Nászutasok az űrben

Moszkva. Szabályosan lebeghetnek majd a boldogságban azok a fiatal házasok, akik hajlandók 40 millió dollárt áldozni arra, hogy mézeshetüket a világűrben, a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomáson (ISS) töltsék. Az ajánlatot az ISS orosz üzemeltetője, a Roszaviakoszmosz tette a közelmúltban.

Moszkva. Szabályosan lebeghetnek majd a boldogságban azok a fiatal házasok, akik hajlandók 40 millió dollárt áldozni arra, hogy mézeshetüket a világűrben, a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomáson (ISS) töltsék. Az ajánlatot az ISS orosz üzemeltetője, a Roszaviakoszmosz tette a közelmúltban. Nászutasok jelentkezéséről még nincs hír, de az orosz űrhajókra szóló turistautakat forgalmazó amerikai Space Adventures cég már négy jelentkezőt talált az elkövetkező három évre. Közülük az első legkorábban idén októberben indulhat.

Az űrturizmus nem csak meglehetősen drága, de hirtelen ötlettől vezérelten sem lehet nekiindulni az útnak. Szolid bankszámla, jó egészségi állapot és a felkészüléshez elegendő szabadidő szükségeltetik. A jelentkezőknek azt is igazolniuk kell, hogy az űrutazásra szánt pénzhez törvényes úton jutottak, nem tagjaik semmiféle terrorista szervezetnek és semmi olyan káros szenvedélyük nincs, ami bonyodalmakat okozhatna az út során. A feddhetetlenségi nyilatkozat megtétele után tíz hónapot előbb az orosz űrhajósok kiképzési bázisán, a Csillagvárosban kell eltölteni, ahol elméleti és gyakorlati oktatás vár a jelentkezőkre. És természetesen azok a terhelési próbák, amelyek megmutatják, hogy képes-e valaki elviselni a túlterhelést, illetve a súlytalanságot. Az űrturizmus lehetőségét Oroszország 2001 áprilisában változtatta először valósággá: akkor Dennis Tito amerikai milliárdos tölthetett tíz napot 20 millió dollárért a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén. Őt követte egy évvel később a dél-afrikai Mark Shuttleworth, aki nem igazán puszta kedvtelésből utazott, hanem néhány, az AIDS-betegséggel összefüggő tudományos kísérletet végzett az ISS fedélzetén.

Még egy érdekes hír Moszkvából: Ororszország ezentúl sem fizet többet a bajkonuri űrrepülőtérért Kazahsztánnak, jóllehet a kazah kormány, korábbi hírek szerint, a bérleti díj emelését szerette volna. „Megállapodtunk, hogy jelenleg nem tanácsos módosítani a díjat. Ugyanaz marad, mint a jelenlegi szerződésben” – idézte az orosz űrkutatási ügynökség vezetőhelyettesét, Alekszandr Kuznyecovot az Interfax hírügynökség. A bajkonuri űrrepülőtér a Szovjetunió 1991-es felbomlása után Kazahsztán tulajdonába került. A kazah kormány évi 200 millió dollárra szerette volna emelni a bérleti díjat a jelenlegi 115 millióról, arra hivatkozva, hogy az 1994-ben kötött bérleti szerződés elavult, és a díj nem fedezi a környezeti károkat. A kazah kormány a kereskedelmi műholdak felbocsátásából származó haszon 10 százalékát is kérte. Az új bérleti szerződést Vlagyimir Putyin elnök januárban esedékes kazahsztáni látogatásakor tervezik aláírni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?