Tavaszi bolygófesztivál

Ha ezekben a napokban a kora esti órákban felnézünk az égboltra, több fényes csillag is magára vonja a figyelmünket. Amit láthatunk, nem mindennapi esemény!

Kezdjük a legfényesebbel, a Vénusszal. Rendkívül fényes, sárgás ragyogással tűnik ki a többi csillag közül a délnyugati égbolton, magasan a horizont felett. Nem lehet nem észrevenni! Nem egy UFÓ-t látunk, hanem a Naprendszer legforróbb bolygóját (a felszíni hőmérséklete csaknem 500°C). Távcsövön keresztül hasonló fázisokat láthatunk rajta, mint a holdunkon.

Alatta található a gyengébb fényű Merkúr, a Naprendszer első bolygója. Az elkövetkező egy hétben alacsonyan (a Vénusz alatt) a nyugati égbolton lehet majd megfigyelni kb. egy órával napnyugta után (napnyugta 19:00 után van). A Merkúr nehezen megfigyelhető bolygó, mivel nagyon közel kering a Naphoz, ezért használjuk ki a mostani kedvező lehetőséget és keressük meg a sötétedő égbolton.

Nem messze a Vénusz felett, mára már halvány vöröses csillagként a Mars látható. A múlt évi augusztusi nagy földközelsége után a vörös bolygó távolodóban van tőlünk, de nagyobb távcsöveken keresztül még így is van mit látni rajta. Nagyon magasan, a déli égbolton látható a Naprendszer szépsége, a Szaturnusz gyűrűs bolygója. Az enyhén hajlott gyűrűk és a Titán holdja csodálatot keltő látványt nyújtanak.

Az égbolt másik felén, délkeletre található a Jupiter óriásbolygó. Ez a Naprendszer legnagyobb bolygója, amely mérete miatt mindig fényes csillagként látható az égbolton (ha épp kedvező pozícióban van). Már kisebb távcsövekben is láthatók a négy Galileo holdak (Io, Europa, Ganymede és Callisto) s a felhőzet sávjai.

Ma a Hold sarlója lesz látható a Vénusz mellett és kisebb távcső segítségével akár napközben is meg lehet keresni az égbolton! Holnap a Hold már a Mars mellett lesz, segítséget nyújtva a felismeréséhez, mivel a vöröses bolygó mára már eléggé halvány csillagként fénylik. Március 28-án az első negyedben lévő Hold a Szaturnusz mellett halad el, és Április 2-án már teliholdként a Jupiter mellett lesz.

A bolygók megfigyelésére a szemünk is elegendő, de ha a Vénusz fázisait vagy a Jupiter felhősávjait és holdjait vagy a Szaturnusz gyűrűjét szeretnénk látni, ahhoz már távcső kell. Ne feledjük, mind az öt szabad szemmel látható bolygó ott ragyog az égbolton, és alig egy hetünk van rá, hogy lássuk őket így egyben (a Merkúr kb. egy hétig lesz látható, utána marad a többi négy bolygó, lásd a csatolt ábrát). Ilyen esemény legközelebb 2008-ban lesz újra! Ha lehet, ne hagyják ki. Sok szerencsét!

Sikerült kimásznia a kráterból

Los Angeles. Az Opportunity amerikai Mars-kutató robotnak sikerült kimásznia abból a kráterból. ahova január 24-én leszállt – közölték a kaliforniai Pasadénában lévő irányítóközpontban. A beszámoló szerint az önjáró laboratórium már vasárnap is próbálkozott azzal, hogy a Sas-kráter belső, 16 fokos dőlésszögű falán felmásszon, de akkor a laza homokban megcsúszott. A rákövetkező nap azonban sikerült a manőver, és az Opportunity felért a kráterfalra. Korábban panoráma- és navigációs kamerájával többször is lefényképezte a lapos képződményt, ahol marsi tevékenységének első két hónapját töltötte. A robot azóta már mintegy 9 méterre eltávolodott a krátertól. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?