Óriási a káosz az ingyenes roaming körül

<p>Milyen áron telefonálhatunk az unióban? Nemrégiben még úgy tűnt, hogy úgy, mint otthon, de a szlovákiai piacon nagy a bizonytalanság. Egyelőre csak annyi biztos, hogy semmit se tudunk. Majd június 15-én. Talán.</p>

Egy uniós szabály szerint 2017. június 15-től az EU állampolgárai ugyanolyan tarifákkal tudnak telefonálni, mint odahaza – ez a szabály érvényes az adatforgalomra is, azzal a megkötéssel, hogy a külföldi telefonálás nem lehet életvitelszerű (elkerülve, hogy visszaéljenek a szabállyal, és egy olyan szolgáltatónál kössenek szerződést, egy másik államban, amely olcsóbb csomagokat kínál, annak ellenére, hogy nem ott élnek).

A szlovákiai szolgáltatók azonban úgy tűnik, nagyon nem örülnek az új szabálynak, és – bár erre elméletileg nem lenne lehetőség – kiskapukat keresnek, ez főleg az adatforgalomra érvényes. Elsőként az Orange jelentette be az új tarifacsomagokat, amelyek egyik újdonsága volt, hogy az adatkeretet megosztotta, és az unióban is használható rész csupán 0,1 GB-ra zsugorodott, a többi, akár 10 GB-nyi keret pedig csak Szlovákiában lenne felhasználható. Ha pedig valaki külföldön többet szeretne internetezni, akkor fizetni kell a pótdíjat, amely 0,009 euró megabájtonként, azaz 9,20 euróba kerül egy gigabájtnyi adatkeret. A legnagyobb hazai szolgáltató később visszatette a régi tarifacsomagokat a kínálatba, és most nem marad más hátra, mint várni június 15-ig, akkor megjelennek azok a csomagok, amelyek várhatóan már nagyobb mozgásteret és olcsóbb internetezést kínálnak az unióban is. Fontos hozzátenni, hogy az Orange a hívások és SMS-ek tekintében nagyon bőkezűnek tűnik, hiszen az alapcsomagban foglalt ingyenes perceket már külföldi hívásokra is fel lehet használni, és az EU-ban is a hazai árakon telefonálhatunk a Go csomagokkal.

Közben az O2 jelezte, elképzelhető, hogy kivételt fog kérni az államtól, hogy továbbra is felszámolhassák az ügyfeleknek a pótdíjat. Érvelésük szerint az így kieső bevételek jelentősen rontanák az eredményeiket. Az uniós szabály lehetőséget ad ilyen kivételre, abban az esetben, ha a szolgáltatót olyan kár éri, amely ronthatja a hazai mobilkommunikációs minőséget – erre akkor van lehetőség, ha az éves bevétel legalább 3 százalékát bukja az operátor. Hogy végül tényleg kéri-e az O2 a kivételt, vagy lemond róla, egyelőre nem tudni.

Valószínűleg csak június 15-én látunk tisztán, addig tudjuk meg, hogy valóban megvalósul-e az ingyenes roaming az unióban, addigra a többi szolgáltató is bemutatja az új csomagokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?