Két maja szuperhatalom véres küzdelme miatt hullott apró darabjaira a legendás maja birodalom – ezt derítették ki tudósok, akik megfejtették a tavaly felfedezett guatemalai piramis lépcsőjének oldalát díszítő hieroglifákat. Guatemala dzsungelének mélyén egy maja templom romjaira bukkantak tavaly Dos Pinalesnél.
Hatalmak háborúja okozhatta a birodalom végét
Két maja szuperhatalom véres küzdelme miatt hullott apró darabjaira a legendás maja birodalom – ezt derítették ki tudósok, akik megfejtették a tavaly felfedezett guatemalai piramis lépcsőjének oldalát díszítő hieroglifákat. Guatemala dzsungelének mélyén egy maja templom romjaira bukkantak tavaly Dos Pinalesnél. A feltárási munkák alkalmával a kutatók érdekes leletet tártak fel ott, ahol egykoron az ĺrisz hurrikán gyökerestül egy fát tépett ki. A maja templomépületek lépcsőjét hieroglifák díszítették, amelyek megfejtéséhez több mint egy esztendős fordítói munka kellett. Az 1300 éves maja írásjegyek azokat az elméleteket erősítik meg, amelyek szerint a maja világot nem aprócska államok dulakodása, hanem két óriási birodalom közötti háború osztotta meg. „Nem fordul elő túl gyakran, hogy egyetlen felfedezés önmagában fényt derít a történelem egyik alig ismert fehér foltjára” – mesélte Arthur Demarest, a kutatás vezetője. A Vanderbilt Egyetem kutatója a New Scientist tudományos magazinnak elmondta, hogy a lépcsősor 60 eseménydús évet mesél el Balaj Chan K’awil életéből, aki Krisztus előtt 535-ben mindössze négyévesen Dos Pilas irányítója volt. K’awil legidősebb fiútestvére volt az egyik harcban álló nagyhatalom királya. Bátyja a mai Guatemala északi részén, Dos Pilastól mintegy 113 kilométerre fekvő Tikal uralkodója volt, és a mai Mexikó területén található Calakmul ellen viselt hadat. K’awil a húszas éveiben járt, amikor a calakmuli seregek elözönlötték városát. Ekkor átállt a hódítók oldalára, és szembeszállt bátyjával. Évtizedes küzdelem vette kezdetét, amely Tikal kifosztásával végződött. A királyt és a nemességet Dos Pilasba hurcolták és kivégezték. A lépcső nyugati része örökíti meg ezeket a kivégzéseket: az áldozatok vérét nagy medencékbe folyatták, és tornyokat építettek az ellenség koponyáiból. Demarest úgy véli, a maja civilizáció ekkor nem állt messze attól, hogy egyetlen birodalommá forrjon össze. A szövegből kiderül: a csatározások nem fejeződtek be, a vezérek egymás ellen fordultak, és végül darabjaira hullott a maja birodalom. A maja civilizáció Kr. u. 900 körüli bukása a mai napig a tudósok vitáinak tárgya, hiszen az okok egy sor egymásnak ellentmondó elméletet vázolnak fel. Sokan úgy vélik azonban, hogy a maja birodalmat nem hatalmi csatározások, hanem egy ekkoriban bekövetkezett környezeti kataklizma söpörte el a föld színéről. (MH, o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.