Az augusztusi Perzeidák csillaghullás, a szeptemberi Jupiter-Vénusz-Hold együttállás és a Nap rendkívüli aktivitása után itt van az októberi gyűrűs napfogyatkozás is, amelyet Közép-Európából csak részlegesként tudunk majd megfigyelni.
Gyűrűs napfogyatkozás
A gyűrűs napfogyatkozás létrejötte egyszerű. A Hold nem körpályán kering a Föld körül (hanem egy elnyúlt elliptikuson), így néha közelebb, néha távolabb van tőlünk. Olyan csaknem ideális esetben, amikor a Hold a közelebbi pontján halad épp át (földközelben van) és pont a Nap és Föld között tartózkodik (ilyenkor beszélünk újholdról és az esték néhány napig holdmentesek a csillagászok nagy örömére), de azokkal egy síkban, a Hold látszólagos korongja valamivel nagyobb lesz, mint a Napé és teljes napfogyatkozás jön létre. Ha azonban a Hold földtávolban van, és a fenti felállítás megismétlődik, akkor a látszólagos holdkorong (amelyet az égen a szabadszemünkkel látunk) kisebb (a holdárnyék mintegy nem éri el a Földet) és nem képes teljesen eltakarni a Napot. Létrejön az ún. gyűrűs fogyatkozás, amikor a Napot eltakaró fekete Hold körül egy fényesen tündöklő keskeny sáv válik láthatóvá. Vigyázat! A holdpálya síkja kisebb szöget zár be a földpálya síkjával (ekliptikával), ezért nem minden hónapban jön létre fogyatkozás. Ugyanis a Hold néha kicsivel a földpálya sík felett vagy alatt tartózkodik akkor, amikor máskülönben vagy a Nap előtt haladna el, vagy épp a Föld árnyékába merülne bele (holdfogyatkozás esetén).
A mostani fogyatkozás első érintése (a Hold először érinti meg a napkorongot) reggel 10:03-kor lesz észlelhető. Innentől kezdve a tündöklő korong egyre nagyobb területe fog „elfeketedni” és az esemény maximális fázisa (a Nap kb. 56%-a lesz eltakarva) kb. 11:18-kor következik be. A fogyatkozás vége pedig kora délután, 12:37-kor lesz.
Hogyan és mivel figyeljük meg? Mindenképpen kell egy erős fényszűrő (pl. a hegesztősisak védőüvege, egy napfilter, nagyon erős napszemüveg, kormozott üveg, stb.). Vegyük szemügyre a Nap még látható korongját, és figyeljük meg, hogy nem látunk-e rajta egy mozdulatlan fekete pontot. Ha igen, akkor szabadszemes napfoltot pillantottunk meg, amely mérete nagyobb, mint az egész Földé. Az ilyen méretű napfoltok egy rendkívül aktív terület hírnökei, amelyek gyakorta kitörésekkel örvendeztetik meg a tudósokat és töltött részecskékkel árasztják el a bolygóközi teret. Ha ezek a magas energiájú részecskék elérik a bolygónkat, a Föld mágneses tere befogja őket, és sarki fény alakul(hat) ki. Ha az aktivitás intenzitása nagyobb az átlagosnál, akár tőlünk is láthatóvá válhatnak. A jelenség csodálatos látványt nyújt. Felhőmentes észlelést!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.