Hektáronként 15 ezer korona

Hektáronként megközelítőleg 15 ezer koronás külön támogatással is számolhatnak majd a zöldségtermesztők a 2007–2013 közötti programozási időszakra kidolgozott vidékfejlesztési terv alapján, annak jóváhagyása után.

Hektáronként megközelítőleg 15 ezer koronás külön támogatással is számolhatnak majd a zöldségtermesztők a 2007–2013 közötti programozási időszakra kidolgozott vidékfejlesztési terv alapján, annak jóváhagyása után.

Ennek feltétele az integrált termesztési rendszerben való gazdálkodás lesz, ami gyakorlatilag környezetkímélő megfontolások és elvek szerinti termesztéstechnológia alkalmazását jelenti. Meghatározott követelményrendszere van, amelybe a talajelemzések alapján végzett célzott tápanyagpótlástól kezdve a vegyi anyagok alkalmazásának minimalizálásig számtalan környezetbarát termesztési módszer beletartozik.

Amint az a Szlovákiai Zöldségtermesztők Uniójának legutóbbi évnyitó rendezvényén Horvát Péter elnök beszámolójából is kiderült, a hazai ágazat termelőinek igencsak elkél a segítség, mivel az utóbbi években tapasztalt piaci nyomás következtében a zöldségtermesztés iránti igény jelentősen megcsappant. A nagyüzemi zöldségtermesztés hozzávetőleges adatok szerint mintegy 9 ezer hektáron folyik, a termelőknek az egyre élesedő piaci viszonyok között számtalan problémával kell megküzdeniük.

Az üzletláncok régóta bírált üzletpolitikája nagyon megnehezíti a hazai termelők piacra jutási lehetőségeit. Az érdekvédelmi szakmai szervezet vezetésének véleménye szerint a hazai szaktárca illetékes ellenőrző szerveinek hatékony minőségvizsgálattal kellene kiszűrniük az üzletek polcairól a behozott, gyakran nem megfelelő minőségű zöldséget, s ezáltal helyet biztosítani az itteni jó minőségű zöldségtermékeknek. Erre természetesen a hazai termesztőknek is alaposabban fel kell majd készülniük mind az áruk minősége, mind pedig a kiszerelés tekintetében.

A hatékony zöldségtermesztés napjainkban elképzelhetetlen öntözés nélkül, az előző években kialakított rendszer azonban jelentősen megdrágította a földekre kijuttatott öntözővízzel kapcsolatos szolgáltatásokat. A szaktárcával való egyeztetés alapján most új rendszert kívánnak bevezetni. A termelőknek felkínálják a lehetőséget, hogy a területükön levő öntözőrendszert 15 évre 1 korona szimbolikus bérleti díjért bérbe vegyék, és a rendszert saját maguk működtessék.

Az ágazatban újabban egyre nagyobb munkaerő-problémákkal is meg kell küzdeniük a még megmaradt nagyobb üzemeknek. Ennek egyrészt a növekvő gazdaság által teremtett új munkahelyek az okai. A zöldségtermelőknek vélhetően fel kell készülniük arra, hogy akár más vidékekről idehozott idénymunkásokkal töltsék fel az állományukat, ehhez szálláshelyeket, szociális ellátást kell majd biztosítaniuk.

Horváth Péter beszámolójában felhívta a figyelmet arra is, hogy az elkövetkező programozási időszakra kidolgozott vidékfejlesztési terv keretében továbbra is lesz lehetőségük a zöldségtermesztőknek arra, hogy a gépparkjukat közösségi forrásokból folyósított támogatásokkal is megújítsák.

A rendezvényen felszólaló Dr. Kádár András a FruitVeb, Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Terméktanács alelnöke az integrált termesztés feltételeivel foglalkozott, s a magyarországi tapasztalatok alapján felhívta a figyelmet arra, hogy az intenzív zöldségtermesztésben nem minden zöldségfajta termesztésében alkalmazható az integrált termesztési rendszer. Ennek a termesztéstechnológiának Magyarországon kidolgozott, uniós feltételeknek megfelelő követelményeit tartalmazó dokumentumot egyébként Kádár András felajánlotta a szlovákiai partnereknek, hogy a benne foglalt tapasztalatokat kihasználhassák.

A Szlovákiai Zöldségtermesztők Uniójának hagyományos kétnapos rendezvénysorozatán szakmai előadásokat is hallgathattak a résztvevők. Dr. Mária Pohánková, a földművelésügyi minisztérium illetékes osztályvezetője például az unió tervezett zöldségreformjáról tartott ismertetőt. A reform céljai mellett tájékoztatott arról is, hogy az ágazat átalakítására vonatkozó elképzelések megvalósítására az elkövetkező időszakban mintegy másfél milliárd eurót szánnak, ebből hétszázmillió euró körüli öszszeget a termelői szervezetek támogatására, nyolcszázmilliót pedig a közvetlen támogatásokra folyósítanak. A zöldségágazat tervezett uniós reformja 2008-tól a zöldség- és gyümölcstermesztést is be kívánja vonni a közvetlen támogatású termesztési ágazatok körébe, tehát a zöldségtermesztők a tervezet elfogadása után szintén hektáronként megszabott közvetlen támogatást kapnának. Az előzetes számítások alapján az ágazati termelőknek szánt közvetlen támogatásra tett javaslat szerint az egységes területalapú támogatás összege erre a területre 4600 koronát tenne ki hektáronként. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?