Megorroltak a szagra

Tokió. Oroszlánürülékkel kenik be a síneket Japánban a vasútvonalak mentén előforduló vadgázolások megelőzése érdekében, de sok embert megorrolt az oroszlánszagra.
A sínekre tévedő szarvasok, medvék, vaddisznók stb.

Tokió. Oroszlánürülékkel kenik be a síneket Japánban a vasútvonalak mentén előforduló vadgázolások megelőzése érdekében, de sok embert megorrolt az oroszlánszagra.

A sínekre tévedő szarvasok, medvék, vaddisznók stb. és a vonat tragikus találkozásakor ugyan rendre az állatok húzzák a rövidebbet, ám többnyire a mozdony is megsérül, sőt akad példa a lokomotív és néhány kocsi kisiklására is. A vágányokat nem lehet mindenütt 2 méter magas acélkerítéssel védeni a vadaktól, mint például Németország számos ICE-vonalát vagy a spanyol AVE gyorsvasutat, amely Madridot köti össze Sevillával. Ez rengeteg pénzbe kerülne és a legtöbb vasútvonal esetében nem állna arányban az évente előforduló gázolások számával.

Macubara Kadzuej és kollégái az ivatei egyetemen arra gondoltak, hogy az állatok királyának nemcsak a látványa, de a szaga is menekülésre készteti a legtöbb emlősállatot. Ezért a moriokai állatkertből vett oroszlánürüléket vízzel felhígították, majd a lét kipermetezték egy 2 kilométer hosszú pályaszakasz mentén. Az eredmény minden várakozást felülmúlt. Ott, ahol korábban szinte hetente ütött el a vonat őzeket, szarvasokat, nyestkutyákat, az oroszlánszagnak köszönhetően hat hónapon át egyetlen gázolás sem következett be. Nyilvánvaló, hogy a nagymacska szaga tartotta távol a sínektől az arra kalandozó vadakat.

A dolog egyetlen szépséghibája, hogy a permetlé hatását nemcsak az állatok, de az utasok, illetve a vasút közelében lakó emberek is érzik. Macubara és társai ezért most azon dolgoznak, hogy laboratóriumi kísérletekkel olyan szagvariánst állítsanak elő, amely elviselhető az emberek számára, ám egyúttal még kellően riasztóan hat az érzékenyebb szaglású vadakra. Siker esetén a majdani permet hatásosan tarthatná távol a japán falvak házaitól a főleg télen bemerészkedő galléros medvéket is, amelyek táplálék reményében keresik föl a hideg évszakban az emberi településeket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?