TUDOMÁNYOS SZONDÁK

LUNA SOROZAT
Luna-1
Holdszonda, az első Hold felé irányított űrrakéta, amely az első mesterséges bolygó lett. A Luna-1 feladata a Hold megközelítése, a kozmikus sugárzás, a napszél, a mikrometeoritok, az interplanetáris anyag és a Hold mágneses terének vizsgálata. 1959 januárjában indították.

LUNA SOROZAT

Luna-1

Holdszonda, az első Hold felé irányított űrrakéta, amely az első mesterséges bolygó lett. A Luna-1 feladata a Hold megközelítése, a kozmikus sugárzás, a napszél, a mikrometeoritok, az interplanetáris anyag és a Hold mágneses terének vizsgálata. 1959 januárjában indították.

Luna-2

Holdrakéta, az első mesterséges égitest, amely elérte a Hold felszínét. Feladata a Hold eltalálása és a Luna-1-hez hasonlóan a Föld-Hold, valamint a Hold körüli térség vizsgálata. 1959 szeptemberében indították.

Luna-3

Holdszonda, amely először készített felvételeket a Hold túlsó, Földről nem látható oldaláról 1959-ben. Egyúttal ezek voltak az első, űreszközről végrehajtott csillagászati megfigyelések a világűrben. 1959 októberében indították.

Luna-9

Holdszonda, amely az első sima leszállást hajtotta végre a Holdon és az első helyszíni panoráma-felvételeket közvetítette a Földre. Ez volt az első eset az űrhajózás történetében, hogy egy űreszköz idegen égitest felszínén működött és képeket közvetített. 1966 januárjában indították.

Luna-10

Holdszonda, amely a Hold első mesterséges holdja lett. 1966 márciusában indították.

Luna-17

Holdszonda, amely első alkalommal juttatott a Hold felszínére önjáró berendezést, a Lunohod-1-et. Feladata a Hold adott területére sima leszállással leszállással eljuttatni egy mozgó holdlaboratóriumot. 1970 novemberében indították.

MARINER SOROZAT

Amerikai bolygókutató űrszonda sorozat. 1962 – 1972 között tíz tagja indult a Mars, a Vénusz és a Merkúr felé, majd 1977-ben Voyager néven kettő a külső nagybolygókhoz.

Mariner-2

A Mariner-1 sikertelen indítása után a Mariner-2 1962-ben került a Vénusz felé tartó mesterségesbolygó-pályára mint az USA első űrszondája a bolygóközi térben. Ez volt az első űreszköz, amely méréseket továbbított a Földre egy másik bolygó közvetlen közeléből.

Mariner-4

A Mariner-3 sikertelen indítása után a Mariner-4 1964 végén indult a Mars felé. Ez volt az első űreszköz, amely fényképet továbbított a Földre egy másik bolygó felszínéről. Legfontosabb berendezése a televíziós kamera volt, amely az első közelfelvételeket készítette a Marsról. Összesen 21 felvételt készített.

Mariner-9

Ez volt az első űreszköz, amely egy idegen bolygó mesterséges holdjaként működött. A Mariner-9 útjának legfontosabb eredménye a Mars első teljes térképének az elkészítése volt.

Mariner-10

A Vénusz és a Merkúr bolygó kutatására 1973-ban indított űrrakéta. Az első műszeres szonda a Naprendszer legbelső bolygója, a Merkúr közelében, az első kísérlet a gravitációs hintamanőver alkalmazására két célpont vizsgálata érdekében, és az első program, melynek során az űreszköz heliocentrikus pályán többször visszatért célpontjához.

PIONEER SOROZAT

Amerikai hold- és bolygókutató űrszondasorozat. 1958 – 1973 között 11, 1978-ban Pioneer-Vénusz néven két tagját bocsátották föl. A Jupitert és a Szaturnuszt vizsgáló 1972-ben illetve 1973-ban indított Pioneer-10 és Pioneer-11 az első űrszondák voltak az óriásbolygók közelében, egyben az első ember alkotta űreszközök, amelyek elhagyták a Naprendszert.

Pioneer-10 és Pioneer-11

A Jupiter megközelítésére indított űrrakéták. Az első űreszközök, amelyek eljutottak a külső bolygókig, az első ember készítette objektumok melyek elhagyták a Naprendszert, az első űreszközök melyek indításakor a pálya hintamanőverrel történő alakítását előre betervezték. Gazdag megfigyelési anyagot szolgáltatott a Jupiterről és környezetéről, illetve a Szaturnuszról is.

VIKING SOROZAT

Amerikai Mars-kutató űrszondák elnevezése. Az 1975-ben indított Viking-1 és Viking-2 Marsra leszállt egysége az esetleges marsi élet kimutatására végzett (nem egyértelmű eredménnyel) kísérleteket (1976). A keringő egység nagy felbontású felvételeket közvetített a Marsról és holdjairól.

VOYAGER

Amerikai bolygókutató űrszondák neve. A Voyager-1 és Voyager-2 (másnéven Mariner-11 és Mariner-12) indult a külső nagybolygók kutatására. A bolygók kedvező együttállása lehetővé tette sorban a Jupiter (1979), a Szaturnusz (1980-81), az Uránusz (1986) és a Neptunusz (1989) végiglátogatását. Mindkét űrszonda elhagyta a Naprendszert.

GIOTTO

Az első európai bolygóközi űrszonda. Az ESA űrszondája a Halley-üstökös vizsgálatára. 1985. július 2-án indult, 1986. március 16-án 600 kilométerre közelítette meg az üstökös magját és tv-képeket közvetített róla.

GALILEO-PROGRAM

Tudományos szempontból igen nagyratörő kutatási program, amelyet a NASA fejlesztett ki. Ennek során egy keringő, légkörbe hatoló szonda indult a Jupiter holdjainak, légkörének, gyűrűinek és magnetoszférájának a vizsgálatára. Eredetileg 1982-ben szerették volna indítani, de többször is késedelmet okozott a megfelelő hordozórakéta hiánya.

MAGELLÁN-PROGRAM

Az USA-ban a NASA által kidolgozott űrprogram, amely egy ferde letapogatású radar segítségével a Vénusz körüli pályáról kilométeresnél finomabb felbontásban térképezte fel a bolygót. A bolygót körülvevő felhőtakaró miatt használtak radart, és a létrehozott képet a televíziós képhez hasonlóan lehetett megjeleníteni. A Vénusz-radar térképezési technikáját elsőként a szovjet Venyera-15 és -16 űrszondák használták 1983-ban. A Magellán-program célja a finomabb felbontású és a teljes felszínre kiterjedő térképezés. Az űrszondát 1989. májusában bocsátották fel NASA űrrepülőgép segítségével, és 1990-ben kezdte meg a kutatást.

ULYSSES-PROGRAM

Az ESA és a NASA közös űrkutatási programja a Nap és a napszél magas naprajzi szélességekről történő megfigyelésére. Ehhez arra van szükség, hogy az űrszonda olyan pályán haladjon, amely átmegy a Nap pólusai felett, ehhez pedig a Jupiter gravitációs hatása szükséges. Az űrhajót a NASA űrrepülőgépéről indították 1990. október 6-án. Először a Jupiter felé indult, ahol mozgása kilép az ekliptika síkjából, és a Nap fölött körülbelül 1 csillagászati egység távolságra halad el. Az űrszondát radioizotópos termoelektromos generátor látja el energiával. Eredeti neve „International Solar Polar Mission” (Nemzetközi Nappólus Küldetés) volt, és a tervek szerint két űrszonda indult volna, de a NASA szondáját törölték a programból.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?