Karácsonyi ajándékok hitelből

Egy hetünk maradt arra, hogy megvegyük a karácsonyi ajándékokat. Ha időközben elfogyott a pénzünk, ám nem szeretnénk csalódást okozni a családunknak, nem marad más hátra, hitelt kell felvennünk. Kihez forduljunk, ha nem szeretnénk pórul járni?

Az áruhitelező társaságok és a bankok a karácsony előtti időszakban újabbnál újabb kedvezményes ajánlatokkal rukkolnak elő. Egyre gyorsabban és egyre kedvezőbbnek tűnő feltételek mellett juthatunk hitelhez. A csábító ajánlatok a későbbiekben azonban megbosszulhatják magukat. ĺgy mielőtt lecsapnánk az első kedvező ajánlatra, érdemes felmérni, hogy számunkra mi lenne a legjobb megoldás. A legfontosabb tényező természetesen a hitel nagysága.

Ha alacsonyabb hitellel is beérjük, akkor a legjobb megoldásnak a folyószámlahitel számít. Ez a folyószámla terhére igénybe vehető, rövid lejáratú hitel. A bank engedélyezi ügyfele számára, hogy folyószámlája egy meghatározott összeg erejéig negatívba forduljon. A folyószámla-szerződéshez hitelszerződés is kapcsolódhat, amelynek alapján a bank meghatározott hitelkeretet tart fenn a számlatulajdonos rendelkezésére, amelynek terhére külön rendelkezése nélkül kölcsönt folyósít a számlatulajdonos részére. Az így igénybe vett hitel után a bank kamatot számol fel. Ha a hitelt képesek vagyunk hamar visszafizetni, mindez nem kerül sokba.

Ha drágább ajándékra fáj a fogunk, közvetlenül az üzletben érdeklődhetünk, hogy valamely áruhitelező társaság nem hitelezi-e a terméket kamatmentesen. Ez esetben ugyan a kezdőrészlet magasabb lesz, végül azonban az áru nem kerül többe, mint ha készpénzben és azonnal kifizettük volna az egész vételárat. Ilyen kedvezményekre különösen karácsony előtt nem nehéz rátalálnunk. Az áruhitelező társaságok azonban lehetővé teszik azt is, hogy ne kelljen kezdőrészletet fizetnünk, vagyis az árut anélkül vihetjük haza, hogy bármit is fizetnénk, a hitelt pedig karácsony után kezdhetjük törleszteni. Ez esetben azonban számolnunk kell azzal, hogy a termék minimum 15, de akár 50 százalékkal is drágább lehet, mint ha a saját pénztárcánkból fizetnénk ki.

A nagyobb értékű ajándékok esetében jó megoldásnak számít a banki hitel is. Mielőtt azonban felkeresnénk a bankot, érdemes felmérnünk, hogy milyen garanciát vagyunk képesek felajánlani a kapott hitelért. Nagy általánosságban ugyanis elmondható, hogy minél kedvezőtlenebb garanciát vagyunk képesek nyújtani, annál nagyobb kamatokra számíthatunk. Nem mindegy az sem, hogy milyen hitelforma mellett döntünk. A szabad felhasználású hitelek általában drágábbak, mint a célirányosak. Ez utóbbiakat egy pontosan meghatározott célra vehetjük fel. A bankok egy része több gyártóval is együttműködik a célirányos hitelek folyósításában. Az üzletben így nem árt rákérdezni erre az eshetőségre is.

A pénzintézetek többsége ma úgynevezett gyors hitelt is kínál. A gyorsaságért azonban fizetnünk kell, ami természetesen magasabb kamatokkal jár. Míg egy klasszikus, szabadon felhasználható hitel esetében a kamatok 6–10 százalék között mozognak, a gyors hitelekért 18 százalék körüli kamatot fizetünk. Épp ezért ha csak nincs szükségünk nagyon gyorsan pénzre, inkább a klasszikus hiteleket válasszuk.

A legalacsonyabb kamatokat az úgynevezett amerikai jelzáloghitelekre számítják fel. Ezekért ingatlannal kell kezeskednünk, ugyanakkor szintén rendkívül gyorsan el lehet intézni, és a bank nem kérdez rá arra sem, hogy mire használjuk fel a hitelt. Ezt a hitelformát azonban nem érdemes alacsonyabb összegek esetében igényelni, hiszen egy kisebb pénzösszegért nem érdemes kockáztatni a lakásunk elvesztését.

Gyors hitelt vehetünk fel a banki engedéllyel nem rendelkező pénzügyi szolgáltatóktól is. Ezek esetében még jobban oda kellene figyelnünk a teljes hiteldíjmutatóra, hiszen a kölcsöneikért borsos árat kérnek. Előnyük ugyanakkor, hogy nem követelik meg tőlünk a bevételeinkről szóló igazolást, így sok kispénzű családnak ez az egyedüli lehetősége, hogy hitelhez jusson.

Végezetül elmondható, hogy minél rövidebb futamidőt választunk, annál olcsóbban ússzuk meg a hitelfelvételt. Épp ezért alaposan fel kellene mérnünk, hogy havonta milyen összeget vagyunk képesek fizetni, és ez alapján a lehető legrövidebb futamidőt választani. A pénzügyi elemzők szerint a család havi bevételeinek 35 százalékánál többet nem szabadna fizetnünk a törlesztőrészletekre. Ez utóbbiak problémamentes finanszírozásához azonban jó, ha a családnak legalább három havi törlesztőrészlet előre félre van téve, hiszen soha nem lehet tudni, hogy milyen problémák merülhetnek fel a család életében. (mi, t, p)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?