Levéltrágyázás keserűsóval

A magnéziumhiány tünetei a gabonaféléknél elsősorban a szárbaindulás időszakában figyelhetők meg.

Ennek következtében késik a növekedés, terméscsökkenés majd minőségromlás alakulhat ki. A magnéziummal végzett levéltrágyázás kísérleti eredményei azt mutatják, hogy még azokban az állományokban is, ahol a magnéziumhiány tünetei nem észlelhetők, mintegy 5-8 százalékos szemtermés-növekedés érhető el.

A tápelem pótlására a keserűsót, a növények számára közvetlenül felvehető magnézium szulfátot ajánlják a szakemberek. A keserűsó-oldattal permetezett gabonában növekszik a szárszilárdság, nagyobb kalászok fejlődnek és a vadkár is kisebb.

A káliumtól eltérően, amelynek felvétele a virágzással gyakorlatilag befejeződik, a magnézium felvétele a gabonaféléknél gyakorlatilag az érésig tart. Mivel a magnézium nemcsak a növekedéshez, hanem az optimális szemképzéshez is szükséges, a talaj magnéziummal való ellátottsága fontos tényező. Ha ez nem kielégítő, vagy más környezeti tényező, pl. a szárazság akadályozza a magnézium felvételét, a keserűsó-oldattal történő permetezésnek jelentős befolyása lehet a terméshozamra. A gazdának elsősorban a talaj magnézium-ellátottságát kell figyelembe vennie, de a vegetációs időszakban célzott keserűsó-oldatos levéltrágyázással a szem növekedéséhez szükséges magnézium felvételét is elősegítheti. A levéltrágyázás azonban semmiképpen nem helyettesítheti a talaj megfelelő tápanyagellátását.

Mivel a keserűsó maradék nélkül jól oldódik a vízben, a növényvédelemre alkalmas permetezőgépekkel könnyen kijuttatható. Az oldat koncentrációja maximálisan 5 százalékos lehet, vagyis legfeljebb 5 kg keserűsót oldanak fel 100 liter vízben. Kisebb vízmennyiség, vagy a magnéziumhiány látható tünetei esetén a permetezést 5-10 naponként ajánlott megismételni.

A tápoldatot a gabonafélékben két vegetációs időpontban lehet adagolni. A növényzet bokrosodása és szárbaindulása kezdetén azért ajánlott a kijuttatása, mert a szárbaindulás kezdetén a magnézium-felvétel nem tud lépést tartani a növények gyors növekedésével, hiánytünetek alakulnak ki. Ebben az időszakban hektáronként 10-12,5 kg mennyiségű keserűsó kijuttatása már a szemképződésre is kedvező hatással van.

A keserűsó-oldattal való permetezés második ajánlott időszaka a virágzás után az érésig tart. Ilyenkor nagyon intenzív a tápanyagok beépülése a magvakba. A gyakorlati szakemberek is tudják, hogy minél tovább marad zöld a zászlóslevél, annál jobban telítődik a szem. Az 5 százalékos keserűsó-oldattal való permetezés abban a stádiumban a legalkalmasabb, amikor a a kalászok, illetve a bugák már teljesen látszanak. Ekkor a magnéziumot már nagyrészt a toklász és a pelyvalevél, vagyis a szem közvetlen környezete veszi fel. Ebben az időszakban szintén 10-12,5 kg/ha adagban juttatjuk ki a növényzetre.

Mivel a magnézium nemcsak a klorofilban nélkülözhetetlen, hanem több mint háromszáz enzim aktiválásával is részt vesz a növények anyagcsere-folyamataiban, a meghatározott fejlődési szakaszban alkalmazott kiegészítő gyorsan ható magnézium-ellátás jelentős mértékben javíthatja a szemek telítettségét, ezáltal a termésmennyiséget is. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?