Holdfogyatkozás holnap hajnalban

2003 első fogyatkozása egy teljes holdfogyatkozás, mely teljes egészében sajnos csak az amerikai kontinensről figyelhető meg.

2003 első fogyatkozása egy teljes holdfogyatkozás, mely teljes egészében sajnos csak az amerikai kontinensről figyelhető meg. A Hold belépése a Föld árnyékába helyi idő szerint holnap hajnalban 4 óra körül kezdődik, de ekkor a Hold már csupán 8-10 fokkal lesz a horizont felett, s az egyre halványuló holdkorong fokozatosan bele fog veszni a látóhatár párájába.

A Hold a Föld árnyékának északi részén fog keresztülhaladni, a teljes fázis 53 perces időtartamú lesz. Sajnos azonban ezt Szlovákiából nem élvezhetjük, mert a teljesség kezdete épp holdnyugtakor fog bekövetkezni, ezért ez már megfigyelhetetlen lesz.

A holdfogyatkozás figyelemmel kíséréséhez jó délnyugati látóhatárral rendelkező helyet válasszunk. A mostani „fél-holdfogyatkozásért” november 8-áról 9-ére virradó éjszaka kapunk kárpótlást, amikor egy újabb teljes holdfogyatkozást láthatunk – ezúttal már teljes egészében.

Holdfogyatkozások alkalmával a Föld árnyéka a Holdra vetül. Ilyenkor a Nap, a Föld és a Hold egy vonalban állnak, a jelenség tehát teliholdkor következik be. A Föld árnyékkúpja és a holdpálya metszi egymást. A méret- és távolságarányok miatt a Hold átmérőjénél mindig nagyobb átmérőjű árnyékfolt keletkezik. Égi kísérőnk legtöbbször a Föld árnyékkúpja „alatt” vagy „fölött” halad el – ez a magyarázata annak, hogy nem minden telihold alkalmával észlelhetünk holdfogyatkozást. A fogyatkozáskor fennálló geometriai viszonyok miatt a földárnyék két részre bontható: félárnyékra (penumbra) és teljes árnyékra (umbra). A félárnyékba való belépéskor a Hold fényessége csökken. Ha ezután a teljes árnyék részben halad keresztül a holdkorongon, akkor részleges holdfogyatkozás játszódik le. Teljes holdfogyatkozáskor égi kísérőnk teljes egészében az umbrába kerül.

Már az ókori görögök is megfigyelték, hogy a földárnyék alakja a Holdon mindig ív alakú, s nem egyenes vonal. Ez akkoriban igen fontos bizonyíték volt a Föld gömb alakjára. Arisztotelész a Kr. e. IV. században az árnyék ívéből megállapította, hogy a két égitest méretaránya kb. 1:3, vagyis a Föld átmérője körülbelül háromszor nagyobb a Holdénál.

A földárnyék mérete meghatározható, ha egy csillag segítségével az égbolt forgását követve ugyanarra a filmkockára többször is lefényképezzük a Holdat. Előtte ki kell próbálni a telihold fényképezéséhez szükséges expozíciós időt, mert az alulexponált képeken a földárnyék nagyobbnak, a túlexpontált képeken pedig kisebbnek tűnik. A holdfogyatkozás jelenségét – a napfogyatkozással ellentétben – védőeszköz nélkül figyelhetjük meg, a szem károsodásának veszélye nem áll fenn. Távcsövön keresztül is nyugodtan szemlélhetjük – ekkor még nagyobb élményben lesz részünk.

A teljes holdfogyatkozások ritkábbak, mint a teljes napfogyatkozások, egy-egy földrajzi helyen mégis sokkal gyakrabban figyelhetők meg. Ennek oka, hogy míg a teljes napfogyatkozás csak egy szűk sávban vonul végig a földfelszínen – az 1999-es napfogyatkozás –, addig a teljes holdfogyatkozás egy időben az egész Földről, pontosabban a Föld felszínének a feléről látható.

Ellentétben a napfogyatkozással, a Hold nem válik teljesen láthatatlanná a fogyatkozás során; halványan, többnyire vörös színben pompázva mindvégig látható marad. A Napból érkező fehér fény a Föld légkörén átszűrődve megtörik, szétszóródik, de különböző mértékben: legjobban a kék, legkevésbé a vörös összetevője. A túlnyomóan vörös árnyalatú fény halványan bár, de továbbra is megvilágítja a Holdat, mivel a légkör fénytörése bejuttat egy kis fényt a teljes árnyék területére. (Forrás: Albireo)

Fontosabb időadatok

A részleges fogyatkozás kezdete: 4:02

A teljes fogyatkozás kezdete: 5:13

A Hold lenyugszik: 5:15-kor

Az időpontok helyi időben (nyári időszámítás) vannak megadva

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?