Piaci növények helyett biogáz

Az év eleji „holtidőt” a mezőgazdászok igyekeznek arra kihasználni, hogy a szakmai ismereteik tárházát friss adatokkal bővítsék, tájékozódjanak a legújabb jogszabályok és előírások tengerében, egyúttal olyan információkat is kapjanak, amelyek a szakma és az ágazat további sorsának alakulásáról, a problémák lehetséges megoldásairól szólnak.

A Galántai járás mezőgazdasági vállalatainak képviselői és a magángazdák többnapos szakmai rendezvénysorozat keretében ismerkedtek a legújabb szakmai információkkal.

Ezek közül külön figyelmet érdemel Ján Golian, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkárának előadása, aki az ágazatot évek óta sújtó termékértékesítési válságok megoldására egy egészen újszerű megoldást javasolt.

A módszer nem új, hiszen a szomszédos Ausztriában már évekkel ezelőtt bevezették, és sikeresen működik. Lényege, hogy a mezőgazdasági termőterületek egy részén nem piaci növényeket, hanem energianövényeket termelnek a gazdálkodók, s ezeket egy biogáz előállítására szolgáló rendszerben használják fel, illetve értékesítik. A rendszernek több haszna is van: egyrészt, ha megfelelően összehangolják, megoldja a térségben élő gazdák értékesítési gondjait úgy, hogy elfogadható jövedelmet biztosít a megélhetésükhöz, és ezáltal az ottmaradásukhoz, másrészt a piaci növények előállításának csökkentésével magára a termékpiacra is kedvező hatással van, hiszen a túlkínálat megszűntével a termékek ára is várhatóan növekedésnek indul majd.

A rendszer a növényi anyagok elbomlásakor végbemenő biológiai folyamatok eredményeként keletkező biogázt hasznosítja, mégpedig úgy, hogy abból elsősorban áramot termel, s azt saját energiaforrásként felhasználja, illetve a felesleget az országos hálózatba juttatja, s ezért pénzt kap. Természetesen a biogázból nemcsak áram, hanem egyéb termék is előállítható, kezdve a környezetbarát üzemanyagtól kezdve a tápanyagellátásra kihasználható humuszig. Az említett módszer egy-egy térségen belül komplex rendszerbe foglalható, amelynek a mezőgazdasági vállalkozók mellett az adott települések önkormányzatai is tagjai, lévén, hogy a megtermelt energiát legcélszerűbb helyben, az adott térségben felhasználni.

Annak ellenére, hogy noha a jogszabályok már nálunk is lehetővé teszik a megtermelt elektromos energia országos hálózatba való felvásárlását, az említett rendszer iránt egyelőre nincs túlzott érdeklődés a termelők részéről. Pedig a növekvő energiaárak egyre szükségszerűbben vetik fel a hatékony energiagazdálkodás kérdéseinek megoldását. A biogáz előállításának szorgalmazása komoly lépés lehetne a hazai ágazat értékesítési gondjainak megoldásában, ráadásul az egyes kistérségek számára olyan uniós fejlesztési források kihasználását is lehetővé teszi, amelyek komolyan hozzájárulhatnak az adott települések hosszú távú energiaellátásának, s ez által bizonyos fokú függetlenségének a kialakításhoz is. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?