Rozál hétfőn a Konyhahában lakó királylánnyal szövetkezett, a szőke Prézliával. Prézlia, szólt Rozál, bánatos vagy, látom, bánatod okát én kitalálom és megsegítelek. Ha Rozál veled, ki ellened? Nem tudom, pityergett Prézlia, a szőke, és pisze orrát kábán megtörölte egy nagykockás, tarka zsebkendőbe.
Rozál kalandjai a konyhában
Rozál kedden a késekkel csatázott – előbb persze megteázott, evett kekszet s kétszersültet, hideg epret, meleg levest, rántott csirkét uborkával, s úgy mérkőzött, úgy vívott ott, villogott a kardja, tőre, nincs olyan kés, hogy legyőzze, Konyhahában nincsen olyan! A háborúságot a fanyelű kezdte, Rozál hírnevét álnokul kikezdte, azt pletykálván a tésztaszűrőnek, hogy Rozál kikezdett Gyulával, a butával. Ó, ez a fafejű kés, mit várjon tőle az ember? Semmit. Életlen elme. Meggondolatlan. Fekszik a porban... Rozál egy sötét fiókba zárta, ott aztán nincsen társasága, csupán egy tollseprű és egy rossz üvegmosó. No meg a zsémbes és bosszús Kredenc király.
Rozál szerdán a szélnél sebesebben keringőzni kezdett az esti szürkületben, s mert táncosa éppen a seprű volt, Gyula vezér így szónokolt: királyom, királyom, fenséges királyom, felséges Kredencem, ne vess meg engem, de nézz e nőszemélyre, ki Rozálnak mondja magát és a seprűvel sűrűn bokázik, ki fanyelűt a fiókba zárta, nézd, király, hogy lobog meggypiros ruhája, táskáján a csat milyen kényesen ég – nem ismerős e látvány? Nem gondolod, hogy Rozál boszorkány tán? Kredenc király csak hümmögött, hogy „szorkány, szorkány, keringő, nincs szebb, mint a táncosnő”, és tapsolt hozzá Prézlia, csattogott a pléhtető fedő: legyen Rozál a hercegnő... S akkor a lassan süllyedő szürkületben, a konyha kövére loccsanó esti csendben, a fodrozódó sötétségben táncra keltek mind a tárgyak, trappoltak és billegtek, egyetlen árnyba tömörültek s belepörögtek a konyhai éjszakába, keringőztek lélekszakadva, míg egyetlen kattanásra vissza nem adta helyüket a villanylámpa sárgás fénye.
Rozál csütörtökön a csendről ismét megfeledkezett, s bár a csendrendelet akkor már életbe lépett, énekelve és csengőt rázva lépett be Konyhahába s leült a lábasokkal trécselni, Prézliával pletykálni, hogy: Nahát! Uram fia! Összeszűrte a levet Ella és Gyula, vagyis özvegy Mozsárné, született Krumpli Ella – és Gyula vezér, a gyalu. Több ez, mint gyanú, szinte tény, bár fény-telen, vagyis sötét, nem találni a közepét, a magvát, csak hát hogyan suhanjunk át a történeten, mintha nem volna semmi baj, ha nem sejtjük, mi a lényeg?! Tényleg... Micsoda csütörtök! Ezer és ezer ördög csőstül és bezárva dörömböl a kék kredencfiókban... A bajban, szól Rozál, szemmel látható: úgy ellágyul Ella és Gyula, hogy Ellát végül villával, Gyulát, a puhát, kanállal kellett összeszedni-merni... Kéretik, kérem, nem nevetni, mert így járhat minden kellető, legyen az Ella, Gyula vagy én, te, ő – szól Rozál, és Prézlia buzgón bólogat, mert éhes, de nem tudja, vajon szóljon-e: vajon való, ha megkérdi: mi van ennivaló?
Rozál pénteken nagy ramazurit csapott, kérdezze meg bárki a tepsit vagy a csapot, a használatlan fateknőt esetleg; Rozál a nagy Kredencnek visszabeszélt, tekintélyére nem volt tekintettel, vállát vonogatta és grimaszolt... Rozál ráadásul mindezen csak nevet, s ha netán ramazurit nem csap, hát galibát okoz, míg egyszer le nem fokozzák: konyhatündérből konyhaboszorkánnyá, és világ csúfjára szombaton egy csorba vaslapáttal vagy macskarágta seprűvel találja szemben és együtt magát – nahát!
Rozál szombaton boszorkányosan egy macskarágta seprűnyélen suhan, tűnik, bukkan, hipp-hopp, itt-ott... Szombaton Rozál szabadon rögtönözhet: bajuszt mázol a tejfölös köcsögnek vagy a mennyezeten tipeg fejjel lefelé, mi meg szájtátva lesünk föl, hogy jaj: csak le ne essen. Nem esik. Zubog a tűzhelyen piros fazékban a víz, gomolyog a gőz, a komor Kredenc se győz savanyú pofát vágni, hiszen ő sincs fából, s ha igen, nem fapofa mégsem, nem arra született, hogy csak álljon, és el se mosolyodjék ennyi szamárságon.
Rozál vasárnap Konyhaha fénye csöndjében megül békén egy kisszéken: pihen, sütkérezik. Az ember akkor csöndesen odasündörög, s mintha rágcsálna barna mákoskalács-héjat, mintha melegedne kezében magas üvegpohár, aztán hallgat, de a csönd beszédes, és a boszorkányos tündér szemében égnek furcsa fények, mesélni kezd, aki hallja, odaképzeli magát, mert Rozál a hét napjairól mesél... Hétfőn hintóban hintáztam, hiába pöröltek a pékek, kedden karikát fűztem a fából vaskarikába, szerdán a széllel bélelt árnyak kertjét jártam, csütörtökön csórtam egy csárdás, csőrös pörgettyűt, pénteken piszéztem, piros, piros, sárga, szombaton mulattam a boszorbálban, vasárnap végre leültem a székre s megérkeztem Konyha-hihi-hába.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.