Magyar kutatónő szenzációs felfedezése

Maryland. A felnőtt emberi csontvelőből származó őssejtek eljuthatnak az agyba, és ott működőképes neuronokká alakulhatnak át – állítja Mezey Éva magyar származású amerikai kutató. A marylandi felfedezés különösen azért jelentős, mert megfelelő eljárások alkalmazásával az őssejtek felhasználhatók sérült agyterületek újjáélesztésére is.

Mezey Éva felfedezését a New Scientist tette közzé. A hét tudományos bejelentésének is tekinthető felismerést közlő kutató a Népszabadságnak elmondta, Szentágothai János professzor irányítása alatt dolgozott, később a Semmelweis Egyetem anatómiai intézetébe került, innen ment ki 1989-ben az Egyesült Államokba. A tudósok eddig azt hitték, hogy a csontvelőből származó őssejtekből kizárólag vérsejtek és csontsejtek fejlődhetnek ki. A Mezey által vezetett marylandi amerikai kutatócsoport (National Institute of Neurological Diseases and Stroke) négy olyan halott nő agyszöveteit vizsgálta, akik életük során férfidonoroktól származó csontvelőt kaptak.

A kutatók az Y kromoszóma jelenléte után nyomoztak az agyszövetben, és azt tapasztalták, hogy minden megvizsgált női agyban nagy mennyiségben volt Y kromoszómát tartalmazó idegsejt. (A nők genetikai állománya eredendően nem tartalmaz Y kromoszómát, ilyen kromoszóma csak férfidonortól kerülhet a nők szervezetébe.) Ezek a sejtek nem elkülönülten, hanem kisebb csoportokban helyezkedtek el, ami arra utal, hogy a férfi donorból származó csontvelői őssejt előbb idegsejtté alakult, majd osztódni kezdett és halmazokat képezett. A továbblépéshez azonban tisztázni kell, hogy miként lépnek be az őssejtek a vérkeringésből az agyba, hogyan lehet erre őket serkenteni, milyen behatásra fejlődnek idegsejtté és miként találják meg a sérült vagy éppen elhalt területeket. Biztonsági szempontból pedig az az alapvető kérdés, miként kerülhető el, hogy az őssejtekkel együtt vírusok is bekerüljenek az agyba.

Laboratóriumi kísérletek már korábban igazolták, hogy humán csontvelői őssejtekből agysejtek alakulhatnak ki. A magyar kutatónő eredményei azt igazolják, hogy ez a folyamat spontán, magától is működik. Mezey szerint a mechanizmus részleteinek megfejtése esetén az agybetegségek egyes típusainak újfajta kezelése, például sérült agyterületek újraélesztése is elképzelhető.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?