Több mint kétezren szeretnének a parlamentbe jutni

Pozsony. Összesen 21 párt indul a választásokon, 2353 személy akar képviselő lenni, ebből 529 nő. Az esélyesebb, nagy pártok mellett kisebb politikai tömörülések is próbálnak bejutni a parlamentbe, összeállításunkban ezúttal az ő listáikat mutatjuk be.
B.

Pozsony. Összesen 21 párt indul a választásokon, 2353 személy akar képviselő lenni, ebből 529 nő. Az esélyesebb, nagy pártok mellett kisebb politikai tömörülések is próbálnak bejutni a parlamentbe, összeállításunkban ezúttal az ő listáikat mutatjuk be.

B. SZENTGÁLI ANIKÓ

Ha most tartanák a választásokat, az egyik közvélemény-kutatás eredménye szerint hét párt jutna a parlamentbe: a Smeren, a HZDS-en, az SDKÚ-n, az MKP-n és a KDH-n kívül a Szabad Fórum és a Szlovák Nemzeti Párt is több mandátumot szerezne.

Egy másik felmérés alapján Szlovákia Kommunista Pártjának is lenne pár képviselője, s az elemzők szerint a Demokráciáért Mozgalomra is érdemes odafigyelni. Megoszlanak a vélemények az Új Polgári Szövetségről, egyesek már rég leírták Pavol Rusko pártját, többen az SOP-éhoz hasonló sorsot jósolnak neki.

Mindenesetre ezek a tömörülések – noha befolyásuk nem túl nagy – előnyösebb helyzetben vannak például a Vidéki Agrárpártnál, a Polgári Konzervatív Pártnál vagy az SOS rövidítést használó ismeretlen erőnél, mert az előbbieknek jelenleg van néhány parlamenti képviselőjük, akik révén mégiscsak ismertebbek, a sajtóban is többet szerepelnek, s így van lehetőségük reklámozni a pártjukat.

Szabad Fórum

A felmérések szerint akár 13 mandátumra is számíthat, s ha bevennék a kormányba, akár az első húsz személyt is el tudják helyezni valamilyen poszton. Az ismertebb párttagok eredetileg az SDKÚ listáján jutottak a parlamentbe, majd miután hátat fordítottak a miniszterelnöknek, saját politikai erőt hoztak létre. Zuzana Martinákovát négy éve az SDKÚ fedezte fel, s mindjárt az ötödik helyről indulhatott, idén előkelőbb pozíciója van: ő a Szabad Fórum listavezetője. A második helyre Marek Ťapák színész került, de állítólag ez nem marketingfogás: azért indul, hogy képviselőként segítsen megoldani a kulturális életben kialakult problémákat. A harmadik hely Ľubica Navrátilováé, majd Jozef Hurban, Eva Hlaváčová, Peter Bódy, Branislav Opaterný következik. Az első tízbe került Ondrej Škodler, az orvosi kamara jogásza is. Az első tizenhat között szerepel a párt összes parlamenti képviselője és a kerületi struktúrák vezetői is. Noha a listán több párton kívüli személy és polgári aktivista van, Martináková nem tart attól, hogy ha bekerülnek a parlamentbe, szétesik a frakció. A politológusok azonban ezt sem tartják kizártnak, Martináková ugyanis azt mondta, szeretné integrálni a kisebb pártokat, ami legtöbbször a kisebbek bekebelezését jelenti. A három párt adhatott jelölteket az SF listájára. Ján Budaj, a DU elnöke eredetileg nem akart indulni, ám később meggondolta magát, övé a jelképes 149. hely. Budaj javasolta Ťapákot, Oľga Pietruchovát és Ľuba Trubíniovát, valamint a bársonyos forradalom idejéből ismert Vladimír Ondrušt és Milan Šutovecet. Közülük Pietruchová került legfeljebb, a 15. helyre. A zöldek jelöltje, Martin Jóna 11., a demokrata Branislav Hochel pedig 17. lett. Felkerült a listára három újságíró is: Róbert Kotian (Domino Fórum) a 20., Juraj Alner (az Európai Újságírói Szövetség elnöke) a 39., Rudolf Gallo (az egyik fővárosi lapból) a 124. Eredetileg Martináková is újságíró volt.

Új Polgári Szövetség

Megihlette Pavol Ruskót a KDH választási listája: mivel azon csak a 15. helyre került az első nő, az ANO úgy döntött, már a képviselőlistájával felveszi a versenyt a kereszténydemokratákkal. Ennek megfelelően a listavezető Eva Černá, Pavol Rusko csak a negyedik. Az eredeti liberális gárdából, akik bejutottak a törvényhozásba, csak ketten maradtak hűségesek Ruskóhoz: Černá az egyik, Beáta Brestenská a másik, aki csak az 5. lett. A pártelnök a lista összeállításakor az úgynevezett cipzármódszert alkalmazta, azaz az első tíz helyen 5–5 férfi és nő váltja egymást. A 150 jelölt harmada hölgy. A második helyet Dušan Rapoš rendezőnek kínálták fel, a harmadik Aneta Parišková bemondónő, aki ezért mondott fel a Markízában. Rusko ismét bizalmas munkatársaival, ismerőseivel vette körül magát: a hatodik helyre jelenlegi tanácsadója, Maroš Havran került, aki korábban szintén a Markízában dolgozott. Mindjárt utána következik a pártelnök felesége, Viera Rusková újságíró, aki már volt parlamenti képviselő is. A nyolcadik helyre szintén volt honatya, Vlastimil Ondrejka jogász került. Őt követi Magda Krasulová, aki korábban rendőrségi szóvivő volt, majd átpártolt az ANO-hoz, ahol szóvivőből már előléptették főtitkárnak. A 10. helyen egy halláskárosodott jeltolmács, Slavomíra Husárová van.

Demokráciáért Mozgalom

Miután 2002-ben Ivan Gašparovičot Vladimír Mečiar félreállította, többedmagával kilépett a HZDS-ből, s létrehozta a HZD-t, mely már akkor indult a választásokon, de nem jutott a parlamentbe. Közben azonban megnyerte az államfőválasztást, s a köztársasági elnök elvállalta egykori pártjában a tiszteletbeli pártelnöki tisztséget. Úgy tűnik, az államfő a kampányba is bekapcsolódik majd. A HZD le se tagadhatná, hogy a HZDS-ből vált ki: Mečiarhoz hasonlóan ismert személyiségeket próbáltak megnyerni, s nagyobb sikerrel jártak, mint a HZDS. Mečiart sorra kikosarazták a művészek és a sportolók, ezzel szemben a HZD-nek sikerült megnyernie Jozef Adamec futballedzőt, de csak a 17. helyre tették. Az inkább csak szimbolikusnak mondható 70. helyről indul Andrej Porázik zsolnai futballista, és tíz pozícióval lejjebb van Adam Cibuľa háromszoros testépítő Európa-bajnok. Talán mivel idén egyetlen roma párt sem próbálkozik, a HZD bejelentette, majd ő vállalja a romák érdekképviseletét, s ha hatalomra kerül, megoldja e közösség problémáit. A listára felvették a híres hegedűművészt, ifjabb Ján Berky Mrenicát, de csak a 10. lett, a sereghajtó pedig ugyancsak egy roma: Alexander Patkoló, a RIS elnöke. A listavezető Miroslav Maxon parlamenti képviselő, majd a pártelnök, Jozef Grapa, utána pedig az alelnökök – Rudolf Žiak, Marta Aibeková, Jozef Šimko, Adrián Kromka – következnek. Igor Pinkava, aki jelenleg a törvényhozásban ül, a 8. helyről indul. A 15. Jozef Tuchyňa volt védelmi miniszteré, a Matica slovenská jelöltje pedig a 18. Eva Garajová.

SNS, SLNKO

és a Szlovák Néppárt

Utolsóként – vasárnap 22.45-kor – a Szlovák Néppárt adta le a választási listáját, mely sokakat megbotránkoztatott: mindjárt a második helyre került Marián Kotleba, az újfasiszta eszmék terjesztésével vádolt és a közelmúltban betiltott Pospolitosť nevű párt vezére. Kotleba a Legfelsőbb Bíróság döntése után azonnal jelezte: bár pártját betiltották, megtalálja módját, hogy indulhasson a választásokon. Az sejthető volt, hogy Ján Slota, az SNS elnöke nemet mond neki, s a létező nacionalista erők közül még a SLNKO jöhetett számításba. Annak a listavezetője az ugyancsak szélsőséges nézeteket valló Víťazoslav Móric. Miroslav Kusý politológus szerint a Szlovák Néppárt azzal, hogy a második helyre Kotlebát, a harmadikra pedig legközelebbi munkatársát, Ján Kopúneket tette, a lehető legmélyebbre süllyedt. A SLNKO listáján Móricon kívül felbukkan a múltból jól ismert Jozef Prokeš, Rastislav Šepták és Eva Slavkovská, sőt Stanislav Pánis is. A SNS előkelő pozícióra tette Ján Slotát, Anna Belousovovát, s előbányászták ismét Dušan Švantnert és Štefan Zelníket is. Sergej Chelemendik a 7., a párt szóvivője, Rafael Rafaj a 12. Kusý szerint ez a gárda – Kotlebával és Móricékkal együtt – a legprimitívebb politikai bulvárt képezi.

Nádej, Baloldali Blokk, Misszió 21, OKS, KSS

A Nádej és a Misszió 21 most indul először, alig van esélyük. Az előbbi tömörülés két legismertebb tagja – František Tóth és Jirko Malchárek – az utolsó helyeken vannak. A listavezető Alexandra Novotná volt egészségügyi államtitkár, és a jelöltek között is sok az orvos.

A Misszió 21 frontembere Ivan Šimko, s a második helyre Eva Bombová újságíró került, egyébként a jelöltek többsége országos viszonylatban ismeretlen. A Misszió 21 listáján szerepel a legidősebb és a legfiatalabb jelölt: a 84 éves Jozef Vicen a kommunizmusellenes szövetség vezetője, a 20 éves Michal Hrebík pedig diák. A Baloldali Blokk a HZDS-ből vált ki, a listavezetője a pártelnök, Jozef Kalman, akiről az elmúlt időszakban alig lehetett hallani.

Ismét indul a Ján Ľupták-féle munkáspárt, ugyancsak minimális eséllyel. A munkáslistára felkerül az Úsvit nevű párt alapító tagja, Ivan Hopta parlamenti képviselő is. Noha négy éve a KSS elérte a parlamentbe jutási küszöböt, a népszerűségi mutatók szerint támogatottsága alig éri el az 5 százalékot. Listáján a jelenlegi parlamenti képviselők vannak, Jozef Ševc pártelnökkel az élen. Külön indul az OKS, mely képviselői eredetileg felkéredzkedtek a KDH listájára, ám visszautasították őket. Ernest Valko, aki végül nem kellett az SDKÚ-nak, ugyancsak az OKS jelöltje, akárcsak Rudolf Zajac egészségügyi miniszter. A listavezető Peter Tatár, s indul a miniszter testvére, Peter Zajac, valamint František Šebej publicista is.

Ezenkívül több kisebb, ismeretlen párt próbálkozik, például az újonnan alakult SDĽ. Az eredeti baloldali párt beolvadt a Smerbe – elnyelte struktúráit és hatalmas vagyonát is, ami nem mindegyik párttagnak tetszett. Ezért mihelyt az anyapárt felszívódott a Smerben, újra létrehozták.

AZ INDULÓ PÁRTOK

1. Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ-DS)

2. Magyar Koalíció Pártja (MKP)

3. Demokratikus Baloldal Pártja (SDĽ)

4. Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH)

5. Vidéki Agrárpárt (ASV)

6. Smer

7. Szlovákia Munkásszövetsége (ZRS)

8. Szlovákia Kommunista Pártja (KSS)

9. Szlovák Jólét (SP)

10. Nádej

11. Misszió 21 – Új Kereszténydemokrácia

12. Polgári Szolidaritás Pártja (SOS)

13. Demokráciáért Mozgalom (HZD)

14. Szabad Fórum (SF)

15. Szlovák Nemzeti Párt (SNS)

16. Baloldali Blokk (ĽB)

17. Polgári Konzervatív Párt (OKS)

18. Új Polgári Szövetség (ANO)

19. Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS)

20. Szlovák Nemzeti Koalíció (SLNKO) – Szlovák Kölcsönösség

21. Szlovák Néppárt (SĽS)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?