Rákóczi Ferenc, a legkisebb fiú

Gyakori szereplője a magyar népmeséknek a harmadik, legkisebb gyermek, aki tengernyi veszélyes kaland után elnyeri a fáradalmai jutalmát, a szépséges királylány kezét és a fél királyságot. A való életben persze egészen másként játszódnak le az ilyen történetek, de ezek is bővelkednek valószerűtlen, fantasztikus fordulatokban.

Kevesen tudják, hogy Rákóczi Ferenc is legkisebb, harmadik gyermek volt. Bátyja, György még csecsemőkorában meghalt, így csak ő és Julianna nővére érte meg a felnőttkort. A néphit szerint aranykanállal a szájában született, hiszen az ország legjelentősebb családjaihoz tartoztak szülei: Zrínyi Ilona és I. Rákóczy Ferenc gyermekeként 1676. március 27-én Borsiban látta meg a napvilágot (a családból egyedül ő írta a későbbiekben Rákóczinak a nevét). Csakhogy édesapja a Wesselényi-összeesküvésben való részvétele miatt hajszállal menekült csak meg a hóhértól. Mivel harmincegy évesen, 1676. július 8-án meghalt, úgy kívánta a kis Ferenc jövőjét biztosítani, hogy Lipót császárt jelölte meg végrendeletében gyámjának. Mondhatnánk: kecskére bízta a káposztát. Végül hosszas közbenjárásra sikerült a családtagoknak kijárniuk, hogy a főgyám mellett az anya, Zrínyi Ilona is gyámja lehetett.

1680-ban költöztek gyerekkorának legfontosabb helyszínére, a munkácsi várba. Korábban is megtették volna, csakhogy nagyanyja, Báthory Zsófia nem szívlelte menyét, őt okolta azért, hogy fia belekeveredett az összeesküvésbe a rebellis Zrínyiek és Frangepánok oldalán, ezért csak a várúrnő halála után foglalhatták el új otthonukat. Mondani sem kell, hogy anyja magyar hazafiságra nevelte őt, amit a szavak mellett tettekkel is kinyilvánított.

A fiatal özvegy beleszeretett a magyar szabadságharc ifjú hadvezérébe, 1682 nyarán feleségül is ment hozzá. Felső-Magyarország nagy részét Thököly tartotta ellenőrzése alatt, a délebbi vidékek meg a török kezén voltak. A császár semmit sem tehetett e frigy ellen, mivel keze nem ér el Munkácsig. Csakhogy a szultán végzetes hibát követett el: 1683 tavaszán ostrom alá vette Bécset. Az ellentámadás gyors és határozott volt, olyannyira, hogy három év múlva Budát és Magyarország jelentős részét is visszafoglalták az oszmánoktól. ĺgy Lipót birtokába kerültek a Rákóczy-javak is – a Zrínyi Ilona által tartott vár kivételével. Még ugyanebben az évben megérkezett a két olasz tábornok, Caraffa és Caprara által vezetett hadsereg Munkács falaihoz. Zrínyi Ilona itt saját tetteivel mutatott példát gyermekének. A kis Ferenc sorban járta a bástyákat, lelkesítő beszédeket intézett a katonákhoz. A készletek fogytával, Thököly egyre reménytelenebb helyzetbe kerülésével Zrínyi Ilona kénytelen volt feladni a várat. De csak férfiasan kemény feltételek mellett adta meg magát: az árvák kapják vissza javaikat – érdemes megemlíteni, hogy a Rákóczyak és a Zrínyiek birtokában országnyi területek voltak –, szabad emberként bánnak vele, gyermekeitől nem szakítják el. A Habsburgok ezúttal is hűek maradtak önmagukhoz: ahogyan édesapját, Zrínyi Pétert és nagybátyját, Frangepán Ferencet tőrbe csalták, ugyanolyan hitszegő módon bántak vele is. Alighogy megérkeztek Bécsbe, elszakították őket egymástól. Soha többé nem látta gyermekeit. A császár ráadásul a hírhedt Kollonics bíborost bízta meg a tizenkét éves Ferenc gyámságával. Négy év múlva fordult jobbra a sorsa, mivel Julianna nővére, azt követően, hogy férjhez ment, elintézte új családja, az Aspermontok révén a császári pátens kiadását, amellyel Ferencet nagykorúsították. Közben elméje pallérozására beiratkozott a prágai egyetemre, ahol matematikát, természettant és hadtudományt tanult. Ekkor még maga sem sejtette, hogy mit hoz számára a jövő: pelyhedző állal nem a harcra, hanem családalapításra készült. Sógora, Aspermont Ferdinánd tanácsára a rajnai hadseregnél tett látogatását használta fel arra, hogy titokban eljegyezze Charlotte Amália hesseni grófkisasszonyt, akit hamarosan feleségül vett. Az ifjú férj alig múlt tizennyolc, felesége tizenöt. A titokban kötött házassággal annyira felbőszítette az uralkodót, hogy házi őrizetbe vetette őt. A teljes kiengesztelésre két év múltán került sor, amikor az ifjú Rákóczi az uralkodót kérte fel elsőszülött fia keresztapjául. Sőt még birodalmi hercegi rangra is emelte.

Közben Thököly kurucai fellázadtak a császári önkény ellen, épp Rákóczi birtokain törtek ki a harcok. Ekkor a fiatal herceg Bécsbe sietett, amit az udvar a lojalitás jelének tekintett, a felkelők meg árulásnak minősítettek. Az összevont haderő hamarosan leverte a lázadást. Mint hamarosan kiderült, Rákóczi már ekkor is meg volt győződve arról, hogy vissza kell állítani Magyarország függetlenségét, csak még nem látta elérkezettnek az időt a harc megkezdéséhez. Ennek objektív és szubjektív okai egyaránt voltak: túl nagy osztrák haderő állomásozott az országban, illetve a magyar nemesség és a köznép gyanakvással szemlélte egymást, Rákóczi Ferenc pedig még alig lépte át a felnőttkort. A helyzet hamarosan gyökeresen megváltozott: kitört a spanyol örökösödési háború, amelyben a Napkirály ki kívánta szorítani a Habsburgokat Spanyolországból, ez egyidejűleg nagy katonai erőket vont el Magyarországról, valamint XIV. Lajos anyagi és fegyveres segítséget ígért a magyar szabadságharchoz. Ekkor Rákóczi és hű barátja, Bercsényi Miklós elérkezettnek látta az időt a szabadságharc megkezdésére. Csakhogy a francia királynak írt levelét elfogták, ezért 1701. május 29-én a császár Rákóczit elfogatta, a szabadságharc későbbi tábornoka pedig Lengyelországba menekült. Az ifjú herceget nővére ugyan figyelmeztette a veszélyre, csakhogy ő nem akarta magára hagyni beteg feleségét. Ennek eredménye az lett, hogy elfogása után Bécsújhelyre szállították, ugyanabba a börtönbe zárták, ahol harminc évvel korábban Zrínyi Péter kivégzése előtt raboskodott. Mondani sem kell, a Habsburgok ugyanazt tervezték vele, mint nagyapjával: a magyar alkotmányt semmibe véve osztrák bírósággal halálra ítéltetni. Elképzelhető, mit érezhetett az emigrációban Zrínyi Ilona, hallva a hazájában történtekről, hogy apja után fiát is a hóhér kezére adják. Csakhogy Rákócziné nem nyugodott bele a történtekbe. Egész családját riadóztatta, hogy megmentse férjét. A mainzi és a hannoveri követek egymásnak adták a kilincset Bécsben, minden eredmény nélkül. Ekkor döntő lépésre szánta el magát: bátyja segítségével megszöktette a börtönből Rákóczit, aki ezt követően Lengyelországba távozott. A legjobb helyre: a hű Bercsényi már várt rá. Azzal a hírrel, hogy a lehető legrövidebb időn belül meg kell indítani a nemzet szabadságharcát. Erre végül is 1703-ban került sor. De ez már a történelemkönyvek legfényesebb lapjaira került.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?