Ne kövessük a média rossz példáit!

Gondolataink, szándékaink kifejezéséhez, önmagunk megértetéséhez leginkább szavakat, mondatokat használunk. Jól vagy rosszul megválasztottakat, jól vagy rosszul elmondottakat, jó vagy rossz eredménnyel.

Az úgynevezett verbális kommunikáció, azaz a természetes emberi nyelven való közlés a környezetünkkel való mindennemű kapcsolatunk legfontosabb velejárója, emberi létünk meghatározó eleme. Nem mindegy tehát, hogy miként beszélünk, és az sem, hogy mennyire sikeresen kommunikálunk. Hányszor tapasztaljuk, hogy egy csinos hölgy csupán addig vonzó, amíg ki nem nyitja a száját, és beszéde már-már illúziókat rombol. Természetesen nem mindenki ért a beszéddel való hatáskeltés módjához, de bárki törekedhet arra, hogy a másik ember odafigyeljen, megértse és elfogadja az általa mondottakat. A sikeres ember a többi között éppen azáltal lesz azzá, hogy okosan, megnyerően kommunikál, meggyőző érveit képes elfogadtatni, megegyezésre tud jutni, miközben személyes arculatát is megőrzi. A kommunikáció kölcsönösséget feltételez, ami azt jelenti, hogy kölcsönösen hallgassuk meg egymást! Sajnos nap-nap után – még a tömegkommunikációs eszközökben, a televízióban és a rádióban is – az ellenkezőjét tapasztaljuk. Beleszólnak a partner mondandójába, vagy éppen mindenki egyszerre beszél, azaz nincs türelmük végighallgatni a másik ember gondolatainak közlését. Ez a magatartás egyike annak a manapság oly gyakori ténynek, hogy sokan a beszélgető partner közléseiben a pozitívumokat nem veszik észre, azt sem, amivel azonosulni tudnának, csak az ellentmondást. Következtetésképpen nem azt keresik, ami összeköt, hanem ami szétválaszt. A siker az ember életében nagymértékben függ attól, hogy milyen a beszédkészsége. Ezt természetesen objektív tényezők is meghatározzák, beleértve például organikus tulajdonságokat is, mint a beszédszervek veleszületett hibái. Ezeken túl vannak funkcionális hibák is, mint például a pöszeség, a raccsolás, de ilyen lehet a megkésett beszédfejlődés, amelynek hátterében szociálisan elmaradott környezeti hatások állnak. Ez utóbbi célszerű fejlesztéssel kiküszöbölhető. Azt tapasztaljuk, hogy üzletemberek, politikusok, közéleti személyiségek éppen a siker érdekében – megfelelő szemlélettel és módszerrel – tudatosan törekednek a hatásos, sikeres beszédre. Különösen fontos ez a tárgyalásoknál, az előadásoknál, a szónoklatnál.

Ma már a szakemberek tudományos eszközökkel kutatják ezeket a tényezőket és feltételeket, és kidolgoztak bizonyos alapelveket. Az egyik kutatócsoport által közreadott gyűjtemény tartalmazza a sikeres beszéd tízparancsolatát. (m)

A SIKERES BESZÉD TĺZ FELTÉTELE

1 Készség a másik ember iránti pozitív érzések kialakítására, ami egyúttal alapot adhat arra, hogy baráti kapcsolatot is kiépíthessünk.

2 Türelem és tolerancia a beszélgetésben, az emberi kapcsolat kialakításában és fenntartásában. Ez abban nyilvánul meg, hogy a beszélgetőpartner mondanivalóját figyelmesen végighallgatjuk, a válaszadásban a pozitívumokat megerősítjük.

3 A konfliktusok feloldásának készsége. Ez azt jelenti, hogy bátran, nyíltan, de sértődésmentesen történjék az ellentmondások okainak feltárása és tisztázása.

4 Felelősségvállalás, vagyis annak belátása, hogy a kritika nem mindig személyünk elleni támadás. Tudjuk harag nélkül vállalni és elismerni, ha tévedtünk vagy hibáztunk!

5 Magabiztosság és kompromisszumkeresés. A hivatal, a felettes, a magasabb rangú partner előtt nem kell megalázkodni, de önvédelmünk érdekében mindig legyenek alternatív megoldásaink.

6 Alkotó, segítő, építő törekvés a kapcsolatokban. Az alá- és fölérendelt viszonyok egysíkúak – ehelyett a sokoldalú, a baráti, de ha kell, a vitázó nexusra is törekedjünk, és ezt erősítsük!

7 Személyes arculatunk megőrzése. Ami azt feltételezi, hogy nem követünk mintákat, nem pózolunk beszélgetés közben. Személyiségünket igyekezzünk hibáinkkal és eredményeinkkel együtt elfogadtatni!

8 Fogadjuk el a magunk és a beszélgetőtárs érzéseit! Miközben a másik emberre figyelünk, beszélgetés közben ügyeljünk a saját lelki állapotunk változásaira is!

9 Egyértelműség és könnyedség. Amiben az is rejlik, hogy kerüljük a kétértelmű kifejezéseket, a könnyedség ne legyen erőltetett és nevetséges!

10 A beszélgetőtárs tisztelete, ami nem mond ellent a közvetlenségnek. A közvetlenség azonban ne legyen lekezelő, egyúttal kerüljük a beszélgetések során a partner intimitásának megsértését!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?