Közzétették az idei támogatási tételeket

Az agrárágazat költségvetéséből idén az agrártermelők az egységes területalapú támogatásra 4,809 milliárd koronát kapnak, a kiegészítő támogatásokra pedig hozzávetőlegesen 2,456 milliárd korona jut, derül ki a szaktárca honlapján közreadott tájékoztatóból.

Az uniós előírásoknak megfelelően az idén is december elsejétől kezdik meg az idei évre esedékes támogatások folyósítását, amelyekre összesen 14 506 kérvényt nyújtottak be a támogatásokra jogosult agrárvállalkozások és gazdálkodók. Számuk az előző évi kérvényezők számához viszonyítva hétszázzal több. A kérvényezők száma gyakorlatilag csaknem minden támogatási csoportban növekedett az előző esztendőhöz viszonyítva. A szántóföldi növényekre folyósítandó támogatásokra például 11 925 kérvény érkezett (tavaly 11 534), a kedvezőtlen adottságú területekre vonatkozó támogatásokra 4101 igénylést nyújtottak be (tavaly 3669-et). Idén első alkalommal kapnak a répatermelők külön támogatást, erre a tételre összesen 356 répatermelő kért dotációt. A cukorreformmal kapcsolatos támogatásokra egyébként idén összesen 442 millió koronát osztanak szét a jogosult termelők között. Ennek hektáronkénti öszszege 14 058 korona. A cukortermesztőknek folyósítandó támogatásokról szóló végzést azonban várhatóan csak a jövő év elején kapják meg a jogosultak. A speciális növények közül a komlótermesztők hektáronként 9 ezer koronát (összesen 2,75 millió koronát), a dohánytermesztők a Burley típusú dohány termesztéséért 75 ezer koronát, a Virginia típusúért pedig 120 ezer koronát kapnak hektáronként, ez a két tétel összesen 112,267 millió koronát tesz ki.

Ismert az egy hektárra jutó területalapú támogatás mértéke is: a jogosult kérvényezők hektáronként 2459 koronának megfelelő összegre számíthatnak, ami 360 koronával több, mint az előző évi támogatás nagysága. Az Agrárkifizetési Ügynökség tájékoztatója alapján a szántóföldi növények után járó támogatás 2192 koronát tesz majd ki. A kedvezőtlen területek után járó támogatási tételek között a hegyvidéki területeken gazdálkodók 4001 koronára, a többi kedvezőtlen területen pedig 1979 koronára lesznek jogosultak. A különlegesen kedvezőtlen adottságú területekért járó támogatás összege hektáronként 1477 korona, a környezetvédelmi megkötésekkel gazdálkodók számára az ilyen területek után 1584 korona támogatás jár.

Az állattenyésztésben szintén növekedett a támogatást igénylők száma. Az anyatehenek iránti támogatásra 488 kérvény érkezett a kifizetési ügynökséghez (tavaly 449), a bárányok és kecskék tartásáért járó támogatásra 1008-an nyújtottak be igénylést (tavaly 977-en). Információk szerint az anyatehenekre állatonként 4300 korona (összesen 120 millió korona), a bárányok és kecskék tartására folyósítandó támogatásra pedig 560 korona (összesen 171 millió korona) kerül elosztásra.

Ismeretes, hogy az unióba való belépéskor országunknak 1,995 millió hektár mezőgazdasági termőterületet ismertek el, ebből a szántóföldi terület elismert nagysága 1,004 millió hektár. A szaktárca tájékoztatója szerint miközben a szántóföldekre benyújtott igénylések 1,096 millió hektáros nagyságrendben meghaladják az unió által elismert referenciaértéket (1,004 mil. ha), az elismert mezőgazdasági termőterületre benyújtandó igénylések még mindig nem merítik ki a teljes keretet, mivel csupán 1,865 millió hektár termőterületre vonatkozó igénylést tartanak nyilván az idén. A fennmaradó 90 ezer hektár miatt várhatóan mintegy 220 millió koronával kevesebb támogatást veszünk igénybe az uniós forrásokból.

Ugyanakkor a tavalyi támogatások kiszámításakor az unió központjában történt hiba miatt a gazdák kisebb támogatást kaptak, mint amennyi járt volna. A hektáronként járó 22 korona 55 fillér különbözetet utólagosan fizetik ki annak a több mint 13 ezer kérvényezőnek, akinek tavaly keletkezett igénye a támogatásra. Az erről szóló értesítést várhatóan a jövő év első negyedében kapják meg az érintettek.

A szaktárca honlapján közreadott tájékoztató szerint megvan az esély arra, hogy az idei tavaszi árvizek és belvizek okozta károk miatt benyújtott kártérítési igények is kifizetésre kerüljenek. A kártérítés nagysága és az egyes termőterületekre átszámított értéke azonban egyelőre még nem ismert. (mpsr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?