Orion lesz az utód neve

Cape Canaveral. Mikor Michael Griffin, a NASA 2005 áprilisában kinevezett új igazgatója tavaly ősszel tartott beszédében bejelentette a következő generációs űrhajó, a Crew Exploration Vehicle (Emberes Felderítő Jármű, CEV) tervét, még nem lehetett tudni, hogy a NASA sorozatos költségnyirbálásainak következtében valójában mikorra valósulhat meg a beharangozott fejlesztés.

A szakemberek legkésőbb 2014-re ígérték, de ha az űrrepülőgépeket 2010-ben valóban nyugdíjazzák, ennél hamarább kellene elkészülniük. Egyelőre viszont úgy néz ki a dolog, hogy ha nem csökken a NASA támogatása, akkor is legalább 20 év költségvetési pénzeivel kalkulálva lesz kivitelezhető a jelenlegi elgondolás.

A CEV sokoldalú jármű lesz, ötvözi majd az űrrepülőgépek, az Apollo-űrhajók, illetve a holdkompok legjobb tulajdonságait és erényeit. Azon kívül, hogy többször is el lehet majd vele utazni a Holdra, használható lesz a Nemzetközi Űrállomás kiszolgálására, vagy akár űrtávcsövek felbocsátására és karbantartására. Sőt, az űreszköz képes lesz a Mars meghódítására is. A külső kialakításában Apollo-űrhajóra hasonlító CEV (kúp alakú parancsnoki, mögötte pedig szerviz-modul) napelemtáblákkal fedezi majd energiaszükségleteit, és akár négy, a későbbiekben pedig hat embert szállíthat. Az eszköz természetesen szállítóűrhajóként is funkcionálhat, alacsony Föld körüli pályára 25 tonna hasznos terhet vihet fel. A CEV-et egy ugyancsak újonnan fejlesztett hordozóeszköz, az Ares hordozórakéta emeli majd a magasba. A tervezéskor a mérnökök külön ügyeltek a biztonság fokozására. Terveztek egy, az űrhajó tetejére szerelhető, sikertelen start esetén használható mentőrakétát, illetve egy olyan rendszert, amely megakadályozza a Columbia tragédiáját okozó anyagdarabok leválását. Az ígéretek szerint a CEV lényegesen biztonságosabb lesz a jelenlegi űrrepülőgépeknél.

A tervek tehát készen vannak, így a NASA-nak most azt kell eldöntenie, hogy kinek ad megbízást az űrhajó megépítésére. Az esélyesek között van a Lockheed Martin és a Northrop Grumman/Boeing cég is, a döntés várhatóan már augusztus végére megszületik. A NASA vezetése nagyon optimista, olyannyira, hogy már el is keresztelte új űrhajóját, mely az egyik legismertebb csillagkép után az Orion nevet kapta. Az Apollók utódjának első célpontja várhatóan a Nemzetközi Űrállomás lesz majd, míg az első holdutazásra mintegy 6 évvel később kerülne sor. (nasa, sr, origo)

Elhalasztották a kilövést

Cape Canaveral. A NASA 24 órával elhalasztotta a Atlantisz amerikai űrrepülőgép tegnapra tervezett indítását. A késlekedés oka a kedvezőtlen időjárás, illetve az, hogy pénteken villámcsapás érte az űrrepülőgép floridai indítóállását. A helyi idő szerint ma délután 15.04 percre (közép-európai idő szerint 21.04h) történt halasztás lehetővé teszi, hogy a mérnökök fel tudják mérni a villámcsapás okozta esetleges károkat. (mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?