NEMZETI MENSÁK

A Mensa nemzetközi egyesület, amelyet 1946-ban alapítottak Angliában. Ma több mint 100 000 tagja van a világ mintegy hetvenöt országában. Magyarországi szervezete a Mensa HungarIQa, Szlovákiában a Mensa Slovakia tömöríti az intelligens embereket.

A Mensa nemzetközi egyesület, amelyet 1946-ban alapítottak Angliában. Ma több mint 100 000 tagja van a világ mintegy hetvenöt országában. Magyarországi szervezete a Mensa HungarIQa, Szlovákiában a Mensa Slovakia tömöríti az intelligens embereket.

A Mensa célja, hogy összefogja a magas intelligenciájú embereket, tekintet nélkül korukra, nemükre, származásukra vagy társadalmi helyzetükre. Egyetlen tagsági kritériuma egy rendszeresített és ellenőrzött intelligenciateszten elért olyan szint, amely magasabb, mint az emberiség 98 százalékáé.

A Mensa az egész világra kiterjedő szervezet, amelynek mintegy harmincöt országában létezik helyi szervezete, és még további harmincban élnek Mensa-tagok. Ez különösen szerencsés az utazások, más kultúrák megismerése szempontjából. Az úgynevezett SIGHT (Service for Information, Guidance and Hospitality to Travellers) intézménye segítséget nyújt a külföldre látogató tagoknak a szálláskeresésben, az eligazodásban, a helyi szervezettel való kapcsolatfelvételben. A nemzeti szervezetek aktívan együttmű-ködnek, képviselőik évente találkoznak tapasztalatcserére. Gyakran előfordulnak közös programok, például az osztrák–szlovák–magyar háromoldalú találkozó immáron második alkalommal került megrendezésre.

Komoly, szellemi elfoglaltságot kínálnak a hetente megrendezésre kerülő előadások, amelyek során a Mensa egy-egy tagja tart előadást egy adott szakterületről (grafológia, asztrológia, csillagászat, tamagocsi, sci-fi, színház, zene). Alkalomszerűen ennél nagyobb léptékű előadásokat is tartanak, ilyenkor Mensán kívüli előadót hívnak meg – valamely tudományág jeles képviselőjét, híres embert stb. A magyar mensások körében járt többek között Popper Péter, Vámos Miklós, Geszti Péter, Réz András, Varnus Xavér, Kovalik András, Mérő László, Bethlen János, Verebes István, Szász Endre, Kepes András...

Híres mensások: Isaac Asimov a science-fiction egyik atyja. Műveit nem kell bemutatni. Geena Davis amerikai színésznő, Sir Clive Sinclair – neve mindenkinek ismerősen cseng a számítógépek világában. Tizenhét éven át volt a brit Mensa elnöke. Vannak olyan híres mensások, akinek a neve kevésbé ismert, de amit tettek vagy létrehoztak, azt szinte mindenki ismeri vagy különlegességként fogadja el. ĺgy például a Ford gyár Fairlane autótípusát is egy mensás tervezőnek köszönhetjük, nevét a márka örökítette meg, nem is beszélve Donald Petersenről, a Ford korábbi elnökéről. Van olyan amerikai tag, aki már háromszor mászta meg a Mount Everestet. (Mensa HungarIQa)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?