Brüsszel. Magyar nyomozók váratlan fejleménnyel szolgáltak a brüsszeli esküdtszéken folyó Pándy-per tárgyalásán.
Magyar tanú Pándy savazós tetteiről
Brüsszel. Magyar nyomozók váratlan fejleménnyel szolgáltak a brüsszeli esküdtszéken folyó Pándy-per tárgyalásán. Kovács Lajos ezredes – aki a hat családtagjának meg-gyilkolásával vádolt Pándy András ügyében a magyarországi nyomozásokat vezette – elmondta a tárgyaláson, hogy közvetlenül Brüsszelbe utazásuk előtt felkereste őt Pándynak egy régi magyarországi kapcsolata, Koplányi István. Koplányi elmondta, hogy Pándy András beszélt neki a gyilkosságokról jó nyolc-tíz évvel ezelőtti brüsszeli tartózkodása alkalmával. Egyebek között megemlítette, hogy amikor a vádlottal együtt vágtak fel fahasábokat Pándy láncfűrészével, Pándy azt mondta neki, hogy mint a fatörzset, az embert is úgy kell forgatni, ha fűrésszel vágják darabokra. Azt is említette Koplányi, hogy a brüsszeli házban látta az eldugult lefolyók tisztítására használatos Cleanest-savat, sőt a karjára is cseppent belőle és nyomot hagyott. Kovács szerint megvizsgálták Koplányi karját, és a fekete folt valóban savas marásnak látszik. Koplányi azt is állítja, hogy egy ajtón keresztül is hallotta a két vádlott Pándy András és Ágnes hangos szóváltását a néhány évvel korábban végrehajtott gyilkosságokról. (A másodrendű vádlott, Pándy Ágnes vallomása szerint a családtagok meggyilkolása után feldarabolták a pincében a holttesteket, majd a felmelegített Cleanest oldószerben teljesen eltüntették a hullákat). Kovács ezredes hozzáfűzte, hogy Koplányit még a nyomozati szakaszban kihallgatták a belga és a magyar nyomozók is, de akkor nem említette, hogy Pándy valaha is beszélt volna neki a gyilkosságokról. Személyes benyomása Koplányiról mindig is az volt, hogy a tanú többet tud, mint amit elmond, de utólag „felzárkózik“ a fejleményekhez.
A tárgyalás legmegindítóbb tanúvallomásai hangzottak el tegnap, amikor Pándy András két legfiatalabb gyerekét kérdezték ki. A 22 éves ifjabb András és a 21 éves Réka 7-8 éves gyerekek voltak, amikor a család véres tragédiasorozata feltételezhetően lezajlott, s így kevés közvetlen emlékük maradt édesanyjukról, apjuk első feleségéről pedig semmi, a négy eltűnt és feltehetően meggyilkolt testvérről még kevésbé. Rékát 1992-ben állami gondozásba helyezték, miután Pándy Ágnes feljelentette apját, hogy vérfertőző viszonyt kényszerített rá, hat családtag pedig eltűnt.
Kettőjük közül Réka határozott fellépéssel világos válaszokat adott a bíró kérdéseire. Gyerekkorából két mozzanatot emelt ki: Ágnes anyailag gondoskodott róla, és kedves volt hozzá, amíg intézetbe nem helyezték. A másik epizód, hogy apja el akarta rabolni az intézetből, két kocsival és segítő idegenekkel jött, hogy elvigye a liege-i repülőtérre, s onnan feltehetően Magyarországra. Ő azonban sivalkodni kezdett, amikor észrevette apját, és tiltakozására végül meghiúsult elrablása. Amikor saját lábára állt, és újra találkozott Ágnessel, valamit megértett abból, hogy milyen természetellenes viszony fűzte nagyobb féltestvérét az apjához. Mély hatást tett az esküdtekre Réka összefoglaló kijelentése: „Azt hiszem, hogy apám még önmagához sem őszinte, de már nem tud megtörni senkit, csak saját magát“. A gyilkosságok gyanújáról csak a sajtóból értesült.
Ifjabb András az apjánál nőtt fel, és vele élt annak 1997-es letartóztatásáig. Sokkal zavartabban, bizonytalanabbul vallott, mint a húga, több kérdésre hosszú hallgatás után, vagy úgy sem felelt. Annyit azért elmondott, hogy 1994 és 1997 között Magyarországon többször tanúja volt, amikor apja fiatal idegeneket mutatott be gyermekeiként különböző embereknek az eltűntek helyett. Pándy András azt mondta, hogy András fiát lelkileg összetörték a korábbi kihallgatások, és skizofrén lett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.