SZAKSZÓTÁR

Amniocentézis (magzatvíz-vizsgálat)
Vékony tűvel mintát vesznek a magzatvízből, és a levált embriósejtekből tenyészetet készítenek. A vizsgálat célja alapvetően nem a magzat nemének megállapítása – kivéve azt az esetet, amikor félő, hogy a születendő gyermek nemhez kapcsolódó betegséget örököl.

Amniocentézis (magzatvíz-vizsgálat)

Vékony tűvel mintát vesznek a magzatvízből, és a levált embriósejtekből tenyészetet készítenek. A vizsgálat célja alapvetően nem a magzat nemének megállapítása – kivéve azt az esetet, amikor félő, hogy a születendő gyermek nemhez kapcsolódó betegséget örököl.

Amnioszkópia (magzatburok-vizsgálat)

Olyan fájdalommentes vizsgálat, amely lehetővé teszi a magzatvíz és a magzatburok megtekintését. A vizsgálat a burok megsértése nélkül történik. A terhesség vége felé, azaz a 37. hét után végzik, mivel a vizsgálatnál viszonylag nagy a magzatburok megrepedésének kockázata, ez pedig kiválthatja a szülés idő előtti megindulását. A vizsgálathoz a hüvelyen és a méhnyakon keresztül bevezetnek egy mindkét végén nyitott csövet. Ennek egyik vége a burokkal érintkezik, a külső nyílása a szeméremtesten kívül, a szabadban marad. A megfigyelést végző személy erősen megvilágítja a cső belsejét, ettől a belső nyílásnál áttetszővé válik a magzatburok.

Embrió

ĺgy nevezik a terhesség első három hónapjában az anya méhében növekvő emberi lényt. A terhesség negyedik hónapjától kezdve az embriót magzatnak hívják. Az embrió és a magzat között nem annyira az idő, hanem a fejlődéstani állapot jelenti a határt, ugyanis a harmadik hónap végéig kialakul a test és a belső szervek végleges formája; a születésig már csak növekedik.

Endometriózis

A méhtest nyálkahártyájával (endometrium) azonos szövet rendellenes jelenléte más szervekben. A nyálkahártyarészek leggyakrabban a petevezetékekben, a petefészkekben, a méhszalagokon, a végbél és a méh közötti (Douglas-féle) üregben, a húgyhólyagon, a belek és a végbél nyálkahártyáján alakulnak ki, de előfordulhat a köldökben is. A felsorolt esetekben külső endometriózisról beszélünk. Belső endometriózis a méh izomzatában található méhnyálkahártya-részlet. A rendellenesen elhelyezkedő szövetrészek ugyanúgy követik a menstruációs ciklust, mint a méh, emiatt gyulladásokat okoznak, amelyek olyan összenövésekkel, hegesedéssel gyógyulnak, amelyek gátolják vagy megváltoztatják a szervek normális működését.

Endometritisz

Méhnyálkahártya-gyulladás. A méhtestet bélelő nyálkahártya általában fertőzéses eredetű gyulladása.

Gaméta

Ivarsejt. A férfi ivarsejtje az ondósejt, a nőé a petesejt. A gaméta 22 autoszómát és 1 nemi kromoszómát tartalmaz (tehát fele annyi kromoszómát, mint a szervezet többi sejtje).

Petesejt

Női ivarsejt, melyet a petefészek termel és onnan jut a méhkürtbe. A petesejt, akárcsak a hímivarsejt, 23 kromoszómát tartalmaz, ezért ezeket gamétának is nevezik. Egyesülésükből egy olyan sejt – a pete – jön létre, amely ugyanúgy 46 kromoszómából áll, mint a szervezet többi sejtje.

Ivf (in vitro fertilitas, mesterséges megtermékenyítés)

Az emberi petesejt megtermékenyítése az ondósejttel laboratóriumi körülmények között, vagyis mesterséges módon. A spermát közvetlenül a leendő anya hüvelyébe, a méhnyak tájékára fecskendezi az orvos. A sikeres művelet folytatásaként a sejtosztódást követően az embriót beültetik az anyaméhbe. A szexuális aktus nélkül történő megtermékenyítés megtermékenyítést leginkább férfimeddőség esetén alkalmazzák. Ha a házastársnak nincs megfelelő mennyiségű és minőségű spermája, úgy ismeretlen donorokét is felhasználhatják az eljárásnál.

Nullipara

Ezt az orvosi szakkifejezést a nőgyógyászok arra a nőre alkalmazzák, aki még nem hozott a világra gyermeket, vagyis még nem szült.

Először szülő nő (primipara) Az első gyermekét világra hozó asszony. Az első gyermek megszülése általában sokkal megterhelőbb, mint az utána következő gyermekeké.

Mesterséges megtermékenyítés

Termékenység (fertilitás)

Egy emberpár utódnemzési képessége. A fogamzás bekövetkezésének valószínűsége függ a pár gyermekvállalási óhajának mértékétől, a közösülések gyakoriságától, valamint azok (menstruációs) ciklusbeli megoszlásától.

Meddőség (sterilitás)

Amikor két éven át a gyakran és védekezés nélkül folytatott házasélet ellenére sem következik be a terhesség, meddőségre kell gondolni.

Peteérést fokozó szerek

Természetes vagy mesterséges gyógyszerek, melyek képesek gyorsítani a pete érését és kiszabadulását a petefészekből. Ezeket a szereket a diagnosztikus tesztekben, a terápiában, az orvosilag nyomon követett megtermékenyítésben, valamint a meddőség kezelésében is alkalmazzák

(Készült a Család és Egészség Lexikonja alapján)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?