Jön a téli depresszió

Budapest. Már a drámairodalom óriása, Shakespeare is a rosszkedvünk telét állította szembe a fény varázslatával, tudva, hogy a borongós, hűvös nappalok évszaka egyben a depresszióé is. Ám nem vagyunk tehetetlen rabjai rossz hangulatunknak!

Korán leszáll az este, szürke-ködös a táj, hideg, fénytelen napok elé nézünk, közeleg a tél. Sokan érzik úgy: borús és kilátástalan a következő néhány hónap. Számukra ugyanis menetrendszerűen elérkezik a téli depresszió. A világban egyre terjedő, sok országban népbetegségnek számító depresszió egyik szezonális fajtája ez, ami szakemberek megfigyelése szerint főként a 25-45 év közötti nőket érinti. „Szerencsére nem azonos a sokkal súlyosabb, klasszikus depresszióval” – magyarázza dr. Rihmer Zoltán pszichiáter főorvos –, de a lakosság egy részét érinti ez az ősszel kezdődő és tavasszal nagyrészt spontán gyógyuló szezonális betegség. Tehát a sokarcúnak tartott depresszió enyhébb lefolyású változatáról van szó; legfőbb ismertetőjelei a borús-szomorkás hangulaton kívül a teljesítmény csökkenése, az érdektelenség, aluszékonyság, fáradtság, az étvágy rohamos megnövekedése, főként az édességek iránt. Bár valamennyi pszichiáter véleménye megegyezik abban, hogy a depresszió nem egyszerűen kedv kérdése, ez esetben mégis a hangulatváltozás a legszembetűnőbb: a begubózás, a mosolytalanság, nemtörődömség, a semmi nem fontos látszata. Ez az állapot rendszerint október végétől március végéig tart, de, ha évről-évre ismétlődik, érdemes odafigyelni rá. Bár a téli depresszió mélyén nem a minket körülvevő hétköznapi bosszúságok húzódnak meg, nem az elkerülhetetlen apróbb kudarcok, nem a félelmek, szorongások, de ilyenkor ezek is aránytalanul felnagyítódnak és fokozzák az amúgy is rossz hangulatot.

A téli depresszió szerencsére könnyen kezelhető, ha nem hanyagoljuk el, hiszen legfőbb okozója a fényhiány. A fény igen nagy szerepet játszik életünkben, hiszen segítségével kerül a szervezetünk szinkronba az évszakok és napszakok változásaival. Télidőn ez az egyensúly felbomlik, éppen ezért a természetes fényt mesterségessel kell pótolni. Ma már erre számtalan alkalom kínálkozik, hiszen olyan világító eszközök vannak forgalomban, hogy a legzordabb napokon is napfényt varázsolhatunk magunk köré. A hangulatjavító fények mellett más módon is karbantarthatjuk magunkat. Sokan esküsznek a zene- és általában a művészetterápiára, de a kiadós séták, az otthonról kimozdulás, a jóízű beszélgetések, a vitaminokban gazdag étrend, de akár egy jó könyv, film, színdarab is sokat segíthet kezdődő depressziónk leküzdésében. A lényeg az, hogy ne hagyjuk elhatalmasodni a rosszkedvet, gondoljunk arra: az évszakok változása a természet örök törvénye!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?