Száz éve kísért - Titanic-kiállítás Washingtonban

Washington |

<p>Még ma is impozáns, csaknem 4000 mélyen nyugvó hajótest, amely körül virágcsokrok és sörös konzervek szóródtak szét - így fest ma a száz éve elsüllyedt legendás Titanic.</p>

A Titanic, egy százéves megszállottság című kiállítás július 8-ig tekinthető meg Washingtonban, a National Geographic szervezésében. Ez az egyik legérdekesebb azok közül, amelyek az évforduló alkalmából tekinthetők meg szerte a világon. A témája ugyanis nem maga a tragédia: a szervezők a megszállott kutatókat mutatják be, Robert Ballard és James Cameron expedícióit, amelyeket a híres roncs titkainak feltárására indítottak.
A Titanic, mint ismeretes, első útján, az 1912. április 14-ről 15-re virradó éjszaka süllyedt el. A luxushajó, amely az angliai Southampton kikötőjéből New York felé tartott, jéghegynek ütközött. A katasztrófában a 2200 utas közül több mint 1500-an vesztették életüket.
"Azt beszélik, hogy megeszi a rozsda és 20-30 év múlva eltűnik, de azok a szakértők, akikkel én találkoztam, úgy vélik, hogy ez nem fog ilyen gyorsan bekövetkezni. Ehhez idő kell" - mondta az AFP-nek Jamie Shreeve, a National Geographic tudományos főszerkesztője. A két - egymástól mintegy 600 méterre fekvő - részre szakadt roncs 3780 méter mélyen hever az Atlanti-óceán fenekén.
"A hajótest nagyon erős" - mondta James Delgado, az amerikai óceán- és atmoszférakutató intézet, a NOAA illetékes igazgatója- "Még fa- és szövetanyag is található benne" - biztosította az AFP-t a szakember, aki 2010 augusztusában a Mir orosz tengeralattjáró fedélzetén maga is megközelítette a Titanicot. A baj az, hogy ma a vizet szennyezik a térségben mozgó hajók hulladékai.
"Sörös üvegek, műanyag palackok, ilyesmi" - mondja Delgado. "Még egy mosószeres edényt is találtak a katasztrófa színhelyén, az idegen anyag sokáig nem lesz eltávolítható a roncsokról."
A szervezett tengeri utak - fejenként 45 ezer euró a tarifa - ugyancsak nyomot hagytak, mivel a látogatók igyekeznek megörökíteni jelenlétüket. Mindazok, akik búvárhajóban a mélybe ereszkednek, hagynak valamit a helyszínen: műanyag-virágot, emléktáblát, stb. Az autópályákon bekövetkezett balesetek színhelyeihez hasonlóan ez már nem érintetlen régészeti hely" - magyarázza Shreeve.
A tengeralattjárók a maguk részéről ballasztokat hagynak a tengerfenéken. Delgado szeretne egy tengeri emlékhelyet létesíteni a Titanic számára a nemzetközi vizekben, hogy meg lehessen óvni a tragédia színhelyét.
2012-ben a nemzetközi hajózási szervezet felkérte a térségben közlekedő hajókat, hogy a roncs fölött, 35 négyzetkilométeres körzetben, a hulladékot többé ne dobják a tengerbe.
Robert Ballard dokumentumfilmet készített a roncsról "A Titanic veszélyben van" címmel, a National Geographic televízió április 9-től tűzi műsorára.
Az évfordulóval kapcsolatos események közül külön figyelmet érdemel az az április 11-i árverés, amelyen a Titanicból előkerült és felszínre hozott 5500 különböző tárgy kerül kalapács alá. Az anyag nagyon változatos: lehet majd licitálni a roncs egyik 17 tonnás darabjára, de akár egyetlen hangszóróra is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?