Ma és/vagy holnap kezdődik a muzulmánok böjti hónapja, a ramadán. Az iszlám országokban gyakorlatilag megáll az élet, az amúgy is nehézkes ügyintézés tovább lassul.
Kezdődik a ramadán
A 30 napos önmegtartóztatás gyakorlata hasonlóságot mutat a keresztények 40 napos böjtjével. Az igazhitűeknek ilyenkor napkeltétől napnyugtáig tartózkodniuk kell az evéstől, ivástól, dohányzástól, fürdéstől, a zenehallgatástól, a házasélettől és a test egyéb örömeitől, a különlegesen kegyes hívők még a nyálukat sem nyelik le. Különösen megterhelő a ramadán időszaka, ha a nyári hónapokra esik, amikor amúgy is elviselhetetlen a hőség és hosszabbak a nappalok. Felmentést csak a 14 éven aluli gyermekek, az utazók, a terhes és szoptatós anyák, továbbá a gyenge egészségűek kapnak, nekik azonban adakozniuk kell a szegények javára.
A böjt kezdetét úgy határozzák meg, hogy az előző sabán hónap végén nagyhitű, megbízható embereket küldenek ki, akik hiteles tanúk előtt igazolják, hogy a Holdat látni lehet. Ugyanezt az eljárást követik a hónap végén is. Mára a dolog annyit változott, hogy a rádióban és a televízióban is felhívják a hívőket: ha valaki látja a Holdat, azonnal jelezze a vallási vezetőknek. Egy-egy felhős éjszaka vagy éles szemű muzulmán napokkal is meghosszabbíthatja vagy megrövidítheti a böjtöt. Sőt, idén Iránban forradalminak számító újítást engedélyezett Ali Hamenei ajatolláh, a legfőbb vallási vezető: távcsövet is használhatnak a Hold feltűnésének megfigyelésére, a böjti hónap végének meghatározása céljából.
Napnyugtakor – ezt hagyományosan egy ágyúlövés jelzi a citadellából – aztán megélénkül az élet: kezdetét veszi az iftár, a lakoma. A szent helyeket kivilágítják, a boltok kinyitnak, az élet az éjszakai órákban zajlik. (mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.