Hatékony oltóanyag

Toronto. Kanadai kutatók szerint minden remény megvan arra, hogy a közeli jövőben kifejlesszék az atípusos tüdőgyulladás elleni hatékony oltóanyagot.

Mindezt annak a torontói génkutató központnak az egyik munkatársa közölte vasárnap, amelynek kutatóorvosai egy nappal korábban azonosították az Ázsiából elterjedt akut légúti szindróma (SARS) néven ismerté vált betegség genetikai kódját. Remény szerint a kód megfejtése egyrészt lehetővé teszi a mostanáig mintegy 130 halálos áldozatot követelő rejtélyes tüdő-gyulladás megbízható azonosítását, másrészt pedig egy különleges vírusölő hatóanyag kifejlesztését. A szombati felfedezéssel nagy lépést sikerült tenni a betegség leküzdése terén – erősítette meg a hírügynökségek által idézett intézeti kanadai kutató.

A halálos áldozatokon kívül a vírus eddig 3200 személyt fertőzött meg. A rejtélyes betegség tavaly novemberben Dél-Kínában ütötte fel a fejét. A járvány eddig a legtöbb halálos áldozatot Délkelet-Ázsiában követelte. Kanadában tizenhárman haltak meg a betegség következtében.

VESZÉLYES BAKTÉRIUM

Magyarországon eddig táplálékláncból még ki nem mutatott Coli-baktériumot találtak Pécsett. Proksza Árpád, az Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás Baranya Megyei laboratóriumvezető főállatorvosa elmondta: Magyarországon eddig mintegy ötven megbetegedést okozott a baktérium – amit ugyan már korábban sikerült izolálni, de eddig nem vizsgálták, hogy honnan került az emberi szervezetbe. Egy ötlet nyomán kezdték a táplálékláncot vizsgálni, e célból országosan több kutatócsoport alakult. A pécsiek feladata az állatok vizsgálata volt és nekik sikerült elsőként borjú bélsárból izolálni ezt a baktériumot, s az Országos Epidemiológiai Központban végezték el a toxikológiai vizsgálatokat. A pécsi csoport által izolált Escherichia coli O-157-ről kiderült: olyan mérgező toxinokat termel, amelyek elsősorban a legyengült, immunhiányos embereket támadhatják meg – az idősebbeket, a nagyon fiatalokat és betegségből lábadozókat. A baktérium által okozott betegség gyógyítható, azonban nehezen ismerhető fel. A megkezdett kutatások tovább folytatódnak, a szarvasmarha húsát és a tejet is elemzik – tájékoztatott a szakember.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?