Mostanság mielőtt bevásárolni készülök, többször végigtapogatom önmagam, nem felejtettem-e otthon az olvasószemüvegem. Mert anélkül már be sem lépek kisvárosunk három szupermarketjébe. Májustól ránk is vonatkoznak az uniós előírások.
Nagyítóval az élelmiszerboltba
A rendszerváltással és főleg az uniós tagsággal kitágult a világ. A csalók előtt is. Évekig azt hittem, hogy kalocsai paprikát vásárolok, aztán tavaly kiderült, hogy a nagy haszon érdekében mérgezett brazil őrleményt is kevertek bele. Valamikor a kilencvenes években megcsodáltam a pirosan csillogó dél-tiroli almákat. Akkor lohadt le a lelkesedésem, amikor a gazda kikottyantotta, hogy tízszer, rossz idő esetén ennél is jóval többször permetezi a terményét, csakhogy kelendő legyen. De csakis környezet- és emberbarát vegyszerrel – bizonygatta. Mire azt mormogtam, hogy azért az is csak vegyszer. Olvasom, hogy Szlovákiában tavaly negyvenkilenc tonna rossz minőségű, egészségünket veszélyeztető élelmiszer megsemmisítését rendelte el a szakhatóság. Ám azt senki sem tudja megmondani, hány tonna ugyanilyen silány terméket árusítottak és adtak el, amelyek elkerülték a szúrópróbaszerű ellenőrzéseket. Az uniós élelmiszer-biztonsági jogszabályok a gyártók felelősségére és a bizalomra épülnek. Ha például a spanyol pirospaprikát vagy a lengyel burgonyát odahaza egészségesnek nyilvánítják, akkor elvben minden tagállamban újabb engedélyek nélkül árusíthatják.
Nagyvonalú és ésszerű jogszabály, amelyet – mint minden rendelkezést – a haszonlesők és a lelketlen termelők kijátszhatnak. Ezért a tervezettnél jóval többször ellenőrzik őket nálunk is. Jómagam egy ideig biotermékek vásárlásával próbálkoztam, ami még mindig nagyon drága mulatság. ĺgy aztán arra a módszerre tértem át, hogy szombatonként mindig ugyanannál a zöldségesnél vásároltam a piacon. Idén már aligha tehetem, mert jövedelmezőbb vállalkozás után nézett. Nem bírta az árversenyt lengyel vetélytársával, akinek nem kell földadót leperkálnia. Egészségbiztosítását is az állam fizeti. Ezt a folyamatot egy ideig – amíg a gyermekeink vagy az unokáink nem lesznek tehetősek – aligha lehet leállítani. A bevásárlóközpontok és a hipermarketek alacsony árai ma még óriási csábító erőt jelentenek. Egyre többen járunk oda bevásárolni.
Ezért kellene sokkal szigorúbban büntetni a nagybani élelmiszerhamisítókat. Úgy, hogy ne érje meg nekik még kockáztatni sem a lebukást. Máig nem olvastam például arról, miként lakoltak bűntettükért a magyar paprika megrontói.
Pedig ha a hasonszőrű lelketlenek belátható időn belül elnyernék méltó büntetésüket, akkor nekünk nem kellene hovatovább immár nem is olvasószemüveggel, hanem nagyítóval keresnünk a megbízható termelőket és az egészségünket nem veszélyeztető árukat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.