Internet-előfizetést karácsonyra!

Szlovákia még messze van attól a szinttől, amivel néhány európai ország büszkélkedhet, nevezetesen, hogy ötven-hetven százalékos a szélessávú internet penetrációja. Hazánkban ez a szám alig haladja meg a tíz százalékot. Karácsony után ez az arány jelentősen emelkedhet, hiszen mind többen ajándékoznak szolgáltatást – köztük internet-előfizetést.

A hazai piac liberalizációja után több szolgáltató is megjelent, melyek különböző tarifacsomagokkal szeretnék megnyerni az ügyfeleket. Igaz, némely operátor – pl. a kábelszolgáltatók, vagy a mikrohullámú internetet kínálók – csak bizonyos városokban kínálják szolgáltatásaikat, így hiába a kedvező ajánlat, más megoldás mellett kell dönteni.

Az otthoni internet az előítéletekkel ellentétben nem luxus. Ma már sok olyan szolgáltatás érhető el a világhálón, amely megkönnyíti mindennapjainkat – internetbankig, on-line utazási irodák stb. –, hamarosan a sorban állást is el lehet felejteni. És szintén már csak idő kérdése, hogy a hivatali ügyeket is az interneten keresztül intézhessük.

Mielőtt megvásároljuk az internetet, érdemes átgondolni, mi mindenre lesz használva, illetve, hogy hol.

Ha csak időnként szeretnénk kapcsolódni a világhálóra, akkor nem kell méregdrága csomagot vásárolni, elég az olcsóbb csatlakozás is. Ha azonban napi két-három órát szeretnénk szörfölni a neten, akkor érdemesebb a drágább, nagyobb sebességű csomagot választani.

Ha pedig napi 5-6 órát is dolgozni fogunk az interneten, akkor a legjobb az ún. flate-rate csomag, amely lényege, hogy nincs korlátozva az adatátvitel, sem az idő.

Ha csak otthon használjuk, akkor a vezetékes kapcsolat a jobb, hiszen gyorsabb, ám aki utazás során is on-line akar lenni, annak a mobil internet a jobb megoldás. Igaz, itt egyelőre alacsonyabb a sebesség, és sok helyen nincs még elfogadható sebességet biztosító EDGE-térerő. Néhány hónapon belül a mobil internet komoly piaci mozgást fog előidézni (lásd a Még nagyobb sebesség című írásunkat).

Mindegyik társaság díjazza, ha 12 vagy 24 hónapos hűségszerződést ír alá a vásárló, így akár 25 százalékkal is olcsóbb lehet a havidíj, és egyéb kedvezmények, támogatott számítógép vagy notebook is járhat a hűséges ügyfeleknek.

Mielőtt aláírja a szerződést, mindenképpen olvassa el az apró betűs részt is , hiszen általában az a néhány sor tartalmazza a legfontosabb információkat, és az esetleges korlátozásokat.

Néhány fontos szempontok, amelyek segítenek dönteni: van-e lefedettség; milyen a sebesség; van-e adatkorlátozás, ha igen, mennyibe kerül egy újabb megabájt; mennyibe kerül a csomag; használható-e a nap bármely szakaszában.

Hogyan csatlakozzunk?

Dial-up. Sok településen egyelőre csak ilyen kapcsolat van. Ennek sebessége nagyon lassú. Hátránya – a lassúsága mellett – veszélyessége, ugyanis betárcsázós, így egy figyelmetlenség során olyan programokat is telepíthet a gépre, amelyek több tízezer koronás számlát eredményezhetnek (a dialerprogram ugyanis a pár filléres percdíjas számot átirányítja egy emeltdíjasra, amely akár 100 korona is lehet percenként). Szlovákiában is volt rá több példa, hogy a gyanútlan ügyfélnek 50 ezer koronás számlát hozott a postás.

DSL. Már nemcsak a Slovak Telecomtól vásárolhatunk vezetékes szélessávú internetet. Igaz, abban az esetben is elő kell fizetni a ST valamely hangszolgáltatását, ha más szolgáltató kínálata mellett döntünk. Itt a sebesség szinte negyedévente emelkedik, most már 1024 kbit/s-os, ami gyorsnak mondható.

Kábel. A kábeltelevíziós szolgáltatók által biztosított internet nagy előnye, hogy nincs aggregáció, azaz ha egyszerre többen csatlakoznak a netre, akkor sem csökken a sebesség. A hátránya pedig, hogy csak a nagyobb városokban lehet ezzel a technológiával csatlakozni az internetre.

Mikrohullámú internet. Ez a technológia főleg a kis szolgáltatóké. Hátránya, hogy még mindig megbízhatatlan, az időjárási viszonyok befolyásolhatják a kapcsolatot.

Mobil internet. A mobil internet egyik legnagyobb előnye, hogy bárhol használható, ahol van térerő – igaz, ehhez kell egy hordozható számítógép is, adatkártya vagy mobiltelefon. A kezdeti nevetséges sebesség (9 kbit/s) már a múlté, hiszen létezik már GPRS/EDGE és újabban Flarion-kapcsolat is.

WiFi: Ezzel a technológiával elsősorban újabb lakásokban, üzletközpontokban, tereken találkozhat. Sokszor teljesen ingyenes.

Ne fizessen elő lassú internetre!

Az interneten ma már nem érdemes spórolni, nem szabad lassú internetre előfizetni, hiszen ezek ára sokszor csak száz koronával olcsóbb, mint a valóban gyors szolgáltatásoké. Elsőként azt érdemes megtudni, azon a településen, ahol él, milyen internetkapcsolat van. Általában két lehetőség közül lehet választani, sokszor azonban több szolgáltató is kínál internetcsatlakozást. 512 Kbit/s-os sebességnél lassúbb internetre ne fizessünk elő!

Melyik szolgáltató?

A következő szempont, hogy az internetet hol szeretné használni. Ha csak otthon, akkor az egyik legjobb megoldás – és ez a legelérhetőbb is – a T-Com vagy valamelyik alternatív szolgáltató DSL-technológiájú internetje. Ennek sebessége szinte félévente emelkedik, az ára viszont ritkábban. Persze, a sebesség elsősorban a szolgáltató függvénye. Ha viszont gyakran van úton, és nem szeretne egyszerre több csatlakozásra előfizetni, akkor a legjobb megoldás a mobil szélessáv. Ez mindkét hazai szolgáltató kínálatában megtalálható, és várhatóan az év végén az újabb szolgáltató érkezésével a kínálat tovább bővül. Az Orange a 3G-t és a HSDPA technológiát kínálja, a T-Mobile pedig ezen kívül még a FLASH-OFDM technológián alapuló gyors internetet is (árak és sebességek a táblázatban).

A fent említett három nagy szolgáltatón kívül több alternatív provider is kínál internetet, DSL-technológián (Slovanet, GTS Nextra, e-Tel stb.), wimax-technológián (WiMAX, Telecom) vagy kábelen. Nagyobb városok terein egyre gyakrabban találkozhatunk ingyenes wi-fi pontokkal is.

Technológiák

A HSDPA legalább 14 Mbps letöltési sebességet ígér, ez pedig a UMTS kezdeti 384 Kbps értékénél jelentősen nagyobb. Mit fog ebből megtapasztalni az átlag előfizető? Összességében gyorsabb és új szolgáltatásokat, kevesebb várakozással eltöltött időt egy online videó megnézésénél, jobb képet, illetve hangminőséget internetezéskor, videotelefonáláskor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?