RÖVIDEN

A többszörös intelligencia elmélete hét faktorát különbözteti meg az intelligenciának: logikai, racionális téri nyelvi (verbális) zenei mozgásos (testi, kinesztetikus) interperszonális (személyközi) intraperszonális (személyen belüli).

A többszörös intelligencia elmélete hét faktorát különbözteti meg az intelligenciának: logikai, racionális téri nyelvi (verbális) zenei mozgásos (testi, kinesztetikus) interperszonális (személyközi) intraperszonális (személyen belüli). A szokásos intelligenciatesztek általában legfeljebb az első három faktor némelyikét mérik. A nyelvi faktor felveti az intelligencia kultúrafüggőségének kérdését. Az USA-ban több próbálkozás történt arra, hogy bebizonyítsák, a fehérek átlagos intelligenciája magasabb a feketékénél. Ez sikerült is, a teszteket azonban fehérek állították össze.

Fontos kérdés az intelligencia örökölhetősége. Úgy tűnik, ezt a tulajdonságunkat is nagyrészt a szüleinknek köszönhetjük, bár a sok-kis-génes öröklődés szabályainak megfelelően a szerencsének is nagy szerep jut. Két kiugróan intelligens szülőnek pedig valószínűleg kevésbé intelligens gyerekei fognak születni a visszatérés az átlaghoz genetikai szabálya alapján. Mindenesetre érdemes jól megválasztanunk a szüleinket, mert az intelligencia (legalábbis az eddig legtöbbet vizsgált első három faktora) egyik legstabilabb személyiségvonásunk.

Az IQ-skála mérési tartományának a 70-135 tartomány tekinthető. (Az emberiség 68 százaléka a 85 és 115 IQ közötti intervallumba esik.) Az intelligencia nem változik az öregedéssel, annak ellenére sem, hogy abszolút értékben értelmi képességeink 30 éves kor után szüntelenül romlanak. Az intelligenciatesztek ugyanis tekintetbe veszik az öregedés hatását.

Az első intelligenciateszt megszerkesztője, Alfred Binet még nem tudhatta, milyen versengést fog elindítani az intelligenciafogalom megalkotásával. Ő eredetileg gyermekek értelmi képességeihez készített mérőeszközt.

Valóságos IQ mánia lett úrrá a világon, sorra kapcsolódnak be az országok a nagy nemzeti tesztbe. Hollandia, Németország, Belgium, Spanyolország, Nagy-Britannia és Franciaország után idén májusban a csehek rendezték meg a nemzet intelligenciatesztjét. A Nova csatornán közvetített versenyt a tanárok nyerték, Szlovákiában a pár nappal közvetített IQ-s műsorban, nem kis meglepetésre a rendőrök szerepeltek a legjobban. (it)

A következő weboldalakon bárki letesztelheti, milyen intelligens:

www.psychotest.sk

www.iqtest.sk

www.testcafe.com

www.mensa.hu

www.mensa.sk

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?