróság. A CBS mindenesetre bocsánatot kért a történtekért.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.