TALÁLMÁNY, TÖRTÉNELEM

A beszélő pénzleolvasó
A vakoknak nem kis nehézséget okoz, hogy tapintással megállapítsák, milyen címletű bankjegyet tartanak a kezükben – ezen segíthet egy ausztrál diáklány találmánya.

A beszélő pénzleolvasó

A vakoknak nem kis nehézséget okoz, hogy tapintással megállapítsák, milyen címletű bankjegyet tartanak a kezükben – ezen segíthet egy ausztrál diáklány találmánya. Amy Hinwood, az új-dél-wales-i egyetem hallgatója által kidolgozott szerkezet aszerint különbözteti meg a különböző címleteket, hogy hogyan nyelik el a bankjegyek a különböző színű fénysugarakat. A készülék, miután leolvasta a bankjegy címletét, hangosan bemondja a végeredményt. A diáklány találmányáért elnyerte a Fresh Innovator’s díjat. Az ifjú feltalálót elmondása szerint az motiválta, hogy szeretett volna segíteni a vakoknak, mivel az ausztrál bankjegyeket tapintással nagyon nehéz megkülönböztetni. (PAN)

Vakvezető cipő Csehországban

Éjjellátó készülék mintájára, infravörös fénnyel működik majd egy cseh feltaláló által kreált „vakvezető“ cipő. Antonín Kaspara találmánya önállóbb életvitel kialakításában segíthet a vakoknak. A cipő infravörös fényt bocsát ki, majd egy speciális szenzor segítségével összegyűjti a visszaverődött fénynyalábokat, s azonosítja a lábbeli viselőjének útjába került akadályt. A csodatopán egyébként vibrálással figyelmezteti a fogyatékkal élőt a veszélyre. A „vakvezető” cipő elemmel működik, amelyeket naponta célszerű cserélni. A feltaláló már szabadalmaztatta a lábbelit, amelynek mindössze 20 dollár az önköltségi ára. A tervek szerint az újdonság akár már jövőre piacra kerülhet. (PAN)

Interneten a holokausztáldozatok nevei

Hétfőtől működik a jeruzsálemi Jad Vasem intézet által bemutatott honlap, amely jelenleg a holokauszt mintegy 3 millió zsidó áldozatának nevét, és életrajzi adatait tartalmazza. A webhely a vészkorszak során elpusztított zsidókkal kapcsolatos adatok utáni 5 évtizedes kutatómunka eredményeit ötvözi egybe. A lista, amely minden korábbinál teljesebb és részletesebb, angol és héber nyelven egyaránt elérhető. „A Jad Vasem magára vállalta, hogy felkutassa a zsidó áldozatok neveit, és megőrizze emléküket. Ez a zsidó nép erkölcsi kötelessége, az áldozatok iránti végső tiszteletadás” – olvasható a honlap első oldalán. „Az adatgyűjtést tovább folytatjuk, sőt mostantól napi 11 órás munkaidőben dolgozunk, hiszen az idő sürget. Célunk az, hogy a holokauszt összes áldozatának, tehát legalább hatmillió zsidónak a neve és legalapvetőbb adatai – születési helye, családi állapota, leánykori neve, és halálának helyszíne – felkerüljön a honlapra” – tette hozzá a Jad Vasem munkatársa. A honlap az interneten a http://www.yadvashem.org címen érhető el. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?