A nagyközönség körében számtalan tévhit él a híres emberekről, sok esetben pedig nem is ismerik a történelem nagy alakjait. Mivel az új ismeretek iránt legfogékonyabbak a tizenévesek, ezért sorozatunk különösen az ő figyelmüket hivatott felhívni azokra a dicső elődökre, akik példaképül szolgálhatnak számukra.
Nagy emberek kicsiben – Héron alagútja
Héron
Egy közelmúltbeli vicc szerint az orosz Ivan és az amerikai Joe egymásnak bizonygatja, hogy kinek van fejlettebb technikája. Joe eldicsekszi, hogy náluk tízméternyi alagutat tudnak naponta kivésni a sziklában, így a másfél kilométeres szakaszt százötven nap alatt megépítik. Mire Ivan: – Igaz, hogy mi csak hét és fél métert tudunk kivájni naponta, de úgy csináljuk, hogy mindkét végén egyszerre elkezdjük, így középen találkozva száz nap alatt elkészülünk a munkával. – Mi van, ha nem találkoznak? – csodálkozik Joe. – Semmi baj, akkor két alagutunk lesz – veti oda Ivan.
Nos ez kétezer-egyszáz éve csak hanyagság következtében fordulhat elő. Az ókor egyik legjelentősebb zsenije, Héron kidolgozta ugyanis az erre szolgáló módszert, amely olyannyira tökéletes, hogy napjainkban is a térképészek legfontosabb munkamódszere.
Készített egy vízszintmérővel ellátott műszert, amelyet dioptrikának nevezett el. Ez arra szolgált, hogy a terepen szabályos távolságokban levert karókhoz képest a műszer helyét meghatározza. A hegyet körbejárva ezeket a szakemberek által háromszögelési pontokat egyforma távolságokban kijelölte. Ezzel mintegy képzeletbeli, háromszöglyukú hálót terített a talajra. A hegy túloldalára jutva a dioptrikát felállította, a levert karók alapján pontosan meg tudta határozni, hogy milyen helyzetet foglal el az első mérési ponthoz viszonyítva. Az általa bejelölt irányban már csak arra kellett ügyelni, hogy pontosan egyenesen fúrjanak, a két alagútfúró csapat egészen biztosan nem tévesztette el egymást.
Kirándulások alkalmával megfigyelhetitek, különösen a dombok kiemelkedő pontjain jól láthatók azok az általában fekete-sárga csíkozású vasrudak, amelyek alapján jelölik ki nemcsak az alagutakat, hanem az autópályákat, a víz-, a földmérők nélkülözhetetlen eszközei, a gáz-, kőolajvezetékek Héron által feltalált háromszögelési nyomvonalát is. Bár napjainkban már lézeres műszerekkel határozzák meg a távolságot, a Héron által kidolgozott mérési módszer mit sem változott. A görög tudós Dioptrika című művében olvasható az ókori mértan valamennyi eredménye, neki köszönhetően pontos elképzelésünk van a műszaki eszközök korabeli állapotáról. Mivel a háromszög területének számítási módját is tartalmazza, sokáig neki tulajdonították ezt a felfedezést. Ma már tudjuk, hogy ez a száz évvel korábban élt szirakuzai Arkhimédész nevéhez fűződik. Bár képzeletben sem maradt dicső elődjének adósa: évszázadokon keresztül tartotta magát a tévhit, hogy a fogaskerék-áttételt Arkhimédész alkotta meg, ez viszont Héron találmánya. Akárcsak a tananyagban szereplő zárt palack is, amely a benne levő víz forralásakor a tengelye körül forogni kezd. Erről nyolcvan kísérleti leírásában számolt be.
Sajnálatos módon a római térhódítással, de legfőképp az ókori birodalom bukását követően a matematika hanyatlásnak indult, így évszázadoknak kellett eltelniük, mire az európai tudomány képes lett a továbblépésre. Közben az elmenekült görög tudósok a világ túlsó végére is magukkal vitték szellemi örökségüket: tanításuk, arab közvetítéssel, egészen Indiáig eljutott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.