Ma retteghetnek a babonások

A babonák végigkísérik az emberiség történelmét. Különböző hiedelmek kapcsolódnak a boszorkányokhoz, a fekete macskákhoz, a kéményseprőkhöz, és persze a péntek 13-ához.

A civilizált társadalmakban is sokan tartoznak a babonások táborába, persze nem mindenki vallja ezt be. Van azonban néhány tény, amely arra utal, hogy a 13-as számot sokan tartják szerencsétlennek: a Forma-1-ben és általában a technikai sportokban nincs 13-as számú versenyautó; Amerikában az épületekben nincs 13. emelet, a kórházakból még a 13. számú kórterem is hiányzik; s nem szerencsés az sem, ha 13 ember ül egy asztalhoz.

A babona szerint, ha egy asztalnál tizenhárom ember ül, közülük hamarosan meghal valaki, hiszen az utolsó vacsorán is Jézus volt a tizenharmadik az apostolai között.

A legendák szerint Napóleon sosem vacsorázott volna tizenharmadmagával. Franklin Delano Roosevelt amerikai elnök sem engedte meg, hogy tizenhárman üljenek asztalához. Mindig a közelben tartotta titkárnőjét, Grace Tullyt, aki szükség estén tizennegyedikként foglalt helyet az elnök asztalánál. ĺgy aztán Tully kisaszszony gyakran ebédelt vagy vacsorázott a Fehér Házban. Párizsban létezett a quatroziéme (a tizennegyedik) intézménye, melynek révén végszükség esetén bárki rendelhet egy hivatásos tizennegyedik vendéget. Roosevelt egyébként attól is idegenkedett, hogy tizenharmadikán vonatra szálljon, inkább 12-én este vagy 14-én reggel indult útnak.

A 13-as számtól való félelem ókori eredetű babona. A 12-es szám ugyanis a tökéletességet jelenti, hiszen 12 hónap van és a napnak 12 órája van. Az ókori kabbalisták (a kabbala szó szerinti jelentése „átadás, hagyomány“; tágabb értelemben a zsidóság ezoterikáját jelenti a kései ókor óta, szűkebb értelemben a középkorban keletkezett misztikus teozófiai irányzatot) szerint ha ehhez a tökéletes számhoz hozzáadódik még egy, az megbontja az egységet, a harmóniát és halált hoz. Ezért rettegnek a babonások a 13-as számtól.

A keresztény világban a pénteki napot is sok babona övezi. A hagyomány szerint Jézust pénteken feszítették keresztre. Sőt, állítólag ez volt a paradicsomi bűnbeesés napja is. ĺgy aztán a pénteki nap nem alkalmas arra, hogy házasságot kössünk, új házba, lakásba költözzünk, új állást vállaljunk vagy nagy útra induljunk.

A péntektől való irtózás egy másik forrása lehet az, hogy a tizekilencedik századig a péntek volt Európában a hóhér napja, rendszerint ekkor hajtották végre a nyilvános kivégzéseket is. Angliában péntek 13-ára azt ajánlják, mindenki maradjon otthon, aki el akar kerülni bármilyen kedvezőtlen eseményt. (-dor, tv2.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?