Hol a tisztelet mostanában?

Sajnos manapság már közhelyként hangzik, hogy egyre csúnyábban, durvábban beszélünk. Tudjuk, hogy ebben a nagy rohanásban mindenki ingerült, ideges, hiszen tapasztaljuk ezt lépten-nyomon, a zsúfolt közlekedési eszközökön, az üzletekben, a hivatalokban stb.

Valahogy kiveszett az emberekből az egymás iránti tisztelet. Ezt a sokszor sértő, durva magatartás már a megszólítások esetében is igen gyakran tapasztaljuk.

Az idősebb hölgyek még jól emlékeznek rá, hogy először a „kislány”, majd a „kisasszony” megszólítás illette őket. A népviseletbe öltözött asszonyok „menyecskék” voltak, míg az idősebbek, a városi ruhát viselők – sokszor társadalmi helyzettől függetlenül voltak a „nagyságák”.

De milyen megszólításokat is kapunk napjainkban?

A fiataloknál még elmegy a „csaj, csajszi” stb. megszólítás. „A néninek mi lesz?” – kérdi a csitri fodrásztanuló az idős asszonytól. Ha mosás, menjen a tálhoz. Sorban állok a zöldségüzletben. Előttem egy idősebb, jól öltözött hölgy kér két kiló mandarint. A nagydarab eladó veszi a zacskót, s gyors mozdulatokkal dobálja bele a gyümölcsöt. Közben egy csinos fiatal hölgy érkezik, valószínű, hogy az eladó ismerőse. A fürt banánt meglóbálja az eladó előtt, majd affektálva mondja: „Zolikám, gyorsan mérd le, nagyon sietek, aerobikra megyek!” „Mindjárt, szivi, csak előbb az öreglánynak elintézem a narancsot.” Látom, hogy a jól szituált idős hölgyet eszi a méreg, de nem szól.

Hát istenem! Olyan színes, gazdag ez a magyar nyelv! Most öreglány, legközelebb talán, „vénség, banya, boszorkány”. Jól tudom én azt, hogy középkorú netán idősebb hölgyekre már nem illik a „baba” vagy a „csaj”, meg az ilyesféle kifejezések, de talán nekik is kijárna a tisztelet. Pl. a „hölgyem”. Emiatt biztos, hogy egyik nőtársam sem sértődne meg. Kezdve a tizennyolctól a kilencvennyolc évesig.

Iparkodjunk hát mindenkit tisztelettel megszólítani, hiszen nem elég, ha külsőleg szuper divatosak, jól ápoltak vagyunk. Amikor kinyitjuk a szánkat, akkor is jólápoltságunkat igazoljuk, lelkünk jólápoltságát, ne essék hát nehezünkre egy-egy „kérem”, „tessék”, „legyen szíves”. Mert a divatból még nem mentek ki ezek a szavak, s ha használjuk őket, kifejezésre juttatva velük az embertársaink iránti tiszteletet, akkor nem is fognak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?